İnternet 20 Yaşında

Nazife YAŞAR

İnternet’in Türkiye halkıyla tanışmasının üzerinden tam yirmi yıl geçti. Yirmi yıl bir insan ömrü için uzun bir zaman dilimi ama insanlık tarihi açısından esamisi bile okunmaz. Gel gelelim daktilodan bilgisayara, oradan İnternet’e gidilen yirmi yıllık zamanda o kadar çok şey değişti ki dudak uçuklatır.

Türkiye’nin bilgisayarla serüveni 1960 yılı eylül ayının son günü, Karayolları Genel Müdürlüğüne alınan IBM 650 Madel I adını taşıyan bilgisayarla başlar. Şöyle söylentiler yayılır: “Karayolları Amerika’dan elektronik beyin almış. Bu beyin bilmem kaç memurun, bilmem kaç ayda yaptığını, birkaç dakikada yapıyormuş… Yalnız insanın içine bir şüphe düşüyor; biz Allah’ın verdiği beyni kullanamazken Amerika’nın verdiğini nasıl kullanacağız bakalım.”

Karayollarındaki çalışmaların modernize edilmesi amacıyla getirilmiş bu sistem o tarihlerde sadece Türkiye’nin değil, Balkanlar ve Ortadoğu’nun da ilk bilgisayarı olma özelliğini taşıyordu. IBM 650, Karayollarında 1978 yılına kadar, 18 yıl boyunca hizmet verdi.

O dönem lise mezunu bir çok genç IBM 650’de operatör olarak çalışıyormuş ve operatörlere yoğun bir ilgi varmış. Hatta anlatılan şu olay ilginin nerelere vardığını gösteriyor. Çalışanlardan bazıları evlerinin kapısına mühendis, doktor gibi operatör diye yazmış. Bir gece bu operatörlerden birinin kapısı çalınmış ve ‘Çocuğumuz çok hasta, yardımcı olun operatör bey’ diye yardım istenmiş.

İLK KEZ ODTÜ’DE

1960 yılında Karayolları Genel Müdürlüğüne giren bilgisayar 1990’lı yıllarda evlere kadar girmişti. 2005’te 1 milyon bilgisayar satılmıştı. Ortada daha İnternet yokken modemler yaygınlaşmaya başladı. Bu modemler faks çekmek için kullanılıyordu.
Daktilonun çat, çat seslerinden klavyenin tak tak sesleri arasında İnternet’e gelmişti sıra.

Türkiye’de İnternet, ilk defa 12 Nisan 1993’de Orta Doğu Teknik Üniversitesi laboratuvarlarında kullanılmaya başlanmış. İlk defa o bağlantı sayesinde CNN, BBC gibi ilk kurulan web sitelerine bağlanmaya çalışılmış. Daha sonra, sadece metin tabanlı olarak, aynı üniversitede bir kaç sayfa oluşturulmuş. Bu sayfalara da üniversitedeki bilgisayarlarla bağlanılarak, İnternet kullanılmış.

ODTÜ’den sonra, sırasıyla Ege, Bilkent, Boğaziçi ve İstanbul Teknik Üniversitesinde de İnternet kullanılmaya başlanmış. O zamanlar kullanılan İnternet, yalnızca İnternet’i uygulamalı öğrenmek amacından başka bir amaç taşımıyordu. Daha sonra Turnet çıkar. Ardından yavaş yavaş bazı medya ve yayın kuruluşlarının siteleri faaliyet göstermeye başlar. Buna paralel olarak da çevirmeli bağlantı üzerinden çeşitli İnternet erişim paketleri, Telekom’dan sonra özel firmalar aracılığıyla satılmaya başlanır.

Nisan 1993’te Türkiye’de İnternet’e bağlı bilgisayar sayısı sadece 194’tü. Kasım 1996’da 13 bin 367’ye, 2000 yılına geldiğinde de 600 bine ulaşmış.

