İmam Öğretmen Bekleneni Yaptı

Amasya Gümüşhacıköy Lisesinde sözleşmeli öğretmen olarak çalışan mahalle imamı Şuayip Güllü, derste Alevilere hakaret edince veliler İlçe Kaymakamı ve Milli Eğitim Müdürlüğüne şikayette bulundu. Şikayet üzerine imamın görevine son verildi.

Uyarılara Rağmen
Eğitim Sen Amasya Şube Başkanı Cüneyt Kula tarafından yapılan açıklamada, daha bir hafta öncesinde imam ve müezzinlerin okullarda görevlendirilmesinin pedagojik ve hukuki olarak tehlikelerine dikkat çektikleri belirtilerek, “Gelinen noktada ne kadar haklı olduğumuz bu olayla çabucak açığa çıkmıştır” denildi.

Saldırı Pervasızca
Alevi inancına ve toplumuna yapılan bu pervasızca saldırının, Alevi açılımının getirildiği son nokta olduğunun ve bunun AKP’nin bilinçaltını açıkça ortaya koyduğunun altının çizildiği açıklamada, “İlçe kaymakamı ve ilçe milli eğitim müdürünün yaşanan olayları soruşturmak ve açığa çıkarmak yerine örtbas etmeye çalışmalarıysa bu saldırının hangi merkezlerden sahiplenildiğini gösteren acı bir tablodur” denildi.

Buna göz yumanların Alevi halkından derhal özür dilemesinin istendiği açıklamada, “Alevilerin yıllardır her fırsatta dile getirdikleri temel talep olan zorunlu din derslerinin kaldırılması bir an önce hayata geçirilmeli ; imamlar sınıflardan çıkarılmalı ve mezhepçi kadrolaşmanın üretim merkezi olan Diyanet lağvedilmelidir” denildi. (EVRENSEL)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.