» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

JFileRecovery İle Dosya Kurtarma

A+  A- JFileRecovery İle Dosya Kurtarma

İsmail Gökhan BAYRAM

CRC(Cyclic Redundancy Check), ya da türkçe Windows sürümlerinde karşımıza çıkan adını söyleyecek olursak Döngüsel Artık Denetimi eski CD ve DVD’lerimizi kopyalarken bir baş belası olabilir. Elimizdeki verinin kaza sonucu değişip değişmediğini kontrol etmeye yarayan bu mekanizma eğer veride kaza sonucu oluşmuş bir değişiklik varsa ilgili dosyayı kopyalamanızın önüne geçer ve sıradan kullanıcı için oldukça kriptik görünümlü bir hata mesajı çıkartır: “Döngüsel Artık Denetimi Hatası”

Eğer bu hatayı alıyorsanız kopyalamaya çalıştığınız dosyayı ya da en azından dosyanın bir kısmını kurtarmak hâlâ mümkün. Dosyayı kurtarmak için kullanacağımız JFileRecovery adlı program Java Çalıştırma Zamanı Kütüphanesini (JRE:Java Runtime Environment) kullandığından, ilk iş olarak eğer bilgisayarımızda bu kütüphane yüklü değil ise Java’nın sitesinde[0] yer alan “Ücretsiz Java Yüklemesi” butonuna tıklayarak Java’yı indirelim. İndirdiğimiz dosyayı çalıştırıp ‘Install’ butonuna tıkladığımızda gerekli dosyalar Internet’ten indirilip bilgisayarımıza kurulacak.

Java kurulumu tamamlanınca, JfileRecovery’nin web sitesine[1] girelim ve ‘Download’ linkine tıklayalım. Yeni gelen sayfada en altta yer alan üç bağlantıdan ilkine (Java Web Start Application) tıklayıp, eğer sorulursa “Java ile aç” seçeneğini kullanarak programı çalıştırabilir ya da ikinci bağlantıya (Standalone Java Application) tıklayarak daha sonra da kullanmak üzere programı Jar dosyası formatında indirebiliriz. Belki de ilk kez gördüğünüz Jar dosya formatı, Java Kütüphanesi kulanan yazılımların çalıştırılabilir dosyalarıdır. Java yüklü ise, Jar dosyalarını çalıştırmak için tek yapmanız gereken ilgili dosyaya çift tıklamak.

Şimdi, indirdiğimiz dosyayı çalıştıralım. Gelen pencerede ‘Source File’ kısmındaki ‘Browse’ butonuna tıklayarak okumakta zorlandığımız, CRC hatası veren dosyamızı seçelim. Hemen altında yer alan ‘Destination File’ kısmındaki ‘Browse’ butonuna tıklayarak kurtarılan dosyamızı kaydetmek istediğimiz yeri seçelim. ‘Timeout’ kısmında milisaniye cinsinden belirleyeceğimiz süre program bir yerin okunamadığına karar verip burayı atlamadan önce ne kadar süre ile tekrar deneyeceğini belirliyor. Eğer kurtrarma işleminin daha uzun sürmesi çok problem değil ise bu değeri 1000 milisaniyeden 10 bin milisaniyeye çıkartabilirsiniz. Şimdi ‘Begin Recovery’ butonuna tıklayarak kurtarma işlemini başlatın. Eğer kurtarma işlemi tamamlandığında hâlâ okunamayan yerler varsa (grafikte kırmızı renkle gösterilen) ‘Begin Recovery’ butonunun yerini alan ‘Retry Failed Blocks’ butonuna tıklyarak okunamayan alanları okumayı tekrar deneyebilirsiniz.

Dosya kurtarma konusunda dikkat etmeniz gereken önemli bir noktaya da burada değinmekte yarar var: Pek çok dosya formatında bir bytelık hata bile dosyanın kullanılamaz hale gelmesine yol açabilir. Ancak özellikle video dosyalarında hatalı okunan yerler videonun hatalı okumaya karşılık gelen karelerinde bozulmaya yol açacaktır. Yani tüm hatalı okumalara rağmen pek çok video dosyasını ufak tefek bozulmalarla kurtarmanız mümkün.

[0]http://www.java.com/tr/
[1]www.jfilerecovery.com/

Bu haber TEKNOLOJİ kategorisi altında 4 Nisan 2011 tarihinde eklenmiştir. "JFileRecovery İle Dosya Kurtarma" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
3