Bilgisayar firmalarıyla İnternet Servis Sağlayıcıları’nın (İSS) düzenlediği düşük taksitli “bilgisayar + İnternet” kampanyaları sayesinde İnternet kullanıcı sayısı hızla arttı. 21. yüzyılın ilk 10 yıllık diliminin sonunda hanelerin yarıya yakını artık İnternet’le dünyaya bağlanmıştı…

İnternet hayatımıza çok hızlı girdi ve onu çok hızlı değiştirdi. Hayatımızın her alanında önemli bir yer tuttu. İnternet ağını kullanmayan sektör ve meslek yok gibi. Gazetelerden, hastanelere, tekstilden havacılığa, otellerden köy derneklerine kadar hayatımızın her alanında önemli bir yer tutmaya devam ediyor. Sahi, İnternet yokken ne yapıyorduk?

İNTERNET NEDİR?

1985 yılında kullanılmaya başlayan İngilizce İnternet sözcüğü, “Kendi aralarında bağlantılı ağlar” anlamına gelen Interconnected Networks teriminin kısaltmasıdır. Inter öneki İngilizce’de arasında ve karşılıklı anlamlarına gelir. Net sözcüğü ise ağ anlamına gelir.
Zaman zaman İnternet sözcüğü yerine kullanılan “WWW” kısaltması ise World Wide Web (Dünya Çapında Ağ) sözcüklerinin kısaltmasıdır ve İnternet’le eş anlamlı değildir.
İnternet, dünya genelindeki bilgisayar ağlarını ve kurumsal bilgisayar sistemlerini birbirine bağlayan elektronik iletişim ağıdır. TDK, İnternet sözcüğüne karşılık olarak genel ağı önermiştir. İnternet yerine zaman zaman sadece net sözcüğü de kullanılır.
İnternet’in kökeni, hataya dayanıklı, sağlam ve özel bir bilgisayar ağı kurmak isteyen ABD hükümeti tarafından 1960 yılındaki araştırmalara dayanır. 1980’lerde Ulusal Bilim Vakfı tarafından yeni bir ABD omurgasının finansmanı için toplanan özel fonlar, dünya çapında katılım ve birçok özel ağın birleşmesine neden olmuş. 1990’larda uluslararası bir ağın yaygınlaşması ile İnternet, modern insan hayatının temelinde yer almış.
İnternet üzerinden ağ sayesinde iletişim kuran bilgisayar sistemleri olan askeri iletişim sistemi Semi-Automatic Ground Environment (SAGE) ve ticari havayolu rezervasyon sistemi olan Semi-Automatic Business Research Environment (SABRE) 1950’lerin başında faaliyete geçmiş. 1960’larda ise the Advanced Research Projects Agency (ARPA), ABD nin savunma sistemi için Advanced Research Projects Agency Network’ün (ARPANET) tasarım finansmanı olmaya başladı. 1960’larda oluşturulan projelerin sayesinde 1969’da İnternet o dönemin zirvesine ulaştı. Bu tarihten sonra da ARPANET, bildiğimiz modern İNTERNET olarak hayatımıza girmiş oldu.

TÜRKİYE’NİN İNTERNET HARİTASI

Türk Telekom’un, çıkardığı Türkiye’nin İnternet kullanımı haritası ortaya ilginç sonuçlar çıkardı. 2012 yılına ait verilere göre, Türkiye’deki yaklaşık 9.9 milyon hanede bilgisayar bulunuyor. Tüm hanelerin yüzde 34.6’sında masaüstü, 20.6’sında dizüstü bilgisayar bulunuyor. Hem masa üstü hem de dizüstü bilgisayar bulunan hane sayısı ise yüzde 4.2. Yeni nesil bilgisayar ürünleri olan netbook (yüzde 0.7) ve tablet (yüzde 0.2) bulunurluğu ise hayli düşük.

ERKEKLER İNTERNET’İ KADINLARDAN DAHA ÇOK SEVİYOR

Araştırma sonuçlarına göre İnternet kullanıcılarının yüzde 60.9’u erkek, yüzde 39.1’i ise kadın. İnternet kullanıcılarının yüzde 50.9’u ise 18-34 yaş aralığında yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.