» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Kaçak Kurs ve Tarikat Okuluna Artık Ceza Yok

A+  A- Kaçak Kurs ve Tarikat Okuluna Artık Ceza Yok

Yeni tasarı hayata geçerse artık denetimsiz, kaçak Kuran kursu açmak suç olmaktan çıkacak. Düzenlemeyle kaçak Kuran kursu açanlara herhangi bir ceza verilmeyecek.

Kaçak Kuran kursu ya da cemaat-tarikat kurslarında öğretmen olarak çalışanlar da herhangi bir ceza almayacak.

TCK’daki kaçak Kuran kurslarına verilen hapis cezası bütünüyle kalkıyor.

TBMM’ye gönderilen tasarıya göre, kaçak Kuran kursları başta olmak üzere kanuna aykırı eğitim kurumu açan, işleten ve öğretmen olarak çalışanlara verilen hapis cezası kaldırılacak.

Kaçak Kurslar Kapatılmayacak

Kaçak Kuran kursu ya da bu adlar altında açılan kaçak tarikat okulların kapatılmasına karar verilmesi uygulamasına son verilecek.

Hükümet, 2004’te yeni TCK yürürlüğe girerken, kaçak Kuran kursu açanlara verilen hapis cezasının alt sınırını düşürmüş ve kamuoyunda bu nedenle büyük tartışma yaşanmıştı.

TBMM’ye sevk edilen tasarıda, TCK’nın “Kanuna Aykırı Eğitim Kurumu” başlıklı 263. maddesinin kaldırılması öngörülüyor.

TCK’nın 263. maddesi, “Kanuna aykırı olarak eğitim kurumu açanlara, bunları çalıştıranlara ve bu kurumlarda kanuna aykırı olarak açıldığını bildiği halde öğretmenlik yapanlara, 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilir. Yukarıdaki fıkrada gösterilen yerlerin kapatılmasına da karar verilir” hükmünü içeriyor.

Denetimsiz Kursların ve Tarikatların Önü Açılacak

Bu hükmün TCK’dan çıkarılmasıyla kaçak Kuran kursları ve tarikat okullarını açan, işleten veya oralarda öğretmenlik yapanlara verilen 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası yürürlükten kalkacak.

Bu kapsamda var olan okulların kapatılmasına ilişkin herhangi bir karar alınamayacak.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 9 Mart 2013 tarihinde eklenmiştir. "Kaçak Kurs ve Tarikat Okuluna Artık Ceza Yok" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. Neser1944Eser

    RT @RTESAFIYE66: @TmrOsmanagaoglu Amma buyuttunuz adam kendini överken yakalandı bunu nasıl telafi edecekti. Ata maskesi takarak. Onca ka…

  1. RTESAFIYE66

    @TmrOsmanagaoglu Amma buyuttunuz adam kendini överken yakalandı bunu nasıl telafi edecekti. Ata maskesi takarak.… https://t.co/4LJnyneGJp

  1. eerdogan13_sea

    @guvenislamoglu @TCTarim Şu amatör kara ve deniz avcılığın sıkı belgelendirilmesi ve kurs verilmesi lazım.. Aynı eh… https://t.co/ErnbzjyY7u

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
11