» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Kabak Öğretmenlerin Başına Patladı

A+  A- Kabak Öğretmenlerin Başına Patladı

Milli Eğitim Bakanlığı şeytana pabucunu ters giydirecek bir çözüm üreterek, yapılamayan atamaları ücretli öğretmenlerle kapatmaya hazırlanıyor. Bakanlığın skandala bulduğu çözüm, düşük ücretle, iş güvencesinden yoksun bir şekilde öğretmen çalıştırmak.

KPSS skandalı, sınavın kendisini ve güvenilirliğini tartışmalı hale getirirken, 31 Ağustos öğretmen atamalarını bu sınavın sonucuna göre yapacak olan MEB, son kararıyla skandalların da fırsata çevrilebileceğini ortaya koydu.

KPSS skandalı üzerine istifa etmesi beklenen isimlerden Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, “Yeni eğitim-öğretim yılı öğretmensiz başlamayacak. Ücretli öğretmenliği tercih etmiyoruz, fakat öğrenciler mağdur olmasın diye bunu yapmak zorundayız” dedi.

31 Ağustos’ta yapılamayan 30 bin atamanın yerine ücretli öğretmen çalıştırmaya hazırlanan Bakanlık, geçtiğimiz eğitim–öğretim yılında da yüzbinlerle ifade edilen öğretmen açığının 100 binini ücretli çalışanlarla kapatmıştı.

İl ve ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından görevlendirilecek ücretli öğretmenler bu kurumlara yapılan başvurulardan belirleniyor.

MEB’in resmi verilerine göre Türkiye’deki öğretmen açığı 142 bin iken, sendikalara göre bu sayı 350 binin üzerinde. Ücretli öğretmen uygulaması, yıllardır yeterli sayıda öğretmenin atanmamasından kaynaklanan öğretmen açığını kapatmak üzere kullanılan bir yöntem.

ÜÇTE BİR MAAŞLA ÇALIŞIYORLAR

Ücretli öğretmenler, girdikleri ders saatine göre ücretlendiriliyorlar. Haftada 30 saat ders veren bir ücretli öğretmenin aylık geliri 842,4 TL olarak hesaplanırken, bir aylık çalışmasının sonunda sigorta kesintisi ise 16 gün üzerinden işlem görüyor. Okulun tatil olduğu dönemlerde maaş alamayan ve sigorta primleri ödenmeyen ücretli öğretmenler, geçici başka işler yapmak zorunda kalıyorlar. Bakanlık, kadrosunda çalışan bir öğretmene göre maliyeti oldukça düşük olan ve olağanüstü koşullar için tarif edilen ücretli öğretmenliği adeta bir istihdam politikasına dönüştürmüş durumda.

MEB’in eğitime kâr-zarar mantığı ile yaklaştığını dile getiren Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, ücretli öğretmenlerin ekonomik ve sosyal durumları göz önüne alındığında, kadrolu öğretmenlerle aynı işi yaptıkları halde üçte bir maaşla çalıştıklarını söyledi.

Kılıç, sorunun çözümü konusundaki önerilerini şöyle sıraladı: “Bakanlık, KPSS’de yaşanan sorunun çözüme kavuşması ve öğretmen açığının kapatılması için sağlıklı adımlar atmak zorunda. İddialar doğrulandığı takdirde, skandala karışanlar dışarıda bırakılmak koşuluyla bütün öğretmenlerin sınavsız atanması gerekiyor. Asıl sorun sınavın kendisidir. Sınav söz konusu olduğu müddetçe, bugün bu, yarın başka bir sorun yaşanacaktır.

Radikal çözümler üretilmek zorunda. Öğretmen açığı konusunda MEB hiçbir zaman hassas davranmadı. 30 bin atama yapılması da sorunu çözmeyecek.”

Kaynak: sol
Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 3 Eylül 2010 tarihinde eklenmiştir. "Kabak Öğretmenlerin Başına Patladı" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
8