Kaçak Kuran Kurslarına Serbestlik Geldi

Kaçak Kur’an kursları başta olmak üzere kanuna aykırı eğitim kurumu açanlara hapis cezası kaldırıldı. Apartmanlarda büro kuran avukat ve mali müşavirler için diğer dairelerdeki tüm sakinlerden onay alma şartına da son verildi.

Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen Hukuk Usulü Muhakemeleri Yasası’ndaki değişiklikle, Türk Ceza Kanunu’nun “Kanuna aykırı eğitim kurumu” başlıklı maddesi yürürlükten kaldırıldı.

Bu madde, yasaya aykırı eğitim kurumu açanlara ve işletenlere üç aydan bir yıla kadar hapis veya adli para cezası verilmesini öngörüyordu. Yasanın 2004’te çıkarılan şeklinde, bu kursları açan-işletenler için 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilmesi, ayrıca kursların kapatılması düzenlenmişti.

Kursların Kapatılma Kuralı Kaldırıldı

Hürriyet gazetesinden Bülent Sarıoğlu’nun haberine göre, hükümet 29 Haziran 2005’teki değişiklikle 3 yıllık cezayı erteleme sınırına çekerek üst sınırı 1 yıla düşürmüş ve kursların kapatılması kuralını kaldırmıştı.

Yeni yasayla artık izinsiz açılan her türlü eğitim kurumu hakkında adli soruşturma yapılmayacak. Bu kurumları açıp işletenlere hapis cezası verilmeyecek.

Kaldırılan maddeden;
2009’da 187,
2010’da 195,
2011’de 199,
2012’de 204 dava açıldı.

Bu davalarda;
2009’da 58,
2010’da 31,
2011’de 33,
2012’de 46 kişi mahkûm edildi.

Muhalefetten sert tepki

Yasanın kaçak eğitim kurumlarıyla ilgili bölümü Meclis’te sert tartışmalara neden oldu. CHP, bu adımın çözüm süreciyle bağlantılı olduğunu savundu. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, “100’üncü yılında Cumhuriyet’i tasfiye etmek isteyen bir anlayış bugün hükümette. Cumhuriyet’in 100’üncü yılında Cumhuriyet’ten intikam almak üzere yola çıkmış bu kadroyu, bu millet 100’üncü yıla varmadan tarihin çöp sepetine atacaktır. Koşar adımlarla bir felakete doğru gidiyorsunuz, milleti de bu felakete alet etmek istiyorsunuz, ama millet sizi çöp sepetine atacaktır. Buna az kaldı” dedi.

MHP Elazığ Milletvekili Enver Erdem de “Terör örgütünün kontrolünde okullar mı açılacak, bunun sözü mü verildi? Terörist başıyla gizli müzakereler devam ediyor, onun talimatları yasalaştırılıyor. Her düzenlemeyle milletin birlik ve beraberliğine hançer iniyor” diye konuştu.

AKP’li Turan: “Korkulacak bir durum yok”

AKP İstanbul milletvekili Bülent Turan ise “Çok korkulacak bir durum yok. 3 ay ceza kalktı diye hurra herkes çocuklarını kaçak eğitim kurumlarında okulla başlatacak mı? Böyle bir şey yok” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.