Kabak Öğretmenlerin Başına Patladı

Milli Eğitim Bakanlığı şeytana pabucunu ters giydirecek bir çözüm üreterek, yapılamayan atamaları ücretli öğretmenlerle kapatmaya hazırlanıyor. Bakanlığın skandala bulduğu çözüm, düşük ücretle, iş güvencesinden yoksun bir şekilde öğretmen çalıştırmak.

KPSS skandalı, sınavın kendisini ve güvenilirliğini tartışmalı hale getirirken, 31 Ağustos öğretmen atamalarını bu sınavın sonucuna göre yapacak olan MEB, son kararıyla skandalların da fırsata çevrilebileceğini ortaya koydu.

KPSS skandalı üzerine istifa etmesi beklenen isimlerden Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, “Yeni eğitim-öğretim yılı öğretmensiz başlamayacak. Ücretli öğretmenliği tercih etmiyoruz, fakat öğrenciler mağdur olmasın diye bunu yapmak zorundayız” dedi.

31 Ağustos’ta yapılamayan 30 bin atamanın yerine ücretli öğretmen çalıştırmaya hazırlanan Bakanlık, geçtiğimiz eğitim–öğretim yılında da yüzbinlerle ifade edilen öğretmen açığının 100 binini ücretli çalışanlarla kapatmıştı.

İl ve ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından görevlendirilecek ücretli öğretmenler bu kurumlara yapılan başvurulardan belirleniyor.

MEB’in resmi verilerine göre Türkiye’deki öğretmen açığı 142 bin iken, sendikalara göre bu sayı 350 binin üzerinde. Ücretli öğretmen uygulaması, yıllardır yeterli sayıda öğretmenin atanmamasından kaynaklanan öğretmen açığını kapatmak üzere kullanılan bir yöntem.

ÜÇTE BİR MAAŞLA ÇALIŞIYORLAR

Ücretli öğretmenler, girdikleri ders saatine göre ücretlendiriliyorlar. Haftada 30 saat ders veren bir ücretli öğretmenin aylık geliri 842,4 TL olarak hesaplanırken, bir aylık çalışmasının sonunda sigorta kesintisi ise 16 gün üzerinden işlem görüyor. Okulun tatil olduğu dönemlerde maaş alamayan ve sigorta primleri ödenmeyen ücretli öğretmenler, geçici başka işler yapmak zorunda kalıyorlar. Bakanlık, kadrosunda çalışan bir öğretmene göre maliyeti oldukça düşük olan ve olağanüstü koşullar için tarif edilen ücretli öğretmenliği adeta bir istihdam politikasına dönüştürmüş durumda.

MEB’in eğitime kâr-zarar mantığı ile yaklaştığını dile getiren Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, ücretli öğretmenlerin ekonomik ve sosyal durumları göz önüne alındığında, kadrolu öğretmenlerle aynı işi yaptıkları halde üçte bir maaşla çalıştıklarını söyledi.

Kılıç, sorunun çözümü konusundaki önerilerini şöyle sıraladı: “Bakanlık, KPSS’de yaşanan sorunun çözüme kavuşması ve öğretmen açığının kapatılması için sağlıklı adımlar atmak zorunda. İddialar doğrulandığı takdirde, skandala karışanlar dışarıda bırakılmak koşuluyla bütün öğretmenlerin sınavsız atanması gerekiyor. Asıl sorun sınavın kendisidir. Sınav söz konusu olduğu müddetçe, bugün bu, yarın başka bir sorun yaşanacaktır.

Radikal çözümler üretilmek zorunda. Öğretmen açığı konusunda MEB hiçbir zaman hassas davranmadı. 30 bin atama yapılması da sorunu çözmeyecek.”

Kaynak: sol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.