İlkokula Çarşaflı Öğretmen İddiası

Balıkesir’de bir ilkokulda Türkçe öğretmeninin derslere çarşaf giyerek girdiği iddia edildi.

Balıkesir’in Ayvalık İlçesi Küçükköy Beldesi’ndeki M. A. İlköğretim ve Ortaokulu’na bir süre önce tayinle gelen Türkçe öğretmeni Elif K’nin derslere kara çarşafla gelmesi velilerin tepkisini çekti..

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, Okul Müdürü Mehmet Rauf Gürleyük ve öğretmen Elif Kısa konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçındı. Bilen, Türk Eğitim-Sen’in ülke genelinde aldığı bir karar uyarınca, okullara serbest kıyafetle gitme uygulaması var. Öğretmen arkadaşımız aynı sendikaya kayıtlı olduğu için bu kıyafetle derslere giriyor olmalı. Bizim için kılık kıyafetten çok bir öğretmenin öğrencisine katma değer olarak vereceği önemlidir” dedi.

“Çarşaf Değil, Manto”

Velilerden gelen şikayetlerin artması üzerine Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü konuyla ilgili inceleme başlattı. İl Milli Eğitim Müdürü Sabri Caner ise Elif Kısa’nın üzerindeki kıyafetin manto olduğunu öne sürdü. Caner, “Gazetelerde çıkan haberler sonrası konuyu araştırıyoruz. Öğretmenin çarşaf benzeri bir kıyafet giydiği söyleniyor, ancak bu bir mantodur. Bu şekilde derslere girip girmediği de araştırılıyor. Kaymakamlık ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de konuyla ilgileniyor” dedi.

Eğitim-İş Ayvalık Baş Temsilcisi Nahil Filiz ise, okullarda öğretmenlerin serbest kıyafetle derslere girmesine ilişkin bir yasa tasarısının hazırlandığın ancak, Elif Kısa’nın suç işlediğini öne sürdü. Filiz, “Eğitim-İş olarak biz bu durumu kabul etmiyoruz. Yapılanın kasıtlı bir davranış olduğunu düşünüyoruz. Bugün buna ‘Özgürlük’ diyorlar ama bu özgürlükler bir süre diğer öğretmen ve vatandaşlara baskı olarak yansıtılıyor” diye konuştu. -soL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.