» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

KESK Genel Kurula Gidiyor

A+  A- KESK Genel Kurula Gidiyor

KESK yönetimi, taciz iddialarının ardından yaşanan tartışmalar sonucunda, örgütü olağanüstü genel kurula götürme karar aldı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) bugün yapılan Merkez Yönetim Kurulu toplantısında, örgütü olağanüstü genel kurula götürme karar aldı.

KESK‘in yeni yönetiminin belirleneceği olağanüstü genel kurul 8 Ocak 2011‘de gerçekleşecek. KESK MYK‘sının konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapması bekleniyor.

KESK‘teki taciz iddialarının ardından MYK‘da tartışmalar yürütülmüş, geçtiğimiz günlerde de Genel Başkan Sami Evren ve TİS Hukuk Sekreteri Adnan Gölpunar, taciz iddialarının odağındaki Genel Sekreter Emirali Şimşek’in istifa etmemesini gerekçe göstererek istifa etmiş, KESK içindeki farklı sendikal gruplar da olağanüstü genel kurula gidilmesini istemişti.

sendika.org
———————————–

KESK’te Son Gelişmeler

KESK Genel Başkanı Sami Evren ve MYK üyesi Adnan Gölpunar‘ın istifalarının ardından bu kez de KESK Genel Sekreteri Emirali Şimşek ve Kadın Sekreteri Songül Morsümbül görevlerinden çekildi. KESK MYK’sı 8 Ocak tarihinde Olağanüstü Kongre’ye gitme kararı aldıklarını açıkladı.

Genel Sekreter Emirali Şimşek ile KESK Kadın Sekreteri Songül Morsümbül, yaşananlara ilişkin ortak bir basın açıklaması yaptılar.

Yaşananlardan dolayı duydukları sorumluluk gereği açıklama yapma ihtiyacı duyduklarını söyleyen Şimşek, KESK’i, “emekçilerin sesi, soluğu ve umudu” olarak nitelendirdi. Şimşek, “KESK kurumsal olarak var olmadan önce de, henüz bir arayış ve platformlar şeklinde örgütlendiği andan itibaren bu sürecinde yer alan Kürt ve demokrat emekçiler, bu mücadelenin her aşamasında yer almışlardır. Akla gelebilecek her türden saldırılarla karşılaşmış ve bedeller ödemişlerdir” dedi.

“İktidar ve iktidar kaynaklı yaklaşımlara karşı en sistematik mücadele yürüten bir anlayışın yürütücüleri olduk” diyen Şimşek, kadın özgürlük mücadelesinde ve cinsiyet eşitsizliğine karşı ortaya koydukları pratik faaliyetlerde, dünya kadın hareketlerinin örnek aldığı düzeyde olduklarını belirtti. Şimşek açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Sendikalarda kadın sekreterliklerinin oluşması için baştan itibaren ilkesel bir tutum içinde olduk. Kadın sekreterlerinin işlevsel ve etkin olmasını önemsedik. Kendi içimizde yıllardır yönetim düzeylerinde kadın temsiliyetinin artırılması için yüzde 40 kadın kotasını esas aldığımızı bilmeyen yoktur. Saldırıların tam da bu noktadan ve bazı kadın kurumları tarafından kadın özgürlük mücadelemize yapılmış olması düşündürücü ve kasıtlıdır.”

Taciz iddialarını asılsız, iftira ve komplo olarak değerlendiren Şimşek, “Saldırının Kürt sorununun demokratik ve barışçıl mücadelesini isteyen tüm kişi ve kurumlara yönelik fiili ve psikolojik saldırıların iyice arttığı bu döneme denk gelmesi bile niyeti ortaya koymaktadır” dedi.

Şimşek, hükümetin sendikanın durumunu fırsat bilerek emek karşıtı, emekçilerin kazanılmış haklarını gasp etmeye çalışan yeni saldırı yasalarını bu ortamda yeniden gündemleştirdiğini ifade etti. Şimşek, “Sistem ve sistemin yedeği durumuna düşmüş anlayışların istediği bu duruma sessiz kalmamız düşünülemez” dedi.

Şimşek, görevlerinden çekilme kararları ile birlikte bir Olağanüstü Kongre süreci başlattıklarını belirtti ve 8 Ocak tarihinde KESK‘in Olağanüstü Kongre‘ye gideceğini açıkladı.

EmekDunyasi.Net
Bu haber GÜNCEL, SENDİKA kategorisi altında 2 Aralık 2010 tarihinde eklenmiştir. "KESK Genel Kurula Gidiyor" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5