» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

İlkokul ve Ortaokullarda İdareci Karmaşası

A+  A- İlkokul ve Ortaokullarda İdareci Karmaşası

4+4+4 Eğitim Yasasının alelacele yürürlüğe girmesiyle, daha önce bir tür olan ilköğretim okulları, benim tespit edebildiğim kadarıyla;

1) Müstakil ilkokul.
2) Müstakil ortaokul.
3) İmam hatip ortaokulu.
4) İlkokul ve ortaokul bir arada. (3 yıl sonra ilkokul olacak)
5) İlkokul ve ortaokul bir arada .(3 yıl sonra ortaokul olacak)
6) Ortaokul sabahçı, ilkokul öğlenci olarak ayrılan bağımsız okullar.
7) İlkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokulu bir arada. (üç yıl sonra imam hatip ortaokulu olacak) şeklinde türlere ayrıldı.

Öncelikle, 8 yıllık kesintisiz eğitim yapan ilköğretim okullarının, ilkokul ve ortaokul olarak ayrılması, okul sayısının artmasına neden oldu. Bu artış doğal olarak, okul müdürü ve müdür yardımcısı ihtiyacını ortaya çıkardı. Yasanın yürürlüğe girmesinden bu yana da okul müdürlüğü ve müdür yardımcılığı sınavı açılmadığı ve sınava dayalı yönetici ataması yapılmadığı için, yeni açılan okullar, vekaleten yönetiliyor.

Bunun yanında, yasa ve okul türlerinin değişmesi nedeniyle bu okullarda görev yapan müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları açısından yeni bir takım sorunlar ortaya çıktı. Okul müdürleri, müdür başyardımcıları ve müdür yardımcıları, yeni okul türleriyle ilişkilendirildi, kadroları ilgili okullara aktarıldı ama özellikle, ikili eğitim yapan ya da iki-üç okul türünün aynı binada eğitim yaptığı okullarda sorunlar hala çözülmüş değil.

Bu görevliler, okul türleri değişmesine rağmen, halen MEB İlköğretim Kurumları Yönetmeliği hükümlerine göre, görev yapıyorlar.

Denilebilir ki, okul türleri değişmesine rağmen, bu okul türlerinin hepsi sonuçta ilköğretim kurumu.

Ama böyle demekle, sorunlar çözülmüş olmuyor.

Şöyle ki; MEB İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 60.maddesinde, Okul Müdürünün Görev, Yetki ve Sorumluluğu şöyle tanımlanır;
“İlköğretim kurumu, demokratik eğitim-öğretim ortamında diğer çalışanlarla birlikte müdür tarafından yönetilir. Okul müdürü; ders okutmanın yanında kanun, tüzük, yönetmelik, yönerge, program ve emirlere uygun olarak görevlerini yürütmeye, okulu düzene koymaya ve denetlemeye yetkilidir. Müdür, okulun amaçlarına uygun olarak yönetilmesinden, değerlendirilmesinden ve geliştirmesinden sorumludur. Okul müdürü, görev tanımında belirtilen diğer görevleri de yapar.”

61.maddesinde, “Müdür başyardımcısı, ders okutmanın yanında müdürün en yakın yardımcısıdır. Müdürün olmadığı zamanlarda müdüre vekâlet eder. Müdür başyardımcısı, okulun her türlü eğitim-öğretim, yönetim, öğrenci, personel, tahakkuk, taşınır mal, yazışma, eğitici etkinlikler, yatılılık, bursluluk, güvenlik, beslenme, bakım, koruma, temizlik, düzen, nöbet, halkla ilişkiler gibi işleriyle ilgili olarak okul müdürü tarafından verilen görevleri yapar. Bu görevlerin yapılmasından ve okulun amaçlarına uygun olarak işleyişinden müdüre karşı sorumludur. Müdür başyardımcısı, görev tanımında belirtilen diğer görevleri de yapar.”

