» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Kayıt Parasını Ödeyemeyen Okul Halısı Yıkıyor

A+  A- Kayıt Parasını Ödeyemeyen Okul Halısı Yıkıyor

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, Okulda çocuğunun kayıt parasını ödeyemediği için okulun halılarını yıkamak zorunda bırakılan, okulda hizmetli gibi çalıştırılan bir toplum yaratılmıştır” dedi. CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, “Bugün binlerce okulda veliler kayıt parasını yani ‘haracı’ ödemekle boğuşmaktadır. 500 TL maaşla geçinen bir babadan bin TL’ye kadar bağış yapması beklenmektedir. Okulda çocuğunun kayıt parasını ödeyemediği için okulun halılarını yıkamak zorunda bırakılan, okulda hizmetli gibi çalıştırılan bir toplum yaratılmıştır” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, TBMM Başkanlığı’na, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Okullarda haraç rezaletinin yaşandığını iddia eden Sevigen, Çubukçu’ya, “Kayıt parasını ödeyemediği için okulun temizlik işlerinde görevli kaç veli, kaç öğrenci bulunmakta” diye sordu. Sevigen, şöyle dedi:

“Çocuklarını okullara kayıt ederken bağış adı altında astronomik rakamlarla karşılaşan dar gelirli aileler bu paraları karşılayamadıkları için çocuklarının kaydını yaptıramamaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl olduğu gibi yayınlanan genelgeyle ‘kayıt parası alınmayacak’ önerisi sözde kalmış, okul yönetimleri farklı yöntemlerle velilerden para toplamaya devam etmektedir. Bugün binlerce okulda veliler kayıt parasını yani ‘haracı’ ödemekle boğuşmaktadır. 500 TL maaşla geçinen bir babadan bin TL’ye kadar bağış yapması beklenmektedir.”

KAYIT PARASINI ÖDEYEMEYEN OKULLARIN HALILARINI YIKIYOR

“Halktan alınan vergilerin eğitim, sağlık, ulaşım gibi hizmetler olarak geri dönmesi gerekirken; okulda çocuğunun kayıt parasını ödeyemediği için okulun halılarını yıkamak zorunda bırakılan, okulda hizmetli gibi çalıştırılan bir toplum yaratılmıştır” diyen Sevigen, Milli Eğitim Bakanı Çubukçu’ya şu soruları sordu:

“Okul yöneticilerinin öğrenci kayıtlarında para istediği ve para vermeyen öğrencilere ayrımcılık yapıldığı iddiaları doğru mudur?

Okullarda astronomik rakamlarda zorunlu kayıt parası toplandığı konusunda ki şikayetlerin sayısı kaçtır?

Bununla ilgili tutulan bir raporunuz var mı?

Şikayete konu olan okullar hakkında herhangi bir soruşturma başlattınız mı?

Eğitimin parasız olduğunu düzenleyen Anayasa’nın ilgili maddeleri hiçe sayılarak, her yıl olduğu gibi bu yılda sözde kalan ‘okullarda ücretsiz kayıt parası alınmayacak’ uyarınızı dikkate alan kaç okul var?

Binlerce okulda şu anda farklı yöntemlerle velilere karşı bir soygun gerçekleştiriyor. 500 TL maaşla geçinen bir veliden bin TL kayıt parası istendiğini biliyor musunuz?

Kayıt parasını ödeyemediği için okulun temizlik işlerinde görevli kaç veli, kaç öğrenci bulunmakta?

Bir yandan genelge yayınlayarak kamuoyuna ‘para alınmayacak’ bilgisi verirken diğer yandan okul yönetimlerinin açıklamalarından da anlaşılacağı üzere kayıt parası alınması yönünde talimat verdiğiniz iddiaları doğru mu?”

egitimgazetesi
Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 18 Eylül 2010 tarihinde eklenmiştir. "Kayıt Parasını Ödeyemeyen Okul Halısı Yıkıyor" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
4