İmama Var, Öğretmene Yok

Öğretmenler nerede hata yapıyor? İmamlara yapılan ayrıcalığın sebebi ne? Öğretmenlik ikinci sınıf meslek muamelesi mi görüyor?

Kamuoyunda “Rotasyon Yönetmeliği” adı verilen, öğretmenlerin aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresini belirleyen yönetmelik hala gündemdeki yerini koruyor. Bilindiği gibi söz konusu yönetmelik, öğretmenlerin aynı eğitim kurumunda en fazla 8 yıl görev yapmasını, ardından zorunlu görev yeri değişikliğini öngörüyor.

Kademeli olarak uygulanması planlanan rotasyon maddeleri öğretmenlerin tepkisini çekmekle birlikte, eğitim sendikaları tarafından da ciddi bir muhalefetle karşılaştı.

Sendikalar rotasyonu zorunlu göç, sürgün olarak nitelerken aile bütünlüğünün korunamaması, mesleki tükenmişlik gibi bir çok etkisinin görüleceği iddia edilmekte.

Rotasyon henüz uygulanmadan dolaylı etkileri de görülmüş, rotasyon uygulamasında önünü göremeyen öğretmenler, istemeye istemeye de olsa il içi yer değişikliği talebinde bulunmuştu. Rotasyondan bağımsız yer değişikliği yapmak isteyen öğretmenlerin ise rekor başvuruyla önü kapandığı için bu öğretmenler il içi yer değişikliği yapamamıştı.

Öğretmenlerin büyük çoğunluğu ve mücadeleci sendikalar rotasyona karşı olduklarını bir çok platformda ifade etmişti. Bakan’ın “rotasyonu uygulamayabiliriz” ifadeleri ise doğrulanamayan, resmi ağızdan onaylanmayan bir temenni olarak kalmış görünüyor.

İMAMLARDA DA ROTASYONCUYDU!

Rotasyon konusunda endişelenenler sadece öğretmenler değil. Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğin’deki bazı maddeler, cami görevlilerinin de yer değişikliğini öngörmekte.

Bu yönetmeliğe göre;

Cami görevlilerinin mahalli hizmet gereği yer değiştirmeleri
MADDE 37 – (1)… görev yaptığı camide sekiz yılını tamamlayan cami görevlilerinin yer değiştirmelerini her yıl Haziran ayında toplanarak aşağıdaki kıstaslara göre gerçekleştirir …

Aynı yerdeki cami görevlilerinin yer değiştirmesi
GEÇİCİ MADDE 1 – … görev yaptığı camide yirmi yılını tamamlayanların yer değişiklikleri 2015 yılı Haziran-Eylül döneminde, on beş yılını tamamlayanların yer değişiklikleri 2016 yılı Haziran-Eylül döneminde yapılır …

denmekte.

Her ne kadar öğretmenlerle imamların durumu benzer desek de imamlar şimdilik rahatlamış görünüyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı yayımladığı Başbakanlık onaylı bir yazıyla, cami görevlilerine rotasyon getiren yönetmeliğin 37. ve Geçici 1. maddesinin yürütmesinin 2015 yılı için durdurulduğunu açıkladı.

Öğretmenlerin rotasyonunda henüz bir iptal yazısı ya da resmi ağızdan bir söz verilmemiş olmasına rağmen, imamların iptal talebinin değerlendirilmiş olmasına anlam vermek güç.

İmamların rotasyon uygulamasının durdurulmasının gerekçesi öğretmenler için geçerli değil midir?

Öğretmenlere rotasyonu durdurmayan MEB mi yanlış yapmıştır, imamların rotasyonunu durduran Diyanet mi?

Öğretmenlerin talebi mi ciddiye alınmamaktadır, imamların talebi mi çok değerlidir?

Soruları arttırmak mümkün…

Rotasyon, yani zorunlu yer değişikliği hiç bir meslek için kabul edilebilecek bir uygulama değildir.

MEB bir an önce, öğretmenlerin ve sendikaların itiraz noktalarını açıkça ortaya koydukları rotasyon uygulamasından vazgeçmelidir.

Başarıyı arttırmak için atılabilecek onlarca somut adım varken rotasyon gibi muğlak bir uygulamadan yarar beklenmemelidir.

MEB artık yapıcı olan yolu tercih etmeli, personeline kulak vermeli ve bilimsel olarak ortaya konan her türlü eleştiriyi ciddiye almaya başlamalıdır.

Öğretmenlerin mutsuzluğu ile başarı gelmeyeceği ortadadır.

rotasyonmuftuyazi

1 thought on “İmama Var, Öğretmene Yok

  1. Teknik ögretmenlerinçok az kontenjan azlığı mahsus atama tapar gibi yıllarca milleti uyuttunuz halada uyutmaya devam edip bu milletten nasıl oy alacaksınız bu millet nası l oyvaraecek bilmiyorum birelim saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.