62.maddesinde ise, “Müdür yardımcıları ders okutmanın yanında okulun her türlü eğitim-öğretim, yönetim, öğrenci, personel, tahakkuk, taşınır mal, yazışma, sosyal etkinlikler, yatılılık, bursluluk, güvenlik, beslenme, bakım, nöbet, koruma, temizlik, düzen, halkla ilişkiler gibi işleriyle ilgili olarak okul müdürü tarafından verilen görevleri yapar. Müdür yardımcıları bu görevlerin yapılmasından ve okulun amaçlarına uygun olarak işleyişinden müdüre karşı sorumludurlar. Müdür yardımcıları, görev tanımında belirtilen diğer görevleri de yapar.” hükümleri yer almaktadır.

Bu hükümlerde, 4+4+4 eğitim yasasına uygun değişiklikler yapılmadığı ve yukarıda sıraladığım 7 okul türünde görev yapan idarecilerin tümü bu yönetmeliğe tabi olduğu için, uygulamada, bir okul müdürünün biri asil, diğeri vekâleten olmak üzere iki okulda müdürlük yaptığı, kimi ilkokul ve ortaokullarda birer müdür yardımcısının görev yaptığı, kimi okullarda müdür başyardımcısının olmadığı, kimi okullarda müdür başyardımcısının norm kadro fazlası olduğu gibi sorunlar yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor.

Bu sorunların yanında, ikili eğitim yapan okullarda görev yapan idareciler açısından, günde 11-12 saat görev yapma gibi bir gerçeklik de karşımızda duruyor. Gerçi bu idarecilere, son toplu sözleşme ile haftada 2 saat ekders ücreti verildi ama, bu ücretin ne derece tatmin edici olduğu tartışma götürür.

Biraz daha ayrıntıya girdiğimizde, ikili eğitim yapan okullarda kimi garip durumlarla da karşılaşılmıyor değil.

Örneğin; sabah ortaokul, öğleden sonra ilkokul olan okullarda, hem ilkokulun, hem de ortaokulun idarecileri tam gün okulda kalmak zorundalar. Bu okulun müdürü tabi ki her iki okulda da müdürlük yaptığı için okulda kalmak zorunda. Ancak, aynı şey müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları için de geçerli olabilir mi?

Sabah ortaokul, öğleden sonra ilkokul olmak üzere ikili eğitim yapan bir ilköğretim kurumunda, kadrosu ortaokulla ilişkilendirilmiş bir müdür yardımcısının öğleden sonra; aynı okulda kadrosu ilkokulla ilişkilendirilmiş bir müdür yardımcısının sabah devresi, okulda olmasının bir anlamı olabilir mi?

Bu tür örnekler çoğaltılabilir.

Milli Eğitim Bakanlığı, bu sorunların yaşanmaması için bir an önce İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde gerekli değişiklikleri yapmalıdır.

Abdullah DAMAR / Eğitimci-Yazar

Bu haber GÜNCEL, KÖŞE YAZILARI, ÖZEL HABER kategorisi altında 20 Ocak 2013 tarihinde eklenmiştir. "İlkokul ve Ortaokullarda İdareci Karmaşası" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. alexisaurus16

  RT @TansuYegen: Bu Çinli okul müdürü çocukları bilgisayar başından uzaklaştırmak için bu dansı öğrenmiş ve çocuklara da öğretmiş... Bu saye…

 1. demir53166642

  RT @HemsireCeyda: Okul müdürü okulun hademe kadınını araba da sikiyor Devamı için alttaki linke tıklayınız ⬇ 🍭https://t.co/noHeaocKVp🍭…

 1. edchatTR

  RT @mmustafayavuz: Okul Müdürü olduğum günlerde tebrik için gelen öğretmen arkadaşlarımdan biri “iyi ki müdür olmak isteyen sizler varsınız…

 1. serkan_2034

  RT @susamssokagi: @Cemal_Elmas05 Uzun süre takipleştiklerimden ve ciddiye almayacaklarını düşündüklerim😂 @Cemal_Elmas05 Mahmut Hoca @fract…

 1. ahmet_ogrtmen

  @susamssokagi @serkan_2034 @Cemal_Elmas05 @fraction0616 @RzgarnKz16 @Demet_pi_314 Kendi adıma sıkıntı yok. Okul müd… https://t.co/YX0RBc7IKX

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
8