» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Kadınlara Hakaret Eden İmama Hapis Cezası İstendi

A+  A- Kadınlara Hakaret Eden İmama Hapis Cezası İstendi

Eğitim Sen tarafından Çaycuma’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen yürüyüşe katılan kadınlara “Kadınlar evde mi yoksa başkasının kucağında mı?” diyerek hakaret eden imam Ali A. hakkında ‘Sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret’ suçlamasıyla 2 aydan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Savcılık tarafından Türk Ceza Kanununun 125/1-2-4, 43/2 ve 53/1 maddelerince üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılması istenen imam Ali. A. hakkında, TCK’nın 53/1. Maddesi gereğince belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılması da istendi.

“ÇAYCUMA’DA OLUŞAN AHLAKİ YOZLAŞMAYI KASTETTİM”

Çaycuma Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, imam Ali A. şikâyetçi kadınlar ve Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol katıldı. Duruşmada suçlamayı kabul etmeyen imam Ali A., “Kadınlar evde mi yoksa başkasının kucağında mı?” sözleriyle ilçede oluşan ahlaki yozlaşmayı kastettiğini söyledi. İmam Ali A., “Benim kesinlikle müştekilere hakaret kastım yoktur. Sadece Çaycuma’da oluşan ahlaki yozlaşmayı kastetmiştim. Müştekilerden özür de diledim. Kesinlikle suç işleme kastım yoktur. Beraatımı talep ediyorum” dedi.

Şikâyetçi olan kadınlar ise ilçede ahlaki bir yozlaşma görmediklerini, ilçenin ahlaki değerinden çirkin bir yorumla bahsedilmesini doğru bulmadıklarını, neye dayanarak böyle bir yorumda bulunduğunu anlamadıklarını, ayrıca sanığın, kendisi hakkında şikayetçi olunacağını öğrendikten sonra Facebook sayfasından özür dilediğini, internet sitesindeki çirkin yorumun ise imamın kendi rızasıyla değil, Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği başkanının girişimi sonucunda kaldırıldığını belirterek şikayetlerinin devam ettiğini söyledi. Duruşma, gelmeyen müştekilerin dinlenmesi için 17 Ocak 2014 tarihine ertelendi. Duruşma sonrası basın mensuplarına tepki gösteren imam hakkında müftülük tarafından idari soruşturmanın da açıldığı öğrenildi.

“HALA ÇAYCUMA’DA GÖREV YAPIYOR OLMASINI ANLAMIŞ DEĞİLİZ”

Duruşmaya izleyen Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol, sendika olarak mahkemeye müdahil olmak için dilekçe vereceklerini belirterek, Çaycuma’da yaşayan tüm kadınlara yönelik hakaretin ve çirkin ifadelerin cezasız kalmaması gerektiğini söyledi. Söz konusu imam hakkında Çaycuma Müftülüğü tarafından da soruşturma açıldığını belirten Akyol, hem davayı hem de soruşturmayı takip edeceklerini söyleyerek “Çaycuma’da yaşayan tüm kadınlara yönelik çirkin ifadelerde bulunan şahsın hala Çaycuma’da görev yapıyor olmasını anlamış değiliz” dedi.

NE OLMUŞTU?

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği öncülüğünde ilçe merkezinde yaklaşık 200 kişinin katılımıyla düzenlenen yürüyüş ile ilgili haber, “caycuma.org” internet sitesinde, ’8 Mart’ta Çaycuma’da yürüdüler’ başlığı ile yer aldı. Çaycuma’ya bağlı Helvacılar Köyü’nde görev yapan 20 yıllık imam 44 yaşındaki Ali A. haber ile ilgili bir kullanıcının yaptığı, “8 Mart’ın Çaycuma’da bu kadar etkili kutlanması ne kadar güzel. Çaycuma’ya her türlü kötülüğü yaptılar ama Çaycumalı kadınları eve hapsetmeyi başaramadılar” şeklindeki yorumuna cevap olarak, “Başını kumdan çıkart da Çaycuma’ya öyle bakmanı tavsiye ediyorum. Bak ki neler çıkacak? Kadınlar evde mi yoksa başkasının kucağında mı?” yazmıştı.

KADINLAR SAVCILIĞA BAŞVURMUŞLARDI

Yürüyüşe katılan ve büyük bölümü Eğitim Sen üyesi olan kadınlar, kendilerine hakaret edildiği iddiasıyla Çaycuma Cumhuriyet Savcılığı’na başvurmuştu. Kadınlar şikayet dilekçelerinde, “Şüpheli yapmış olduğu yorum ile şahsımıza ve yürüyüşe katılan tüm kadınlara hakarette bulunmuştur. Şüpheli hakkında gerekli kamu davası açılarak cezalandırılmasını talep ediyoruz” demişlerdi. -evrensel

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 1 Ekim 2013 tarihinde eklenmiştir. "Kadınlara Hakaret Eden İmama Hapis Cezası İstendi" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6