» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

İlkokul Kitabında Skandal Hatalar

A+  A- İlkokul Kitabında Skandal Hatalar

Yazısında ilkokul 2. sınıf Türkçe ders kitabında yer alan yanlışları anlatan Habertürk yazarı Murat Bardakçı, kitaptaki “Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından kabul edilmiştir” ifadesini aktararak Talim Terbiye Kurulu‘na da ciddi eleştiriler getirdi.

Bardakçı yazısında ilkokul 2. sınıf  Türkçe ders kitabıyla ilgili olarak “dünya kadar yanlış var” ifadelerini kullandı.

Habertürk yazarı Murat Bardakçı’nın yazısı;

“Yayının adı ‘İlköğretim 2. sınıf Türkçe Ders Kitabı’…

Kapakta, çerçeve içerisine alınmış üç satırlık bir duyuru var; Bu kitap , Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 12.09.2011 tarih ve 137 sayılı kurul kararı ile 2012-2013 öğretim yılından itibaren beş yıl süreyle Ders kitabı olarak kabul edilmiştir.’

Bu ifade , kitabı hazırlayanların çalışmalarını ders kitabı, yapılması için Milli Eğitim Bakanlığı’na sundukları, bakanlığın tedirsat konusundaki en yüksek birimlerinden olan Talim ve Terbiye Kurulu’nun gönderilen bu çalışmayı incelediği, beğendiği ve okullarda kullanılmasına karar verdiği anlamına gelir.

Daha açık ifade edeyim: Hazırlanan bir kitap ders kitabı olarak kabul edilmeden önce Milli Eğitim Bakanlığı’nın yetkilileri tarafından bir hata mı var diyerek didik didik edilir. Her cümle, her satır ve hatta her kelime incelenir, okullarda okutulmasına ancak böyle titiz bir çalışmadan sonra karar verilir ve “Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından kabul edilmiştir” ifadesi de bütün bu tedkiklerden sonra, yani kitapta yanlış tespit edilmediği takdirde kullanılır.

DÜNYA KADAR YANLIŞ

Şimdi, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın kararı ile ders kitabı yapılmış olan yani titiz şekilde incelemeden geçmiş olması gereken bu yayının 53. sayfasında yer alan ve “serbest okuma metni” olduğu söylenen “Evliya Çelebi” başlıklı yazıya bakalım:

“Serbest okuma metni”nde şöyle deniyor:

“Tatlı dilli olan Evliya Çelebi, padişahlar tarafından sevilmiştir. Padişah Kanuni ile birçok sefere çıkmış, Kıbrıs fethine katılmıştır”…

Hepsi yanlış!

Kanuni Sultan Süleyman’la sefere katılan Evliya Çelebi değil, babasıdır. Evliya’nın doğduğu 1611’de Kanuni Sultan Süleyman’ın vefatının üzerinden tam 45 yıl geçmiştir, tahtta Kanuni’nin torununun torunu olan Birinci Ahmed vardır, yani Evliya’nın Kanuni ile seferlere katılması mümkün değildir.

Üstelik Kıbrıs’ın fethi Kanuni’nin zamanında değil, 1571’de oğlu İkinci Selim’in devrinde, yani Kanuni’nin ölümünden beş yıl sonradır ve Evliya Çelebi o tarihte bile henüz dünyaya gelmemiştir!

Okullarda ders kitabı olarak kullanılması maksadıyla bir kitap yazacaksınız, Milli Eğitim Bakanlığı kitap taslağınızı inceleyecek, ders kitabı olmaya layık bulacak, üzerine ‘Talim ve Terbiye Kurulu tarafından kabul edilmiştir’ ibaresi konacak, onbinlerce ilkokul öğrencisi bu kitaptan birşey öğrenmeye çalışacak ama verdiğiniz bilgiler bu kadar yanlış olacak, bir cümle içerisinde böyle bir dünya kadar hata bulunacak.

(Kurulun) Bu işi tarih hocalarına yaptırmış olmadığı kesin! Zira, Evliya Çelebi’nin anlattığı o meşhur seyahatlerini Kanuni Sultan Süleyman’ın iktidar yıllarından en az 70 yıl sonra yapmış olduğu en acemi tarihçilerin bile makumudur…

Kurul, bu kitabı kendi mesleklerinde büyük ihtimalle çok iyi olan ama tarihten pek haberdar bulunmayan ev idaresi, müzik yahut beden eğitimi öğretmenlerine yaptırmış olacak!

turkce-kitabi-evliya

 

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 11 Aralık 2013 tarihinde eklenmiştir. "İlkokul Kitabında Skandal Hatalar" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. Galayouth

    Günlerce çatıştık da polise bu kadar yaklaşamadık lavuk dibine girmiş kitap okuyor:)) olsa olsa gezinin skandal fot… https://t.co/frEXiJw9sl

  1. BakingPowder8

    @MaratKamo Bu Yordam için bir "son" olmayacaktır, hatalarını başkasını suçlamaktaki hevesleri ölçüsünde ele almadık… https://t.co/CMjjE8ZDhR

  1. Leyl82362724

    Bravo. Tek bir sayfa kitap okumadan geçirilen bir gün oldu. Skandal. Vallahi skandal.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
3