» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

İnternette Sansür Başladı

A+  A- İnternette Sansür Başladı

İnternette sansür uygulaması başladı. Yeni uygulamayla birlikte yasaklı site sayısının yüzbinlere ulaşması bekleniyor.

Yeni uygulama ile birlikte yasaklı site sayısının yüzbinlere ulaşması beklenirken, Alternatif Bilişim Derneği, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun merkezi filtreleme uygulamasının iptali için Danıştay’da iptal davası açtı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK), ‘güvenli internet’ adı altında sansür uygulaması hayata geçti. Artık BTK istediği siteye erişimi engelleyebilecek. Türkiye’de sayısı tam olarak bilinmemekle birlikte erişim engelli internet sitesi sayısı 6 bini geçerken ‘güvenli internet’ uygulamasıyla bu sayının yüz binleri bulması bekleniyor.

SANSÜR BAŞLIYOR

22 Şubat 2011‘de yayımlanan ilk BTK kararı yoğun eleştiriler sonucu Ağustos 2011 içinde geri çekilmişti. Revize edilen kararın yeni versiyonu 16 Eylül 2011‘de tekrar yayımlandı.

BTK salı gününden itibaren internet kullanıcılarının “güvenli interneti”, isteğe bağlı ve ücretsiz olarak kullanılabileceğini açıklarken hizmetin, çocukların ve gençlerin internet üzerindeki bilgi kirliliğinden ve zararlı içeriklerden korunmaları amacıyla geliştirdiğini savundu.

İdarenin devlet gücü ve ayrıcalıklarını kullanarak milyonları etkileyen bir düzenlemeyi yetkisini aşarak bir zorunluluk haline getirdiğini ifade eden  Alternatif Bilişim Derneği “İnternette “devlet eliyle merkezi bir şekilde” sansür yapılacak ve hizmetten yararlanacakların hangi sitelere erişeceği / erişemeyeceği BTK tarafından belirlenecek. Kullanıcıların filtre içeriklerini değiştirme özgürlükleri de bulunmuyor.” açıklamasını yaptı.

Kamuoyunun yanıltıldığını söyleyen Alternatif Bilişim Derneği, güvenli internetin ancak dijital okuryazarlık ve yeni medya okuryazarlığı ile mümkün olabileceğini belirtti.

BTK HOŞUNA GİTMEYEN SİTEYİ KAPATACAK

Dünyada 500 milyona yakın internet adresinin bulunduğunu belirten İnternet Teknolojileri Derneği Başkanı Mustafa Akgül ise  “BTK hangi yetkiyle, hangi insan gücüyle bunları değerlendirmeye tutacak. Bu yetkiyi kim ona veriyor. Bu sitelerin içeriği her an değişiyor. Bunları nasıl kontrol edecek. BTK’nin burada adil olma şansı yok. Hoşuna gitmeyen siteyi yada içeriği kafasına göre kara listeye alıp siteye erişimi engelleyebilir” dedi.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 22 Kasım 2011 tarihinde eklenmiştir. "İnternette Sansür Başladı" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. HAVELSANResmi

  💥Yeni nesil veri diyotu #DataFlowX... 💥 Bilge SGT geliştirdi, HAVELSAN mükemmelleştirdi. HAVELSAN'ın ekosistemiyle… https://t.co/1x4IdiHL7L

 1. nesrinncl

  Şubat ayının ikinci haftasında "Güvenli internet günü" nedeniyle İnternetin kullanımının olası zararlarını, interne… https://t.co/GngbxDjRBI

 1. keskintheagent

  RT @DijiAsist: Turkcell Dijital Güvenlik Servisi ile mobil internet artık daha güvenli https://t.co/OlCcCi4co6

 1. EkremKatm

  RT @guvenlinet: BTK Uzmanları tarafından internetin bilinçli, güvenli ve etkin kullanımı konusunda farkındalığı artırmak amacıyla 20 Şubat…

 1. AhmetKa94380887

  RT @guvenlinet: Yüzlerce uygulama Google Play Store’dan kaldırıldı! Uygulamaların kaldırılma nedeni: rahatsız edici reklamlar https://t.co/…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5