İmam Hatipler Zafer Noktasıdır

Bursa ‘da Anadolu İmam Hatip Lisesi‘nin 50. yıl kutlama programına katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, imam hatip lerle ilgili bugün gelinen noktanın zafer noktası olduğunu söyledi.

İmam hatipler ile ilgili konuşurken gözleri dolan Arınç, “1932 yılından 1951 yılına kadar evrensel bir mesaj olan ezan yasaklanmıştır. Onun yerine ‘Tanrı uludur’ okutuldu. Birileri uluyorlar’ diye alay ederdi” dedi.

BAŞARI HİKAYESİ

Tayyare Kültür Merkezi’nde düzenlenen Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin 50. yıl kutlamalarında konuşan Arınç, “Çünkü bugün gelinen nokta bir başarı hikayesidir. Allah İmam hatipleri bu günlere getiren herkesten razı olsun. Anadolu insanı zor günler geçirmişti. Fakirlik yoksulluk vardı. Bağımsızlık mücadelesini vermiş Cumhuriyeti ilan ederek önemli adımlar atmış bir ülkeydik. İnsanlar fakirlik yoksulluk çekiyorlardı. O zamanlar milletimiz şunun ihtiyacını çok iyi hissetti. ?Benim çocuklarım okuyup vatana millete hizmet etsin. Bunun yanında da dini eğitim de alsınlar’ dedi. Türkiye de o zaman büyük bir üzüntü hakimdi. 1932 yılından 1951 yılına kadar evrensel bir mesaj olan ezan yasaklanmıştır. Onun yerine ‘Tanrı uludur’ okutuldu. Birileri ‘uluyorlar’ diye alay ederdi. Dünyanın her yerinde ezan Allahü Ekber diye okunur. O dönemlerde ezan, ezan olmaktan çıkarılmıştı. Camilere başka fonksiyon getirelim diyenler bile olmuştu” dedi.

MİLLETİ SOYANLAR İMAM HATİPTEN YETİŞMİYOR

Bazı köşe yazarları arasında şaşıranların da çıkacağını ama yüzde 99’unun hedefinden şaşmayacağını belirten Arınç, “Hakkı batılı birbirinden ayırt eden gençlerimiz yetişti. Bütün okullar bizim. Kolejler liseler bizim. Hiçbirini diğerinden ayırt etmedik. Ama siz de merhamet edin ki imam hatip gibi farklı eğitim veren okullarımız da olsun. Bugün satanist olanlar imam hatipten yetişmiyor. Milleti soyan, yolsuzluk yapan imam hatiplerden yetişmiyor. İmam hatipler potansiyel olarak suçlu ve ayıplı bir konumdaydı. Herkes onlarla tehdit ve alay etti. Sonra baktı ki bu çocuklar en yüksek notlarla üniversitelere girmeye başladılar çünkü azmettiler, çalıştılar ve başardılar” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.