» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

İmam Öğretmen Oldu

A+  A- İmam Öğretmen Oldu

Edirne Valiliği, kadrolu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni bulunmadığı gerekçesiyle, camiilerde görev yapan 3 imamı 1 lise ile 2 ilköğretim okulunda ‘ücretli öğretmen’ olarak görevlendirdi.

Günlük camii görevlerinin dışında hafta 8 saat din derslerine girecek imamlar, ders ücreti de alacak.

Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü, 20 Eylül’de eğitim ve öğretime açılan okullardan 3’ünde Din Bilgisi Öğretmeni olmadığı için derslerin boş geçtiğini belirledi.

Bunun üzerine kadrolu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni bulunmadığı gerekçesiyle, camiilerde görevli 3 imam valilik onayı ile okullara ücretli öğretmen olarak görevlendirildi.

İmamlar, camiilerdeki görevlerinin dışında, 2006/11350 sayılı ‘Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı’nın 9’ncu maddesine göre haftada 8 saat derslere girecek.

İmamların Merkez İlköğretim Okulu, Alper Yazoğlu İlköğretim Okulu ve Endüstri Meslek Lisesi’nde öğretmen olarak derslere girmesi bazı veliler ve Edirne Eğitim-Sen Şubesi’nin tepkisine neden oldu.

“BU BİLİNÇLİ BİR POLİTİKA”

Okullardaki ‘imam-öğretmen’ uygulamasından endişe duyduklarını, formasyonu olmayan kişilerin öğrencilere ders vermesinin doğru olmadığını savunan Edirne Eğitim-Sen Şube Başkanı Özer Demir şunları söyledi:

“Bizlere ulaşan veliler ‘imam-öğretmen’ uygulamasından endişe duyduklarını, formasyonu olmayan kişilerin öğrencilere ders vermesinin doğru olmadığını belirterek, ‘biz çocuklarımızı okula mı gönderiyoruz, camiiye mi?’ diye sormaktadır. Son yıllarda öğretmen atama dönemlerinde en çok atama yapılan branşlardan biri de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi branşıdır. Bu branşlardaki öğretmenler, AKP iktidarı döneminde diğer branşlara göre ülke genelinde idari kadrolarda kendilerine çok daha fazla yer bulmuşlardır. Bunun sonuçlarından biri olarak bazı okullarda bu derslere branşları dışında öğretmenler görevlendirilmiştir. Müdürlüğün bu görevlendirmeleri iptal ederek, yerlerine din adamlarını görevlendirmesi, zaten tartışmalı hale getirilen laik eğitimin içinin daha fazla boşaltılmasına yönelik bilinçli politikaların ürünüdür.”

Edirne Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ise imam-öğretmenlerin yasaya uygun olarak görevlendirildiğini belirtmekle yetindi.

mynet
Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 20 Ekim 2010 tarihinde eklenmiştir. "İmam Öğretmen Oldu" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. Anonim

  Yani gerçekten bazı insanları anlamak insana çok zor geliyor.ortada bir eğitim açığı var.ve bu açıkta din kültürü eğitim açığı yani bunu dallarında en iyi olan imamlar bu din açığını kapatmayacak ta bunu matematikcimi veya fizikcimi yada biyolojicimi dahası ingilizceci mi kapatacak bi türlü anlayamıyorum.düşünmeden
  Hemen bu iş olmaz diye karşı çıkıyorlar.ne diyelim Allah akil fikir versin.

 2. türk dili ve edebiyatı

  Bazı okullarda öğretmen eksikliğinden dolayı imamlar derslere girebiliyordu. Yani vekaleten. Aslında Dİn Kültür Öğretmeni yoksa din dersini en iyi imam anlatır diye düşüğnüyorum.

 3. ahmet selvi

  kim neyi abartıyo anlamadım

 4. abdülkerim

  sevgili arkadaşlar şunu iyi bilmekte faide var imamlar devlet memurumu değilmi egerki devlet memuru ise ve okuldaki dersde fen,matametik,veya coğrafya dersi değilse ve imam arkadaşın dinve ahlak bilgi dersine girmesinde sakınca görenler önce kendi bilgileri tekrar bir araştırıp dar pencerelerle değil daha pratik ve doğru olanı görmeleridir.
  cenabı mevlam cümlemizi doğru işleri yapanlara takdir ve teşekkür etmeyi edenlerden eylesin..
  din görevlisi memur imam arkadaşlarada derslerinde başarılar dilerim..

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
4