Kayıt Parası Vermeyin

MEB, yeni dönemde okula başlayacak birinci sınıf öğrencilerinin kayıtlarının e-kayıt sistemi ile yapıldığını duyurdu. e-Kayıt sistemi sayesinde veliler ek herhangi bir evrak temin etmeden, kayıt, katkı ve zorunlu bağış yapmadan sadece okullar açıldığında çocuğunu okula götürmesi yeterli olacak.

Bakanlık, Türkiye genelindeki resmi ilköğretim okullarına 2011-2012 eğitim öğretim yılında birinci sınıflar için öğrenci kayıtlarının, Ulusal Adres Veri Tabanı‘ndaki adres ve nüfus bilgileri esas alınarak öğrenci yerleştirme komisyonlarının belirlediği kayıt alanları doğrultusunda e-Kayıt sistemi ile yapıldığını duyurdu.

BAŞKA PROSEDÜR YOK

Mecburi öğretim çağına giren 1 milyon 258 bin 839 çocuğun ikametlerine en yakın ilköğretim okullarına yerleştirildiği kaydeden MEB’in açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Velilerimiz Bakanlığımızın http://www.meb.gov.tr internet adresinde yer alan Veli Bilgilendirme Sisteminden çocuklarının T.C. kimlik numaralarını yazarak, yerleştirildiği okulu ve okulun adresini öğrenebileceklerdir. Bu yerleştirme aynı zamanda kesin kayıt anlamına gelecektir. Velilerimizin ek herhangi bir evrak temin etmeden, kayıt, katkı ve zorunlu bağış yapmadan okullarımız açıldığında çocuğunu okula götürmesi yeterli olacaktır.”

GERÇEĞE AYKIRI BEYAN

Okula kayıt edilen öğrenci listelerinin okullarda velilerin rahatça görebilecekleri şekilde asılacağı, okulların web sayfalarında yayınlanacak veya telefonla sorulduğunda bilgi verileceği belirtildi.

Gerçeğe aykırı beyanda bulunarak okulu değiştirilen öğrenciler, tespit halinde adreslerine uygun okullara kayıtları ve nakillerinin yapılacak.

2011-2012 eğitim-öğretim yılı, 19 Eylül 2011 Pazartesi günü başlayacak.

7 thoughts on “Kayıt Parası Vermeyin

 1. Yeğenim Zonguldak’ta liseye kaydolacak(Zonguldak Atatürk Lisesi) .Fakat zorunlu olarak kayıt parası isteniyor.Yatırılmadığı takdirda kesinlikle kayıt yapılmayacağını belirttiyorlar.

 2. merhaba okullara kayıtta para odenmeyecek yasak dıye haberlerde duymustum ben kardesımı lıseye yazdıracagım ama okul kayıt sırasında eger kayıt ucretı ısterse odemek zorundamıyım annem babam burda değil kardesım yanıma okumak ıcın geldı ve benım yuksek mıktarda kayıt ucretı odeyecek durumum yok ben kayıt ucretı odemek ıstemıyorum lutfen bu konu hakkında benı bılgılendırırmısınız

  1. Hiç bir şekilde kayıt ücreti vb. adlar altında, herhangi bir ücret ödemek zorunda değilsiniz. Sizden bu konuda bir talepte bulunulursa durumu bulunduğunuz İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine iletebilirsiniz, yapılmayan işleminiz en kısa sürede ve hızlı bir şekilde yapılacaktır. Okulun maddi işleyişine bir katkıda bulunmak istiyorsanız “gönüllü” olarak “istediğiniz” miktarı, “makbuz karşılığında” bağış yapabilirsiniz.

 3. Adana ************ Anadolu Lisesi’ne ait WEB sitesi adresini yolluyorum size.. Lütfen bakınız..
  Kayıt için gerekli belgeler arasında ;

  “8-Okul aile birliği hesabına gönüllü olarak yatırılacak bağış makbuzu dekontu.(******************) veya aile birliği bağış makbuzu.

  bulunmaktadır.. Aleni şekilde bunu yayınlamakta sakınca görmeyen okul idaresine para vermemekte direnen bir velinin okula göndereceği öğrencisi ne duruma düşecektir.

  Okula ait internet WEB sayfası ;

  http://***************

  1. Murat Bey, yorumunuz üzerine ilgili okul müdürlüğü ile görüşülmüştür. Okul idaresi web sitesindeki “Gerekli Belgeler” kısmında belirtilen “gönüllü bağış dekontu” ifadesinin tamamen gönüllülük esasına bağlı bir tercih olduğunu belirtmiş, yanlış anlamaya neden olduğu için de ilgili bölümü web sitesinden kaldıracaklarını belirtmiştir. Bu yüzden yorumunuzdaki okulun ismi yayımlanmamıştır, anlayış göstereceğinizi umuyorum. Ayrıca okul müdürü kayıt için başvuran velilerden herhangi bir “zorunlu” taleplerinin bulunmadığını da belirtmiştir. Bu açıklamalara rağmen herhangi bir “zorunlu bağış” talebinde bulunulursa bu durumu tarafımıza bildirdiğiniz taktirde ilgililer haberimize konu olacaktır.

 4. kızım anokula başlıycak 400 tl kayıt parası istediler ekmek alacak para yokken bu kadar parayı nerden bulucaz. hani kayıt parası alınmıycaktı.e

  1. Kayıt parası vermek zorunda değilsiniz. Vereceğiniz bir para varsa bu gönüllü bir bağış olmalıdır. Okul idarecilerinin işi elbette çok zor ama, siz velilerin yapacağı baskı, bir şekilde müdürler aracılığıyla Milli Eğitim Müdürülüklerine ve dolayısıyla Bakanlığa kadar ulaşacaktır. Birşeylerin değişmesi için lütfen “zorunlu bağış” yapmayınız. Size çıkarılan zorlukları da, okul ismi, yetkili ismi ile bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.