» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

İş Güvencesi Kaybediliyor mu?

A+  A- İş Güvencesi Kaybediliyor mu?

Bugünlerde en sık duyacağınız konuların başında “iş güvencesi” gelecek. İş güvencesi genelde duyduğumuz fakat sıkıntısını somut olarak yaşamadığımız sürece çok da dikkate almadığımız bir konu.

Somut bir örnek vermek gerekirse; sendikal eyleme katıldığı için daha eylem bitmeden personeline sarı zarfı hazırlayan idarecinin, idarecilikle ilgili hakları gasp edildiğinde “nerede bu sendikalar?” diye haykırması gibi bir durum bahsettiğimiz :)

Yani sıkıntı yaşamadığımız sürece yok saydığımız bir şey bu iş güvencesi…

TBMM Genel Kurulu`nda “İş Kanunu İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” görüşmeleri yapılmakta.

“Can alıcı”, tepki toplayacak değişiklikler son yıllarda Torba Yasa adı verilen, içinde ne ararsanız bulabileceğiniz bir değişiklikler bütünü şeklinde görüşülmekte.

Torba yasaların içerisinde vergi aflarından, trafik cezalarına, iş yaşamıyla ilgili değişikliklerden akla gelemeyecek daha bir çok değişikliği görmek mümkün olmakta. Bu sayede kamuoyunun dikkati farklı konulara çekilip bir taşla birden çok kuş vurmak mümkün olmakta.

BEKLENTİLER KARŞILANMADI

Hükümetin 30 Mayıs`ta 60 madde olarak Meclis`e sunulan torba yasa tasarısı alt komisyonda 106 maddeye çıkarıldı. Torba yasanın önceliği her ne kadar Soma işçilerinin durumu, taşeron belası gibi konular gibi görünse de beklentiler karşılanmadığı gibi yasa iş güvencesini tehdit eder bir noktaya geldi.

DETAYA GİRMEDEN…

Yasa ile -detaya girmeden- hayata geçirilmek istenen bazı değişiklere bakmak gerekirse;

* İdari bir işlem sonucu mevcut görevinden alınan kamu görevlisi, boş kadro yok denilerek, mahkeme kararıyla bile eski görevine dönemeyecek.

* Kamu görevlisi atama, görevden alma, göreve son verme, naklen veya vekâleten atama, yer değiştirme, görev ve unvan değişikliği işlemleriyle ilgili olarak mahkemeye başvurursa ve davayı kazanırsa mahkeme kararları hemen uygulanmak yerine iki yıl bekletilebilecek.

* Yürütmeyi durdurma kararlarının çıkmasında genellikle aile bütünlüğü, çocukların eğitimleri, bakmakla yükümlü olunan kişilerin durumları gibi şeyler etkili olmakta. Yapılmak istenen değişikliklerden sonra belirtilen durumlar “telafisi güç veya imkânsız zararlar doğurmaz” şeklinde değerlendirilecek.

Dolayısıyla bu tür davalarda yürütmenin durdurulması kararı da verilemeyecek.

Örnek vermek gerekirse; bir kamu görevlisi ihtiyaç ya da soruşturma gereği farklı bir yere atandığında yine dava açabilecek fakat eskiden “telafisi güç ve imkânsız zararlar” doğuracağı gözönüne alınarak kısa sürede sonuçlanan dava ve işlemler artık “telafisi güç ve imkânsız zararlar” doğurmayacağı için iki yıl sürebilecek.

* İki yıl sürebilecek davanın sonunda lehte bir karar çıksa bile, idare kararın uygulanması için iki yıl daha bekleyebilecek.

* İki yıl ya da daha fazla bekleme ile çalışana olumsuzluk yaşatan kamu görevlileri aleyhine soruşturma başlatılamayacak, dava da açılamayacak.

PEKİ, AMAÇ NE?kovulursun

Mevcut yasal durum da kamu görevlisinin idare tarafından görev yeri değişikliği yapılmasına imkan sağlamakta. Fakat bu tarz değişikliklerde kamu görevlisi çoğu zaman yargı kararlarıyla keyfiyetin önüne geçebilmekte, yürütmeyi durdurabilmekteydi.

