KESK Genel Kurulu’ndan Birlik Çağrısı

KESK 4. Olağan Genel Kurulu, bugün Karayolları Genel Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda başladı.

Genel kurulun açılışına DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, TTB Başkanı Eriş Bilaloğlu, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Emek Demokrasi Özgürlük Bloku İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel, CHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Çetin, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ve çok sayıda siyasi parti ve demokratik kitle örgütü temsilcisi konuk oldu. Genel Kurulu Avrupa ve Ortadoğu’dan çeşitli sendika temsilcileri de izledi.

Genel Kurul salonunda, “Herkes için parasız, eşit, anadilinde eğitim ve kamu hizmeti, güvenceli iş, güvenceli gelecek, grevli toplusözleşme hakkı, eşit işe eşit ücret, insanca yaşam, savaşsız sömürüsüz bir dünya” taleplerini içeren pankartlar asıldı.

Yunanistan, İspanya, Portekiz ve İzlanda’da emekçilerin krizin faturasını ödememek için yürüttükleri mücadelenin selamlandığı genel kurulda, tutuklu KESK’liler ile dayanışma duyguları sloganlara yansıdı. Genel kurulda, Hopa’da polis müdahalesi sonucu yaşamını yitiren emekli öğretmen Metin Lokumcu ve kızının eski sevgilisi tarafından öldürülen BES Adliye İşyeri Temsilcisi Necla Yıldız da unutulmadı.

‘EMEK GÜÇLERİ BİRLİKTE TUTUM ALMALI’

KESK Genel Başkanı Döndü Taka Çınar, krizlerin sorumlusu emperyalist kapitalist sistemin emekçiler için sürekli açlık, yoksulluk ve baskı ürettiğini vurguladı. Sermaye güçlerinin krizin faturasını emekçilere ödetmek için hem Türkiye, hem dünya çapında işbirliği yaptığına dikkat çeken Çınar, bu saldırılara karşı emek güçlerinin de birlikte tutum alması gerektiğini söyledi.

AKP’nin emekçileri daha da yoksullaştıran politikalarına rağmen seçimlerde başarı kazandığını hatırlatan Çınar, bu durum karşısında sendikaların da siyasetle olan ilişkisini gözden geçirerek, emekten, demokrasiden yana açık bir siyasi tutum alması gerektiğini söyledi.

‘AKP ESKİ STATÜKOYA RAHMET OKUTUYOR’

Çınar, seçilmiş milletvekillerinin Meclis’e girmesinin engellenmesini de eleştirerek, bu konuda Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku milletvekillerinin aldıkları tutumun yanında olduklarını söyledi. AKP’nin ‘eski statükoya rahmet okutacak yeni bir statüko kurmaya çalıştığını’ ifade eden Çınar, AKP’nin yüzde 50’ye yakın oy almasının ümitsizliğe yol açmaması gerektiğine vurgu yaptı. Çınar, seçimlerde yüzde 70’i aşkın oy alan Tunus diktatörü Bin Ali’nin emekçilerin mücadelesi karşısında 10 gün içinde ülkeyi terk etmek zorunda kalmasını örnek gösterdi. Çınar, “KESK’in de içinde yer aldığı emek ve demokrasi güçleri olarak, halkları düşmanlaştıran, Türkiye’yi emperyalist politikaların taşeronluğuna sürükleyerek çatışmaları derinleştirmeyi dayatan bütün girişimlere karşı mücadele ile her milliyetten işçi ve emekçilere daha fazla işsizlik, açlık ve yoksulluğu dayatan sermaye politikalarına karşı mücadeleyi birleştirecek bir tutum geliştirmenin sorumluluğu ile hareket etmek zorundayız” dedi.

‘MECLİS BAŞBAKAN’IN BAŞINA ÇÖKER’

TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı ve DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün’ün genel kurulu selamlamasının ardından konuşan BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Başbakanın Meclis’teki yemin boykotuyla ilgili sözlerini eleştirdi. Kaplan, Başbakanın CHP ve BDP Meclis’te yer almasa da çalışmalarını sürdürecekleri yönündeki sözlerine “Başbakanın BMW’si de 4 teker yerine 2 tekerle giderse, Meclis’te ana muhalefet partisi ve Kürtleri temsilcileri olmadan gider. Sayın Başbakan siz burayı muz cumhuriyeti mi sandınız” diye yanıt verdi. İlk Meclis’te Kürtlerin, Arapların, Lazların temsilcilerinin yer aldığını hatırlatan Kaplan, “Şimdi bunu inkar edip bizi Meclis’ten atmak istiyorlar. Bu çatıyı yıkıp tek başlarına kalmak istiyorlar. Bu çatı yıkılırsa Tayyip Erdoğan’ın da, partisinin de, holdinglerinin de başına çöker. Başbakan tek parti, tek başkan, tek lider ve totaliter, diktatör, Saddam, Mübarek, Bin Ali olmak istiyor” dedi.

‘BİRLEŞECEĞİNİZ GÜÇLER BURADA’

12 Eylül darbesinin mirası seçim sistemiyle Hükümet olan AKP iktidarının meşru olmadığını ifade eden Kaplan, CHP’ye de Meclis Başkanlığı ve Komisyonlar konusunda AKP’ye destek vermeme çağrısı yaptı. Kaplan, CHP’ye “Artık bunlara kan vermeyin. Gerçekten birleşeceğiniz güçleri arıyorsanız işte DİSK, KESK, Aleviler, çevre için mücadele edenler burada” diye seslendi.

‘GÜÇLER BLOKTA BİRLEŞMELİ’

Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan yaptığı konuşmada, tüm sendika ve meslek örgütlerine, Alevi çevrelerine, Emek, Demokrasi Özgürlük Bloku’nda birleşme çağrısı yaptı. AKP’nin ustalık döneminin halk için yeni saldırılar anlamına geldiğini belirten Gürkan, emek ve meslek örgütlerinin, demokrasi güçlerinin, Kürtlerin, kadınların, gençlerin, toprağına ve suyuna sahip çıkanların saldırılara karşı ortak tutum alması gerektiğini söyledi. AKP’nin milyonlarca emekçinin oyunu yoksulluk ve sosyal fonlarla teslim almasının iktidarının sonsuza kadar süreceği anlamına gelmediğini vurgulayan Gürkan, “Bu yolla iktidar olanların geleceklerinin ne olduğunu Ortadoğu halkları göstermiştir” dedi.

Emek Özgürlük Demokrasi Bloku’nun güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Gürkan, KESK’e açık çağrı yaptı. Gürkan, “KESK’in emek mücadelesindeki yeri önemlidir. Bundan sonra da bu mücadelenin kazanımla sonuçlanması için güçlerimizi Blokta birleştirmek ve AKP iktidarına buradan dur demek lazım” dedi. Meclis’te yaşanan krize de değinen Gürkan, krizin sorumlusunun AKP olduğuna dikkat çekti. Gürkan, CHP’nin boykot tutumunun olumlu olduğunu, ancak bu tutumun sadece 2 CHP’li vekil için değil, Dicle ve diğer tutuklu vekiller için de sürmesinin önemine vurgu yaptı.

Delege konuşmalarıyla devam edecek olan genel kurulda seçim Pazar günü yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.