» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Kaçırılan Öğretmenlere İkinci Şok

A+  A- Kaçırılan Öğretmenlere İkinci Şok

PKK’nın, Eylül ayında Diyarbakır ve Elazığ’da kaçırdığı ve daha sonra serbest bıraktığı 12 öğretmenin, görev yapmadıkları süre içinde ek ders ücretleriyle SGK primlerinde kesinti yapıldı.

Diyarbakır ve Elazığ’ın köylerinde öğretmenlik yapan Ahmet Ürün, Mehmet Gözbaşı, Tekin Çakır, Talip Maçin, Remzi Savaş, Ümit Eşer, Tubay Yalçın, Merdal Aksoy, Gökhan Yıldız, Abdullah Karan, İrfan Sarıkaya ve İsmail Yücel adlı 12 öğretmen, farklı zamanlarda terör örgütü PKK’nın köy baskınlarında kaçırıldı. En fazla 20 gün örgütün elinde kalan öğretmenler, daha sonra serbest bırakıldı.

150-240 TL KESİNTİ

Diyarbakır İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri, derse girmeyen ücretli öğretmenler ve kadrolu öğretmenlerin izinlerini belirleyip Maliye Bakanlığı’na gönderdi. Bakanlık, ücretli öğretmenlerin girmedikleri ders saatleri ve çalışmadıkları günleri hesaplayarak maaşlarından kesinti uygulayıp, örgütün elinde oldukları için çalışmadıkları günler için SGK primlerini kesti. Kadrolu öğretmenlerden ise serbest bırakıldıktan sonra aldıkları raporların süresine göre 50 ile 120 TL arasında kesinti yapıldı. Kaçırılanların çoğu ücretli olarak görev yapan öğretmenlerin benzer bir durumla karşılaşmaması için Milli Eğitim Bakanlığı görev yerlerini değiştirdi.

“İKİNCİ ŞOKU YAŞADIK”

Kaçırılan öğretmenlerden Ahmet Ürün’ün babası Süleyman Ürün, “Oğlum iradesi dışında okulda bulunamadı. Bu öğretmenler, ödüllendirmek yerine cezalandırılmıştır. PKK kaçırdığında şok yaşamıştık, maaş kesintisiyle ikinci şoku yaşadık” dedi. Kaçırılan öğretmenlerden Remzi Savaş’ın eşi Vesile Savaş ise şunları söyledi: “Eşim silah zoruyla götürüldü, keyfi için dağa çıkmadı. O PKK’nın elindeyken ben ve iki çocuğumun psikolojisi bozuldu. Kimseden destek görmezken, eşimin 60 saatlik ders ücreti kesildi. Çalışmadığı günlerin sigortası da kesildi. Devletten böyle bir şey beklemiyorduk. Çok ağrımıza gitti.”

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk: “Kesintiler mevcut mevzuata göre normal. Ancak burada öğretmenlerimizin hür iradeleri dışında gelişen bir olay söz konusu. İl Milli Eğitim Müdürlüğü bir inisiyatif kullanabilir, kendi imkânlarından bu kesintileri karşılayabilirdi.”

Eğitim-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Kasım Birtek: “Kesintiler yasal mevzuata göre yapılmış olsa da olağanüstü durumlarda uygulanmasını doğru bulmuyoruz. Bu öğretmenlerimiz kendi iradeleri dışında derslere girmemişlerdir. Devlet 5 kuruş paranın peşine düşeceğine sağ salim kurtulmalarına şükretsin. Bu mantık ve politikayla eğitim yapılmaz.”

Diyarbakır Milli Eğitim Müdürü Zülfü Toman: “Ücretli öğretmenlerin her girdikleri dersler hesaplanıp ödemeleri için yazılar Maliyeye gönderiliyor. Maliyede çalıştıkları ders kadar öğretmenlere ödeme yapar. Kesintiler, İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimizin gönderdikleri çalışma saatlerine göre uygulanmıştır.” -habertürk

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 18 Kasım 2011 tarihinde eklenmiştir. "Kaçırılan Öğretmenlere İkinci Şok" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5