» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

İşkencenin Yeni Adı: RİDEF

A+  A- İşkencenin Yeni Adı: RİDEF

Öğretmenler artık yan gelip yatamıyor! Hatta dinlenemiyor, yemek yiyemiyor, eve gidemiyor… ADEY (Aşamalı Devamsızlık Yönetimi) kapsamında öğretmenlerden doldurulması istenen RİDEF‘ler (Risk ve İhtiyaç Değerlendirme Formu) can yakıyor.

MEB, ADEY ile hedefin, devamsızlık yapan çocuklara yönelik yapabileceklerin standart bir uygulama haline getirebilmesi olduğunu belirtiyor.

Daha önce öğretmenlerin çalışmadığını, 3 ay tatil yaptığını, başarısızlığın sebebi olduğunu belirten Bakanlık, öğretmenleri çalıştırmanın! bir yolu olarak RİDEF‘i kullanıyor.

ADEY/RİDEF Nedir?

ADEY‘le, öğrencinin bir ya da yarım gün devamsızlık yapması durumunda veliyle telefonla ya da yüzyüze görüşülme zorunluluğu getiriliyor.

RİDEF‘te;

*Genel Risklerin Değerlendirilmesi
*Davranışların Değerlendirilmesi
*Özel Risklerin Değerlendirilmesi
*Çocuğun Düşünceleri (1. Kademe)
*Çocuğun Düşünceleri (2. Kademe)
*Yatılı İlköğretim Bölge Okulu

ana başlıkları altında çeşitli sorular bulunmakta.

RİDEF‘in (Risk ve İhtiyaç Değerlendirme Formu) her öğrenci için tek tek doldurulması gerekiyor. RİDEF’i doldurmanın sınıf ve/veya şube rehber öğretmeninin görevi olduğu belirtiliyor.

Ana başlıklar altında yaklaşık 100 soru bulunmakta. Bu soruların bir kısmı veli, bir kısmı öğrenci tarafından elde edilecek bilgilerle, öğretmenin görüşüyle doldurulmakta.

Kaba bir hesapla 40 kişilik bir sınıfta öğretmenin toplam 4000 soru yanıtlaması gerekiyor. Ayrıca soruların bir kısmının kısmen uzun olduğu ve yanıtlarda birebir öğrenci bilgisine ihtiyaç duyulduğu düşünülürse, anketleri doldurmak tam bir işkence haline geliyor.

Öğretmenler, okul idarelerinin “formlar doldurulsun” ifadesi üzerine sabahları erkenden, öğle aralarında, okul çıkışlarında, ders aralarında, tenefüslerde, gece gündüz formları doldurmaya çalışıyor.

Bu iş yığınına e-Okul sisteminin aksaklıkları da eklenince öğretmenlerin çilesi bir kat daha artıyor. Bir çok öğretmen, 25-30 sorunun öğrenciyle yanıtlanması sonunda form sayfasında kaydetme işlemi yapamadıklarını, formu yeniden doldurmak zorunda kaldıklarını, çoğu kez aynı formu üçüncü dolduruşlarında kaydetme işleminin başarılabildiğini belirtiyor.

RİDEF‘in öğretim yılı başında doldurulacağı belirtiliyor. Dolayısıyla bu ifadeden de anlaşıldığı üzere MEB, RİDEF formlarının her “öğretim yılı başında” yenilenmesini isteyeceğe benziyor.

Ayrıca merak edilen konulardan biri de, bir/yarım günlük devamsızlık sonucunda velinin telefon/kısa mesaj yoluyla haberdar edilme zorunluluğunun maddi yükünün kim tarafından karşılanacağı. Ödeneksiz okulların bu telefon faturası ya da sms ücretlerini hangi kaynaktan karşılayacağı bilinmiyor. Okulların bu masrafı yine velinin üzerinden karşılamak zorunda kalacağı belirtiliyor.

Yapmacık, temelsiz, geleceksiz projelerle günü kurtarma adına yapılan çalışmaların yükü her zaman ki gibi öğretmenin üzerine yıkılıyor. Yetkililerin çok ta fazla düşünmeden, akıllarına gelen her uygulamayı, işin asıl muhatabı olan öğretmen, idare, öğrenci, veli ve eğitim sendikalarının fikrini almadan hayata geçirmesi eğitimin sorunlar yumağı haline gelmesine neden oluyor.

Birileri “öğretmenden” öç alıyor…

Öğretmenler artık yan gelip yat(a)mıyor, çalışıyor!

