» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Kar Tatilinde Ek Ders Mağduriyeti

A+  A- Kar Tatilinde Ek Ders Mağduriyeti

Kar tatili öğretmenleri ekonomik olarak mağdur ediyor. Kar tatili ilan edilen okullarda çalışan öğretmenler, ellerinde olmayan bir sebepten dolayı ek derslerinden mahrum kalmakta.

Kışın oldukça sert geçtiği bir yıldayız. Kar yağışları yurdumuzu olumsuz etkilemeye devam ediyor. Yoğun kar yağışları, bir çok ilde ve ilçede eğitim öğretimin aksamasına neden oluyor.

Öğrencilerin kendi imkanlarıyla ve okul servisleriyle okula ulaşmaları mümkün olmadığında ya da tehlikeli olduğunda İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile okullar en az bir günlük süreyle tatil edilmekte.

Bazı illerde öğrenciler okullarına ulaştıktan, öğretmenler görevlerine başladıktan sonra okulların tatil edildiği bilgileri tarafımıza ulaşmakta. Genellikle öğrencilerin sınıflarına girdiği, öğretmenlerin, 2-3 ders işlediği durumlarda da kar tatili kararı çıkabilmekte. Tatil kararı ile, okula ulaşılmış, derse başlanmış olunsa da dersler sonlandırılmakta, öğrenciler evlerine gönderilmekte.

Öğretmenler Mağdur Olmakta

Kar tatili ilanının geciktiği bu gibi durumlarda öğrencilerin bir kısmı veliler tarafından okula gönderilmese de, öğretmenler binbir zorlukla ve trafikteki bir çok tehlikeyi göze alarak görevlerinin başına ulaşmakta. Ders hazırlığını tamamlayıp okula gelen öğrencilerle derslerine başlayan öğretmenler bu gibi durumlarda ekonomik olarak mağduriyete uğramakta.

Mevcut ek ders yönetmeliğine göre; öğretmenlerin ayda dört günden fazla sevkli oldukları süreler ile hafta içi mesai saatlerine denk gelen resmî tatil, dini bayramlar ve kar tatili gibi her bir gün için 7 saat ek ders ücreti kesilmektedir. Bir günlük kar tatili nedeniyle öğretmenlerin 7 saatlik ek ders ücreti kesilmektedir. Bu da yaklaşık 50 liraya karşılık gelmektedir. Kar tatilinin birden fazla olduğu günlerde ise mağduriyet katlanarak artmaktadır.

Zaten ekonomik zorluklarla boğuşan öğretmenler, bütçelerini maaş ve ekders toplamına göre yapmakta, çoğu zaman da bütçeleri açık vermektedir. Ucu ucuna hesaplanan harcamalara, kar tatili gibi, öğretmenlerin elinde olmayan nedenlerle eksilen maaş yetmemekte, öğretmenlerin ekonomik sıkıntıları biraz daha artmaktadır.

Ek Ders Yönetmeliği Çarpıklıklarla Dolu

Ek ders yönetmeliği bunun gibi bir çok çarpıklık içermekte.

Her durumda öğretmenlerin mağdur edildiği bir zamanda, öğretmenlerle hiç ilgisi olmayan doğa olaylarının mağduriyeti de yine öğretmenlere yüklenmektedir. Ek ders yönetmeliği kimseyi mağdur etmeyecek, hak kayıplarına imkan vermeyecek şekilde yeniden düzenlenmelidir.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 8 Şubat 2012 tarihinde eklenmiştir. "Kar Tatilinde Ek Ders Mağduriyeti" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. e2mRdl

  @OyaErsoy atmadıkları ve hiçbir şey üretmedikleri halde full ek ders ücreti almaya devam etti. Böyle bir saçmalık v… https://t.co/oXKbu0idaX

 1. gmyunusemre

  #KpssÜcretiİndirilsin diyenler neden indirilsin acaba??! ordaki gözetmen öğretmenler tam 2 koca saatini sizin sınav… https://t.co/rsEsRuUfZs

 1. KemalPo87140552

  @DenizSa95159652 @bydrwn Eğer öğretmenlik çok güzel bir meslekse , tavandan ek ders alıyorsak, tatil yapıyorsak , i… https://t.co/2ODOBhTWla

 1. esracakar3

  Üniversite hayatımda sanırım en iyi yaptığım şey ; üstten ders almak oldu. Dönem içinde o kadar derse ek gittim üs… https://t.co/dCjkET34dk

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
8