İşkencenin Yeni Adı: RİDEF

Öğretmenler artık yan gelip yatamıyor! Hatta dinlenemiyor, yemek yiyemiyor, eve gidemiyor… ADEY (Aşamalı Devamsızlık Yönetimi) kapsamında öğretmenlerden doldurulması istenen RİDEF‘ler (Risk ve İhtiyaç Değerlendirme Formu) can yakıyor.

MEB, ADEY ile hedefin, devamsızlık yapan çocuklara yönelik yapabileceklerin standart bir uygulama haline getirebilmesi olduğunu belirtiyor.

Daha önce öğretmenlerin çalışmadığını, 3 ay tatil yaptığını, başarısızlığın sebebi olduğunu belirten Bakanlık, öğretmenleri çalıştırmanın! bir yolu olarak RİDEF‘i kullanıyor.

ADEY/RİDEF Nedir?

ADEY‘le, öğrencinin bir ya da yarım gün devamsızlık yapması durumunda veliyle telefonla ya da yüzyüze görüşülme zorunluluğu getiriliyor.

RİDEF‘te;

*Genel Risklerin Değerlendirilmesi
*Davranışların Değerlendirilmesi
*Özel Risklerin Değerlendirilmesi
*Çocuğun Düşünceleri (1. Kademe)
*Çocuğun Düşünceleri (2. Kademe)
*Yatılı İlköğretim Bölge Okulu

ana başlıkları altında çeşitli sorular bulunmakta.

RİDEF‘in (Risk ve İhtiyaç Değerlendirme Formu) her öğrenci için tek tek doldurulması gerekiyor. RİDEF’i doldurmanın sınıf ve/veya şube rehber öğretmeninin görevi olduğu belirtiliyor.

Ana başlıklar altında yaklaşık 100 soru bulunmakta. Bu soruların bir kısmı veli, bir kısmı öğrenci tarafından elde edilecek bilgilerle, öğretmenin görüşüyle doldurulmakta.

Kaba bir hesapla 40 kişilik bir sınıfta öğretmenin toplam 4000 soru yanıtlaması gerekiyor. Ayrıca soruların bir kısmının kısmen uzun olduğu ve yanıtlarda birebir öğrenci bilgisine ihtiyaç duyulduğu düşünülürse, anketleri doldurmak tam bir işkence haline geliyor.

Öğretmenler, okul idarelerinin “formlar doldurulsun” ifadesi üzerine sabahları erkenden, öğle aralarında, okul çıkışlarında, ders aralarında, tenefüslerde, gece gündüz formları doldurmaya çalışıyor.

Bu iş yığınına e-Okul sisteminin aksaklıkları da eklenince öğretmenlerin çilesi bir kat daha artıyor. Bir çok öğretmen, 25-30 sorunun öğrenciyle yanıtlanması sonunda form sayfasında kaydetme işlemi yapamadıklarını, formu yeniden doldurmak zorunda kaldıklarını, çoğu kez aynı formu üçüncü dolduruşlarında kaydetme işleminin başarılabildiğini belirtiyor.

RİDEF‘in öğretim yılı başında doldurulacağı belirtiliyor. Dolayısıyla bu ifadeden de anlaşıldığı üzere MEB, RİDEF formlarının her “öğretim yılı başında” yenilenmesini isteyeceğe benziyor.

Ayrıca merak edilen konulardan biri de, bir/yarım günlük devamsızlık sonucunda velinin telefon/kısa mesaj yoluyla haberdar edilme zorunluluğunun maddi yükünün kim tarafından karşılanacağı. Ödeneksiz okulların bu telefon faturası ya da sms ücretlerini hangi kaynaktan karşılayacağı bilinmiyor. Okulların bu masrafı yine velinin üzerinden karşılamak zorunda kalacağı belirtiliyor.