Yapılmak istenen değişikliklerle mevcut hükümetler artık siyasi olarak cezalandırmak istediği memur hakkında kolaylıkla ve hukuksuz bir biçimde görevden alma, göreve son verme, naklen veya vekâleten atama, yer değiştirme, görev ve unvan değişikliği işlemleri yapabilecek.

İdarenin bu işlemleri eskiden olduğu gibi “telafisi güç veya imkansız zararlar doğurmuş” sayılmayacak ve bunlar hakkında yürütmeyi durdurma kararı vermek imkansız hale gelecek.

Hükümetin bu kararlarıyla ilgili olarak açılacak davalarda verilen yargı kararları iki yıl süreyle uygulanmayacak.

Memur idari yargıdan yürütmeyi durdurma ve iptal kararı alsa bile işe yaramayacak çünkü iki yıl sonra memur aynı kadrosuna dönemeyecek.

İki yıl sonra bile yargı kararları uygulanmazsa yargı kararlarını uygulamayan kamu görevlileri ceza soruşturma ve kovuşturmasından muaf tutulacak.

Yapılmak istenen değişikliklerle Türkiye adım adım “Hükümet memurluğu” modeline doğru ilerleyecek.

BUNUNLA KALACAK MI?

Elbette konu bugünkü gündemiyle kalmayacaktır. Yakın zamanda iş güvencesinin tüm kazanımları birer birer yok olacak, özelleştirme ve taşeronlaştırma ile iş güvencesi ortadan kaldırılacaktır.

Eğer çalışanlar bugünden tehlikeleri görüp önlemini almazsa, yakın zamanda kamu çalışanı – “memuriyet” kavramı da ortadan kalkacak ve tüm çalışanlar, görüşüne göre “değerlendirilen” güvencesiz birer geçici işçi haline gelecektir.

OLMAZ DİYORSANIZ…

Eğitim özelleşmez diyorsanız özel okullara, dershanelere, dershanelerden dönüşen özel okullara bakınız…

Taşeronlaşma olmaz diyorsanız ücretli öğretmenlere, okullarda çalıştırılan özel güvenlik elemanlarına, temizlik görevlilerine bakınız…

Memuriyet siyasi görüşe göre şekillenmez diyorsanız bugünlerin günceli idareci atamalarına bakınız…

Bakacak o kadar çok şey var ki, yeter ki siz görmeyi isteyin. *Kaynak: eğitim sen

 

Mehmet KATRANCIOĞLU / Eğitimci-Editör

Bu haber GÜNCEL, KÖŞE YAZILARI, ÖZEL HABER kategorisi altında 3 Temmuz 2014 tarihinde eklenmiştir. "İş Güvencesi Kaybediliyor mu?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. Meliha30571398

  RT @yasminkurtben: Tayin hakkı yok, yer değiştirme hakkı yok, iş sonu tazminat hakkı yok,iş güvencesi yok.emeğimiz çok geleceğimiz yok @drf…

 1. Cimenkrbs

  RT @yasminkurtben: Tayin hakkı yok, yer değiştirme hakkı yok, iş sonu tazminat hakkı yok,iş güvencesi yok.emeğimiz çok geleceğimiz yok @drf…

 1. Baak61924746

  RT @yasminkurtben: Tayin hakkı yok, yer değiştirme hakkı yok, iş sonu tazminat hakkı yok,iş güvencesi yok.emeğimiz çok geleceğimiz yok @drf…

 1. Baak61924746

  RT @yasminkurtben: @kapos23_ @RTErdogan @drfahrettinkoca @suayipbirinci @BeratAlbayrak @dbdevletbahceli @ZehraZumrutS Tayin hakkı yok, yer…

 1. yasminkurtben

  @kapos23_ @RTErdogan @drfahrettinkoca @suayipbirinci @BeratAlbayrak @dbdevletbahceli @ZehraZumrutS Tayin hakkı yok,… https://t.co/RHM196iJ8S

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
10