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 27 Ekim 2011 tarihinde eklenmiştir. "İşkencenin Yeni Adı: RİDEF" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. hakan şahinkaya

  değerli öğretmenler, ridef formları anayasanın 20 . maddesine aykırı. şöyle der–herkes özel yaşamına ve aile hayatına saygı gösterilmesi isteme hakkına sahiptir.özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz. — acaba e- okulda öğrencinin annesinden şüpheleniyor musunuz- diye soru olsa, nasıl olsa daha stajerliğim kalkmadı, milli eğitim ne dedi yapmak zorundayım mı diyeceksiniz sevgili öğretmenler. öğretmenin onuru ridefi yenecektir.

 2. Erol

  Bu ridef formlarından elde ettikleri bilgilerin doğru olduğunu düşünenlerin bence aklı yok. Okula yeni kayıt olmuş öğrenci hakkında bu kadar bilgiyi alabilecek öğretmenin MİT ile bağlantıya geçmesi gerek. Bütün gün okulda ders işleyecek, akşam da öğrencilerinin ailesini ve çevresini kontrol edecek. Vay öğretmenim vay. Sen neymişsin yahu. Bir de birinci sınıf öğrencisine bir sürü ahret sorusu sorup cevabını alacak.Geçin bunları beyler.

 3. SÜLEYMAN

  hiç kimsenin dikkatini çekmedi mi?????????
  öğrenciye soruluyor: ” Ailende fiziksel kavgalar çıkar mı?”
  öğrencinin cevabı : ” hayır”
  ama seçeneklerde böyle bir ihtimal yok.
  en yakın seçenek ”çok az”
  bu sorunun cevabına göre her ailede kavga var.
  böyle baştan savmalık var mıdır?
  lütfen iş yapıyormuş gibi görünmek için kendinizi zorlamayın.
  yukarıdaki yoruma aynen katılıyorum.kes yapıştır yaptım çünki zamanım yok…

 4. Engin

  Bu formları hazırlayan webmaster arkadaşların hiç mi HTML bilgisi yok?. Yeni teknolojileri takip etmiyorlar mı? Ama ben biliyorum, suç webmasterın değil, bile bile onlara öyle yaptırıyorlar ki öğretmenlerin gözleri bozulsun, işkence çeksin.

 5. mehmet ezgin

  hiç kimsenin dikkatini çekmedi mi?????????
  öğrenciye soruluyor: ” Ailende fiziksel kavgalar çıkar mı?”
  öğrencinin cevabı : ” hayır”
  ama seçeneklerde böyle bir ihtimal yok.
  en yakın seçenek ”çok az”
  bu sorunun cevabına göre her ailede kavga var.
  böyle baştan savmalık var mıdır?
  lütfen iş yapıyormuş gibi görünmek için kendinizi zorlamayın…….

 6. DAMLA YLDRR

  saçmalık ötesi bi durum. ben ücretli çalışıyorum, günde 2 3 saatimi bu aptal ridef zımbırtısına harcıyorum. kpss çalışmak zorundayım bi taraftanda,bana kalırsa birilerinin işini öğretmenler yapıyor, sendikaların bu konuyla ilgili inceleme başlatması gerekiyor hemde acilen, aldığım ücret ders anlatmam için sıkıntı vermiyor, ama ridefe ayıracağım zamanla öğrencilere etüt yapardım yine de koymazdı bu kadar . bu işkenceye birileri dur desin!!! öğretmenleri daha iyi eğitim vermesinler diye angarya işlerle oyaladıklarını düşünmek zorunda kalacağız artık!!

 1. dogancangur

  RT @gencridef53: Genç Ridef olarak TUSAŞ ziyaretimizden kareler @ridefist @Temel_Kotil @Emreazakk53 https://t.co/y4xNtmVcJe

 1. azkerhn

  RT @gencridef53: Genç Ridef olarak TUSAŞ ziyaretimizden kareler @ridefist @Temel_Kotil @Emreazakk53 https://t.co/y4xNtmVcJe

 1. Emreazakk53

  RT @gencridef53: Genç Ridef olarak TUSAŞ ziyaretimizden kareler @ridefist @Temel_Kotil @Emreazakk53 https://t.co/y4xNtmVcJe

 1. gencridef53

  Genç Ridef olarak TUSAŞ ziyaretimizden kareler @ridefist @Temel_Kotil @Emreazakk53 https://t.co/y4xNtmVcJe

 1. husna_haznedar

  RT @ridefist: Genç RİDEF olarak Ankara gezimiz Millet Kütüphanesi ziyareti Ardından Tusaş TAİ fabrika gezisi ile son buldu. Başta Ridef Ge…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
4