» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Keloğlan ve Pepee Alevilik Öğretiyormuş

A+  A- Keloğlan ve Pepee Alevilik Öğretiyormuş

Çocukların ilgiyle takip ettiği Pepee ve Keloğlan adlı çizgi filmlerin Alevilik propagandası yaptığı iddia edildi. İsmailağa Cemaati web sitesinde bu çizgi filmlerle ilgili yaptığı açıklamada TRT Çocuk’ta yayımlanan Pepee ve Keloğlan adlı çizgi filmlerde “Alevilik propagandası yapılıyor, çocuklar sihir ve büyü ile kirletilerek şartlandırılıyor” dendi.

Keloğlan adlı çizgi filmde kötülüklerin sihir ve büyü ile durdurulmasının çocukların beynini bulandırdığı iddia ediliyor. Ayrıca Keloğlan ve arkadaşlarına sürekli yardım eden bilge bir kişilik olan Bilge Can Dede‘nin ismindeki Can kelimesinin Alevilik‘te önem taşıdığı, ayrıca Bilge Can Dede’nin tipinin de Alevi dedelerine benzediği belirtiliyor.

Çizgi filmde hırsızlık yapmanın masum bir şey olduğunun aktarıldığı, hırsızlığı yapan iki karakterin de çok sevimli gösterildiği söylenmekte.

Pepee’nin Renkli Dünyası

Çocukların çok sevdiği bir çizgi film kahramanı olan Pepe’de bu eleştirilerden payını alıyor. Sitede Pepee’nin de çocukları zehirleyen bir dünyaya sahip olduğu belirtiliyor. Pepee’nin horon, zeybek gibi oyunlar oynadığı, çocuklara oyun oynamayı öğrettiği, bunun da kötü bir şey olduğu belirtiliyor.

Bir babanın şikayetlerine yer verilen yazıda; “çocuğum her müziğe ritm tutup müziğe eşlik ediyor, aldığı eşyaların süslü, yıldız resimli olsun istiyor” deniyor.

TRT Çocuğun eleştirildiği yazıda “Pepe’nin da bıyıkları ağzına kadar dolan bir dedesi, başını aleviler gibi bağlayan bir nenesi, tam çağdaş bir anne ve babası bulunuyor.” denmekte.

ÇİZGİ FİLMLER GELİŞİMDE ÖNEMLİ

Çizgi filmlerin çocuk gelişimindeki önemi tartışılmaz. Çocukların ilk rol modelleri genellikle çizgi film kahramanları. Çocuklar temel kavramları çizgi filmlerden edinmekte. Davranışlar çizgi film karakterlerinin davranışlarıyla paralellik göstermekte.

Bir dönem ülkemizde de yayımlanan ve severek izlenen, ABD‘de ise yasaklandığı iddia edilen “Şirinler” adlı çizgi filmle ilgili bir haber hazırlamaktayız.

“Şirinler neden yasaklandı?”

Merak ediyorsanız ve konuyla ilgili bilgi almak için haberimizi bekleyiniz.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 21 Temmuz 2012 tarihinde eklenmiştir. "Keloğlan ve Pepee Alevilik Öğretiyormuş" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. Demet akalın

  Bence bunlar yalan

 2. Akbay

  Madem bunların hepsi Türk filmi pepeenin adı neden Ali Ahmet değil de pepee küçük kardeşi bebe zuzu vs Türk yapımı olduğu halde isimlerin âlâkâsı yok kel oğlan masalida hiç iyi bir sonla bitmiyor araştırın ayrıca şirinler komünist bir toplumu temsil ediyor kırmızı şapkali şirin baba kırmızı onların simgesi para birimi yok herşey birlik ve beraberlikle yapılıyor onları yemeye çalışan gargamel diğer bi dilde azrail demek yani sizin iyi deyip çocuklarınıza izleyebileceğiniz tek çizgi film miki fareler farelerden korkan bi adamın çizdiği karakterdir en masum olanı bu yine de sizin tercihiniz

 3. ismini vermek istemeyen yorumcu

  Bence bunlar yanlış. Keloğlan Masalları çizgi filminde sihir olabilir fakat çocuklar 9-10 yaşlarına gelince bunların aslında gerçek olmadığını öğreniyor. 9-10 yaşından öncede zaten bir şey anlamıyorlar izlediklerinden. Pepee çizgi filminde ise söylenilen bıyık, başörtüsü ve çağdaşlık bence çocukları etkilemiyor. Çocuğa ”çağdaş” ne demek diye sorsan bir şey söyleyemez. Bıyık konusunda ise bıyığın ağzına kadar gelip gelmemesi onun umrunda olmaz. Aynı şekilde başörtüsü de öyle. Çocuk çizgi filmi izlerken detaylara dikkat etmez.

 4. Murat şahin

  Pepe konusunda bende katılıyorum. Alevilik propagandası var. Ama ikiside yerli yapım. Alevide bu ülkenin evladı. Trt herkesi kapsayıcı yapımlara yer verse daha iyi olur. Yerli olmalıyız her alanda

 5. Aslida her cizgi flimde sizi kotuye yonlediriyor onada 25. Kare deniliyo

 6. nur

  Bukadar sacma seylere takilcaginiza basbakaninizin yaptigi terbiyesizlikleri kaldirin cicuklar mahalle agziyla buyumesin.

 7. deniz

  bence bunların hepsi çok yanlış

  • Atakan

   Bence çok doğru. Sen görmeden arka plana yerleştiriyorlar. Evet biraz geç verdim cevabı ama… Her neyse sen görmesen bile bilinçaltı kaydediyor ve ileride yapacağın kararlarda etkili oluyor.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
4