Yapmacık, temelsiz, geleceksiz projelerle günü kurtarma adına yapılan çalışmaların yükü her zaman ki gibi öğretmenin üzerine yıkılıyor. Yetkililerin çok ta fazla düşünmeden, akıllarına gelen her uygulamayı, işin asıl muhatabı olan öğretmen, idare, öğrenci, veli ve eğitim sendikalarının fikrini almadan hayata geçirmesi eğitimin sorunlar yumağı haline gelmesine neden oluyor.

Birileri “öğretmenden” öç alıyor…

Öğretmenler artık yan gelip yat(a)mıyor, çalışıyor!

7 thoughts on “İşkencenin Yeni Adı: RİDEF

 1. değerli öğretmenler, ridef formları anayasanın 20 . maddesine aykırı. şöyle der–herkes özel yaşamına ve aile hayatına saygı gösterilmesi isteme hakkına sahiptir.özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz. — acaba e- okulda öğrencinin annesinden şüpheleniyor musunuz- diye soru olsa, nasıl olsa daha stajerliğim kalkmadı, milli eğitim ne dedi yapmak zorundayım mı diyeceksiniz sevgili öğretmenler. öğretmenin onuru ridefi yenecektir.

 2. Bu ridef formlarından elde ettikleri bilgilerin doğru olduğunu düşünenlerin bence aklı yok. Okula yeni kayıt olmuş öğrenci hakkında bu kadar bilgiyi alabilecek öğretmenin MİT ile bağlantıya geçmesi gerek. Bütün gün okulda ders işleyecek, akşam da öğrencilerinin ailesini ve çevresini kontrol edecek. Vay öğretmenim vay. Sen neymişsin yahu. Bir de birinci sınıf öğrencisine bir sürü ahret sorusu sorup cevabını alacak.Geçin bunları beyler.

 3. hiç kimsenin dikkatini çekmedi mi?????????
  öğrenciye soruluyor: ” Ailende fiziksel kavgalar çıkar mı?”
  öğrencinin cevabı : ” hayır”
  ama seçeneklerde böyle bir ihtimal yok.
  en yakın seçenek ”çok az”
  bu sorunun cevabına göre her ailede kavga var.
  böyle baştan savmalık var mıdır?
  lütfen iş yapıyormuş gibi görünmek için kendinizi zorlamayın.
  yukarıdaki yoruma aynen katılıyorum.kes yapıştır yaptım çünki zamanım yok…

 4. Bu formları hazırlayan webmaster arkadaşların hiç mi HTML bilgisi yok?. Yeni teknolojileri takip etmiyorlar mı? Ama ben biliyorum, suç webmasterın değil, bile bile onlara öyle yaptırıyorlar ki öğretmenlerin gözleri bozulsun, işkence çeksin.

 5. hiç kimsenin dikkatini çekmedi mi?????????
  öğrenciye soruluyor: ” Ailende fiziksel kavgalar çıkar mı?”
  öğrencinin cevabı : ” hayır”
  ama seçeneklerde böyle bir ihtimal yok.
  en yakın seçenek ”çok az”
  bu sorunun cevabına göre her ailede kavga var.
  böyle baştan savmalık var mıdır?
  lütfen iş yapıyormuş gibi görünmek için kendinizi zorlamayın…….

 6. saçmalık ötesi bi durum. ben ücretli çalışıyorum, günde 2 3 saatimi bu aptal ridef zımbırtısına harcıyorum. kpss çalışmak zorundayım bi taraftanda,bana kalırsa birilerinin işini öğretmenler yapıyor, sendikaların bu konuyla ilgili inceleme başlatması gerekiyor hemde acilen, aldığım ücret ders anlatmam için sıkıntı vermiyor, ama ridefe ayıracağım zamanla öğrencilere etüt yapardım yine de koymazdı bu kadar . bu işkenceye birileri dur desin!!! öğretmenleri daha iyi eğitim vermesinler diye angarya işlerle oyaladıklarını düşünmek zorunda kalacağız artık!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.