» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

İnternet Güvenli mi, Filtreli mi?

A+  A- İnternet Güvenli mi, Filtreli mi?

Kamuoyunda “Filtreli İnternet” olarak adlandırılan “Güvenli İnternet” uygulaması 22 Kasım‘da başlamıştı. “İsteyen kullanır, istemeyen kullanmaz” denen uygulama, özellikle filtre kullanmak isteyen aileler için ilk meyvelerini vermeye başladı.

Evrimi anlatan evrimianlamak.org sitesi çocuk profilinde filtrelendi, benzer içeriğe sahip evrim karşıtı bir site olan evrimaldatmacasi.com ise aynı profilde serbest…

Güvenli internetin, konuyla ilgili olan pek çok kişi tarafından örtülü bir sansür uygulaması olduğu belirtilmiş, sınırları, uygulama şekli, içeriği belli olmayan bir uygulama olduğu iddia edilmişti.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun oluşturduğu beyaz ve kara listeler sayesinde Çocuk Profili ve Aile Profili ile “istenmeyen” sitelere erişim engellenebilecek. Fakat hangi sitenin hangi profilde engelleneceğine ya da çocuklar için zararlı olduğuna “Çocuk ve Aile Profil Kriterleri Çalışma Kurulu” karar verecek.

Tek amacın çocukları zararlı içerikten korumak olduğu belirtilen filtreli internet uygulamasının olumsuz ilk meyveleri ortaya çıkmaya başladı, evrimianlamak.org filtreye takıldı.

evrimianlamak.org sitesi, Kaliforniya Berkeley Üniversitesi tarafından hazırlanan “Understanding Evolution” sitesinin Türkçeleştirilmiş ve evrimle ilgili çalışmaları sunan bir site. Site amacını “evrim kuramının Türkiye’de anlaşılması için bir başvuru kaynağı oluşturmak” olarak açıklıyor. Çocuklara zararlı olduğu karar verilen ve “filtreye” takılan internet sitesine rağmen, evrim karşıtı savunularıyla tanınan evrimaldatmacasi.com filtreden kurtulmaya başardı.

YASAKLANAN SİTElERİN KONTROLÜ

Yasaklı siteleri bir arada görmek mümkün değil. Fakat internet üzerinden verilen bir sorgu sistemi üzerinden siteleri tek tek sorgulamak mümkün.

Takip ettiğiniz sitelerin çocuk ve aile filtresine takılıp takılmadığını kontrol etmek için tıklayınız.

Filtre Sorgulama

TEPKİLER GERİ ADIM ATTIRDI

Twitter üzerinden yayınlan bu “yasaklama” girişiminin duyulması üzerine evrimianlamak.org sitesi aceleyle filtre sisteminden çıkarıldı. Gün içerisinde sitenin filtre durumunu kontrol eden kullanıcılar söz konusu sitenin iki profilde de serbest bırakıldığını gördü.

Şuanda sistem üzerinde kaç sitenin, kimler tarafından, hangi kriterlerle, ne amaçla yasaklandığı bilinmiyor. Konuyla ilgili bilişim dernekleri ve kuruluşların bilgi edinme istekleri ise yanıtsız bırakılıyor.

Önümüzdeki günlerde “Güvenli İnternet”in filtreli internete dönüşümünün daha net bir şekilde görülebileceği tahmin ediliyor.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER, TEKNOLOJİ kategorisi altında 8 Aralık 2011 tarihinde eklenmiştir. "İnternet Güvenli mi, Filtreli mi?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. Ali Yılmaz

    evrimianlamak.org alexa da ilk 1000000 na bile girememiş bir site. Neredeyse hiç girilmeyen bir site tabii ki incelenip çocuk profiline girmemiş olabilir. Tüm dünyada 250000000 site olduğunu düşünürseniz adamlar öncelikle çok girilen siteleri inceleyecekler. Zaten haber çıkmadan inceleyip çocuk profiline almışlar. Ayrıca filtre kullanmayanların niye filtreleniyor demesi de tuhaf biraz. Haberin kaynağı olan akedemisyen de zaten sorgulama yaparak öğrenmiş. Hizmeti kullanıp engelleme ile karşılaşsa anlarım…

  1. dnence11

    sağlıkçılara müjde: 100 GB ventilli filtreli internet.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
10