» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

İmam Olacaklar Haberleri Yok!

A+  A- İmam Olacaklar Haberleri Yok!

İstanbul Fatih’te bulunan Fatih Atatürk İlköğretim Okulu’nda tüm öğrencilere “Fatih Atatürk İmam Hatip Ortaokulu” yazılı karneler verildi. Öğrenciler ve veliler karnelerini aldıklarında okul adı olarak Fatih Atatürk İmam Hatip Ortaokulu yazdığını görerek büyük bir şok yaşadılar.

Fatih Atatürk İlköğretim Okulu bu öğretim yılı başında bir gecede imam hatibe dönüştürülmüştü. Bu durum karşısında haftalarca eylem yapan veliler, öğrenciler, öğretmenler ve çevrede çalışanlar eylemlerle tepkilerini gösterdiler.

Haftalarca süren eylemler, toplanan beş bine yakın imzaya karşı yetkililer kararlarını geri almayarak bir kaos yarattılar, bu karmaşa her geçen gün yeni boyutlar kazanarak devam etti.

Yönetmeliklere Aykırı

Kendi hazırladıkları yönetmeliklere bile aykırı davranarak aynı binada imam hatip ortaokulu, ilkokul ve ortaokul birlikte eğitime devam etti. Bu dönem aldıkları her türlü belgede hangi okulda okursa okusun (ilkokul, ortaokul) “Fatih Atatürk İmam Hatip Ortaokulu” belgesi verildi. Okulun velileri, öğrencileri, öğretmenleri hem okulun imam hatibe dönüştürülmesine hem de mevcut duruma tepkilerini çeşitli eylemler yaparak gösterdi.

Öğrenciler ve veliler karnelerini aldıklarında okul adı olarak Fatih Atatürk İmam Hatip Ortaokulu yazdığını görerek büyük bir şok yaşadılar.

KİM NE DEDİ?

Eğitim Sen İstanbul 8 Nolu Şube Başkanı Mustafa Turgut, “Bu okul, bölgede önemli bir ihtiyaca yanıt veriyordu. İmam hatibe dönüştürülerek büyük bir haksızlık yapılmıştır. Öğrencilere verilen her türlü belgede İmam Hatip Ortaokulu adı kullanılarak öğrenci ve velileri üzmeye devam ediyorlar. Karnelerinin de bu şekilde verilmesi öğrenciler açısından büyük bir psikolojik travmadır. Eğitim Sen İstanbul 8 Nolu Şube olarak okulların mevcutlarını İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden istedik. Bu belgelerde Fatih Atatürk İmam Hatip Ortaokulunda 90 öğrenci kayıtlı olmasına rağmen mevcudu 450 gösterilmiştir. Yani burada okuyan bütün ilkokul ve ortaokul öğrencileri de imam hatip öğrencisi sayılmıştır. Bu şekilde imam hatipte okuyan öğrenci sayıları istatistiksel olarak şişirilmiştir.

4+4+4 sistemiyle imam hatiplerin önünü açmaya çalışan iktidar, bu okullara çok talep varmış gibi göstererek yeni imam hatip okulları ihtiyacı izlenimi veriyor;bir çok okulu dönüştürmeye çalışıyor. Bizler bütün bu uygulamalara karşı mücadeleyi sürdürmekte kararlıyız.”

NE OLMUŞTU?

Fatih Atatürk İlköğretim Okulu bu yılın başında bir günde imam hatip ortaokuluna çevrilmiş, öğrenci velileri bu durum karşısında haftalarca eylem yapmıştı. Beş bine yakın imza toplayan velilerin talepleri karşısında yetkililer geri adım atmayarak kaosa neden olmuştu.

***

İstanbul Gültepe’de veliler ayakta

İstanbul Gültepe’de iki yıl aradan sonra açılan okullarının imam hatip okulu olacağı söylentisine karşı okula gelen veliler okula alınmadı. Okula alınmayan veliler eylem yaptı; okullarının imam hatip olmamasını istedi.

Gültepe İlkokulu’nda veliler okulun imam hatip yapılacağına dair söylentiler üzerine 24 Ocak günü okul müdürünü aradı. Okul müdürünün sessiz kalması üzerine okulun diğer yetkililerini arayan veliler “bilmiyoruz” yanıtını alınca karnelerin verileceği gün okula gitti.

Çocuklar karnelerini okul bahçesinde alırken veliler okula alınmadı. Okula alınmayan veliler okul önünde bir eylem yaparak yaşananları protesto etti, okulun imam hatip okulu olmasını istemediklerini söyledi. Veliler, okullarının imam hatip ortaokulu olmaması için kapı kapı dolaşıp imza toplayacaklarını duyurdu.

İmza toplamaya başlayan veliler hafta başında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gideceklerini ve okulun İmam Hatip olacağı söylentilerine karşı toplanan imzaları İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne vereceklerini duyurdu. Gültepe İlkokulu iki yıldan beri tadilat gerekçesiyle kapalıydı. Okulun kapalı olması nedeniyle öğrenciler Tınaztepe İlkokulu’ndaki öğrencilerle birlikte eğitim gördü. Veliler bu dönem başında okullarının açılması için eylem yapmış, Kağıthane İlçe Milli Eğitim Müdürü okulun bu dönem sonunda açılacağını söylemişti. -birgün

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 27 Ocak 2013 tarihinde eklenmiştir. "İmam Olacaklar Haberleri Yok!" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. abcgazete

  Prof. Celal Şengör: 162 İmam Hatip inşa ederken 9 Fen Lisesi yapan bir millet, ezilmeye müstehaktır… https://t.co/uS48hvQ53t

 1. halktvcomtr

  "162 İmam Hatip inşa ederken 9 Fen Lisesi yapan millete müstehak" https://t.co/ZzGnKI6Rz4 https://t.co/YW9ohHcSsn

 1. sputnik_TR

  ÖZEL | Prof. Celal Şengör: 162 İmam Hatip inşa ederken 9 Fen Lisesi yapan bir millet, deprem tarafından ezilmeye mü… https://t.co/98Vmp84boG

 1. AhmetSezgn1

  "Çevik kuvvet ve keskin nişancılar okullarda bekliyordu ve imam hatip lisesilerine giden öğrenciler okula alınmıyor… https://t.co/0DmKF4sFQR

 1. arikanelifnazli

  RT @juliusgodx: Bugün Maraş'ta yürürken bir afiş dikkatimi çekti, "7 güzel adamın şehrine 7 imam hatip okulu" altında da Fatih Mehmet Erko…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
3