İnternetime Dokunma! #SansüreDurDe

Basına ve kamuoyuna / 10. 01. 2014

SansürüDurdurun!

Bizler Sosyal medya da Hasan Ferit Gedik’ in çabaları ile yol arkadaşımız katledilmeden önce bir araya gelen onlarca sayfadan oluşan hiç bir siyasi oluşum ile bağı olmayan yurttaş gazeteciliği yapan sayfalarız.

Bizler ülkemizde ki faşizan uygulamalara, anti demokratik yasalara karşı örgütlenme bilnci ile hareket eden Sayfalar Ortak Platformu’ yuz.

Bizler kurluşumuzu ilan ettiğimiz günden beri elimizin yetiştiği her yere, bize ihtiyaç duyulan her alana sorumluluk bilinci ile yaklaşan bireyleriz.

Bu sorumluluk bilinci ile Anti demokratik olan her türlü uygulamaya, kadına yönelik şiddete, işçilerin, emekçilerin uğradığı hak gasplarına, disiplin cezaları ile okuyamaz duruma getirilen öğrencilerin hak arama mücadelesine, çalışmaz duruma getirilen halkın avukatlarına, insan hak ve hürriyetlerine karşı yapılan her saldırıya karşı gücümüzün yettiği yere kadar tavır alan halktan yana taraf olan bir Platformuz.

Şimdi çalışmalarımızı yaptığımız İnternet ortamı, sosyal medya organlarımıza karşı eşi benzeri görülmeyen bir saldırı ile hak gaspı ile karşı karşıyayız. Halkımızın haber alma, bizlerin haber yapma özgürlüğünü elimizden alacak olan bu yasa tasarısına karşı elbette sessiz kalmayacağız. Sen yap biz boynumuzu bükeriz demeyeceğiz…

İleri demokrasi, AB standartları, açılım vaatleri ile iktidara gelen AKP iktidarı 11 yıllık iktidarı boyunca yaptıkları ile verdiği sözlerin, vaatlerin hepsinin yalan olduğu su götürmez bir gerçektir.

11 yıl boyunca muhalif olan, ses çıkartan, karşı duran herkesi tutuklayarak ülkeyi adete bir F- tipi zindanına çevirdiler. Tutuklu gazeteci, tutuklu avukat tutuklu insan hakları savunucusu ile dünya da 1.Sıradayız.
12 bin tutuklu öğrenci ile rekor kırıyoruz.

11 yıllık iktidarları boyunca geçmişte kazanılan tüm hakları tek tek gaspederek insan hak ve hürriyetlerini kuşa çevirdiler.

Yandaş – yandaş olmayan basın kavramını yarattılar. Yandaş olana bal kaymak yandaş olmayana hapis cezaları ile gazeteciğinin içine ettiler!

11 yıllık iktidarları boyunca çevreye verdikleri zararlar ile ülkeyi yaşanmaz hale, caddelerimizi meydanlarımızı beton yığınına eşi benzeri olmayan doğa harikası her bucağı talan ettiler…

Anayasa`nın 34. Maddesi :
B. Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Düzenleme Hakkı
Madde 34. – Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.
Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı ancak, millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlâkın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla ve kanunla sınırlanabilir.
Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının kullanılmasında uygulanacak şekil, şart ve usuller kanunda gösterilir.

Anayasanın 34. Maddesini fiilen yok saydılar. Her sokağa çıkana gaz, her hak talep edene kimyasal silahlarla saldırdılar.

Gezi süreci ile başlayan Toplumsal ayaklanma da binlerce insanı gözaltına aldılar, binlercesini yaraladılar, insanların gözlerini oydular, insanlarımızın beyinlerini sokaklara akıttılar, sosyal medyayı, yurttaş gazeteciliğini baş belası ilan ettiler.

Basını, yargıyı kamuya ait olan olmayan her kurmu ele geçirdiler. Şimdi sıra Sosyal medyaya geldi.

