» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Kaçak Kuran Kurslarına Serbestlik Geldi

A+  A- Kaçak Kuran Kurslarına Serbestlik Geldi

Kaçak Kur’an kursları başta olmak üzere kanuna aykırı eğitim kurumu açanlara hapis cezası kaldırıldı. Apartmanlarda büro kuran avukat ve mali müşavirler için diğer dairelerdeki tüm sakinlerden onay alma şartına da son verildi.

Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen Hukuk Usulü Muhakemeleri Yasası’ndaki değişiklikle, Türk Ceza Kanunu’nun “Kanuna aykırı eğitim kurumu” başlıklı maddesi yürürlükten kaldırıldı.

Bu madde, yasaya aykırı eğitim kurumu açanlara ve işletenlere üç aydan bir yıla kadar hapis veya adli para cezası verilmesini öngörüyordu. Yasanın 2004’te çıkarılan şeklinde, bu kursları açan-işletenler için 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilmesi, ayrıca kursların kapatılması düzenlenmişti.

Kursların Kapatılma Kuralı Kaldırıldı

Hürriyet gazetesinden Bülent Sarıoğlu’nun haberine göre, hükümet 29 Haziran 2005’teki değişiklikle 3 yıllık cezayı erteleme sınırına çekerek üst sınırı 1 yıla düşürmüş ve kursların kapatılması kuralını kaldırmıştı.

Yeni yasayla artık izinsiz açılan her türlü eğitim kurumu hakkında adli soruşturma yapılmayacak. Bu kurumları açıp işletenlere hapis cezası verilmeyecek.

Kaldırılan maddeden;
2009’da 187,
2010’da 195,
2011’de 199,
2012’de 204 dava açıldı.

Bu davalarda;
2009’da 58,
2010’da 31,
2011’de 33,
2012’de 46 kişi mahkûm edildi.

Muhalefetten sert tepki

Yasanın kaçak eğitim kurumlarıyla ilgili bölümü Meclis’te sert tartışmalara neden oldu. CHP, bu adımın çözüm süreciyle bağlantılı olduğunu savundu. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, “100’üncü yılında Cumhuriyet’i tasfiye etmek isteyen bir anlayış bugün hükümette. Cumhuriyet’in 100’üncü yılında Cumhuriyet’ten intikam almak üzere yola çıkmış bu kadroyu, bu millet 100’üncü yıla varmadan tarihin çöp sepetine atacaktır. Koşar adımlarla bir felakete doğru gidiyorsunuz, milleti de bu felakete alet etmek istiyorsunuz, ama millet sizi çöp sepetine atacaktır. Buna az kaldı” dedi.

MHP Elazığ Milletvekili Enver Erdem de “Terör örgütünün kontrolünde okullar mı açılacak, bunun sözü mü verildi? Terörist başıyla gizli müzakereler devam ediyor, onun talimatları yasalaştırılıyor. Her düzenlemeyle milletin birlik ve beraberliğine hançer iniyor” diye konuştu.

AKP’li Turan: “Korkulacak bir durum yok”

AKP İstanbul milletvekili Bülent Turan ise “Çok korkulacak bir durum yok. 3 ay ceza kalktı diye hurra herkes çocuklarını kaçak eğitim kurumlarında okulla başlatacak mı? Böyle bir şey yok” dedi.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 19 Nisan 2013 tarihinde eklenmiştir. "Kaçak Kuran Kurslarına Serbestlik Geldi" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
2