KESK Genel Kurula Gidiyor

KESK yönetimi, taciz iddialarının ardından yaşanan tartışmalar sonucunda, örgütü olağanüstü genel kurula götürme karar aldı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) bugün yapılan Merkez Yönetim Kurulu toplantısında, örgütü olağanüstü genel kurula götürme karar aldı.

KESK‘in yeni yönetiminin belirleneceği olağanüstü genel kurul 8 Ocak 2011‘de gerçekleşecek. KESK MYK‘sının konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapması bekleniyor.

KESK‘teki taciz iddialarının ardından MYK‘da tartışmalar yürütülmüş, geçtiğimiz günlerde de Genel Başkan Sami Evren ve TİS Hukuk Sekreteri Adnan Gölpunar, taciz iddialarının odağındaki Genel Sekreter Emirali Şimşek’in istifa etmemesini gerekçe göstererek istifa etmiş, KESK içindeki farklı sendikal gruplar da olağanüstü genel kurula gidilmesini istemişti.

sendika.org
———————————–

KESK’te Son Gelişmeler

KESK Genel Başkanı Sami Evren ve MYK üyesi Adnan Gölpunar‘ın istifalarının ardından bu kez de KESK Genel Sekreteri Emirali Şimşek ve Kadın Sekreteri Songül Morsümbül görevlerinden çekildi. KESK MYK’sı 8 Ocak tarihinde Olağanüstü Kongre’ye gitme kararı aldıklarını açıkladı.

Genel Sekreter Emirali Şimşek ile KESK Kadın Sekreteri Songül Morsümbül, yaşananlara ilişkin ortak bir basın açıklaması yaptılar.

Yaşananlardan dolayı duydukları sorumluluk gereği açıklama yapma ihtiyacı duyduklarını söyleyen Şimşek, KESK’i, “emekçilerin sesi, soluğu ve umudu” olarak nitelendirdi. Şimşek, “KESK kurumsal olarak var olmadan önce de, henüz bir arayış ve platformlar şeklinde örgütlendiği andan itibaren bu sürecinde yer alan Kürt ve demokrat emekçiler, bu mücadelenin her aşamasında yer almışlardır. Akla gelebilecek her türden saldırılarla karşılaşmış ve bedeller ödemişlerdir” dedi.

“İktidar ve iktidar kaynaklı yaklaşımlara karşı en sistematik mücadele yürüten bir anlayışın yürütücüleri olduk” diyen Şimşek, kadın özgürlük mücadelesinde ve cinsiyet eşitsizliğine karşı ortaya koydukları pratik faaliyetlerde, dünya kadın hareketlerinin örnek aldığı düzeyde olduklarını belirtti. Şimşek açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Sendikalarda kadın sekreterliklerinin oluşması için baştan itibaren ilkesel bir tutum içinde olduk. Kadın sekreterlerinin işlevsel ve etkin olmasını önemsedik. Kendi içimizde yıllardır yönetim düzeylerinde kadın temsiliyetinin artırılması için yüzde 40 kadın kotasını esas aldığımızı bilmeyen yoktur. Saldırıların tam da bu noktadan ve bazı kadın kurumları tarafından kadın özgürlük mücadelemize yapılmış olması düşündürücü ve kasıtlıdır.”

Taciz iddialarını asılsız, iftira ve komplo olarak değerlendiren Şimşek, “Saldırının Kürt sorununun demokratik ve barışçıl mücadelesini isteyen tüm kişi ve kurumlara yönelik fiili ve psikolojik saldırıların iyice arttığı bu döneme denk gelmesi bile niyeti ortaya koymaktadır” dedi.

Şimşek, hükümetin sendikanın durumunu fırsat bilerek emek karşıtı, emekçilerin kazanılmış haklarını gasp etmeye çalışan yeni saldırı yasalarını bu ortamda yeniden gündemleştirdiğini ifade etti. Şimşek, “Sistem ve sistemin yedeği durumuna düşmüş anlayışların istediği bu duruma sessiz kalmamız düşünülemez” dedi.

Şimşek, görevlerinden çekilme kararları ile birlikte bir Olağanüstü Kongre süreci başlattıklarını belirtti ve 8 Ocak tarihinde KESK‘in Olağanüstü Kongre‘ye gideceğini açıkladı.

EmekDunyasi.Net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.