Şimdi pisliklerini örtemediği sosyal medyaya, yurttaş gazeteciliğine ket vurmaya geldi.

İktidar diyor ki : Yan benden yana olacaksın ya bertaraf olacaksın. Ondan yana olmayan, sesini kısamadığı, sahte hesaplarla ele geçiremediği sosyal medyaya karşı en geri ülkeler de bile olmayan bir yasa ile İnternete girmeyi tamamen suç kapsamına almaya çalışıyorlar…

Yeni yasa: 5651 sayılı kanuna göre devlet herşeyi bilecek, her hareketi izleyecek. Kim ne yapmış, hangi siteyi ziyaret etmiş, ne yazmış, mouse’ u nereye sürmüş her şeyi denetleyerek kişi hak ve hürriyetlerini, haber alma özgürlüğünü, insanların yaşam alanlarını tamamen kullanılmaz hale getirmeye çalışıyor. Sansürlenen sadece internet değil insan yaşamıdır!

Yeni yasa: 5651 sayılı kanuna göre Bakanlığa tek düğmeye basarak internet kapatma, site engelleme yetkisi veriliyor…

Yeni yasa: 5651 sayılı kanuna göre internet de yazdığınız, sosyal medya da yaptığınız her yorum belli bir süzgeçten geçirilerek uygun görülmeyen yazılara oto sansür uygulanacak…

Yeni yasa: 5651 sayılı kanuna göre erişime engellenen bir siteye DNS ayarı değiştirilerek ve ya K tunnel gibi siteler kullanılarakda erişim sağlanamayacak. URL temelli engellenecek…

Yeni yasa: 5651 sayılı kanuna göre İnternet de gezinen herkes fişlenecek, fişlenen kişinin bilgileri 1-2 yıl kayıt altında tutulacak..

Ve daha onlarca şey….

Hastaneler de parmak izi uygulaması, stadyuma E – Bilet uygulaması…

Şimdi de internet ortamına yönelik Yeni yasa: 5651 sayılı kanunla adete yaşamı sansürlemeye çalışıyorlar.

Bizler: Yurttaş gazeteciliği yapan Sosyal Medya organları, sözlükler, bloglar bu organların tümünü takip eden yurttaşlar olarak bu anti demokratik uygulamalara karşı sessiz kalmayacağız. Bizler Sosyal medya hesaplarını takip eden tüm kullanıcılar, öğrenciler aydınlar sanaçılar İnternet sansürüne boyun eğmeyeceğiz

İnsan hak ve hürriyetleri önündeki tüm engeller, haber alma özgürlüğü önünde ki tüm engeller kaldırlımlaı ve 5651 sayılı kanun tasarısı derhal geri çekilerek tüm sonuçları ile birlikte iptal edilmelidir.

Bizler; Sayfalar Ortak Platformu olarak tüm bu anti demokratik uygulamalara ve 5651 sayılı kanun tasarısına karşı 18 Ocak 2014 Saat 18:00′ da kazanılmış haklarımıza sahip çıkmak için sokağa çıkıyoruz.

Bütün demokratik kitle örgütlerini, sendikaları, partileri, forumları, tüm yurttaşlarımızı 18 Ocak Saat 18′ de sokağa çıkmaya, aynı günün gecesi Saat 21′ de bulundukları her alanda, her mekanda ışık söndürme ve tencere tava çalma eylemine çağırıyoruz.

İnsan hak ve hürriyetleri önünde ki tüm engelleri kaldırılsın

5651 sayılı kanun maddesi derhal geri çekilsin.

Sansürü Durdurun.

Sayfalar Ortak Platformu.

İnternet sansürüne dur demek için yürütülen imza kampanyası hızla ilerliyor. Sansür yasası kabul edilirse, internette içeriklerin engellenmesi kolaylaşacak. Aşağıdaki bağlantıdan, internet sansürüne karşı çıkmak için gerçekleştirilen kampanyaya katılıp imza atabilirsiniz.
İmzalamak için tıklayınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.