» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

KESK: Grevsiz TİS Olmaz

A+  A- KESK: Grevsiz TİS Olmaz

KESK, 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Kanunu’nda yapılan değişikliklerin “hükümetle-memurlar anlaştı” diye duyurulmasını eleştirdi. Grev ve toplusözleşmenin kapsamı ve tarafları gibi en önemli konularda uzlaşma sağlanamadığını belirten KESK Genel Başkanı Lami Özgen, uzlaşılan maddelerin meselenin esasına ilişkin olmadığını, talepleri dikkate alınmadığı takdirde greve çıkacaklarını ifade etti.

ÖNERİLER DİKKATE ALINMADI

KESK Merkez Yürütme Kurulu, hükümetle memur konfederasyonları arasında sonlanan görüşmelerin ardından Bakanlar Kurulu’na gönderilen 4688 Sayılı Yasa’daki değişikliklere ilişkin basın toplantısı düzenledi. Genel Başkan Lami Özgen, yasanın antidemokratik yapısını değiştirmeye yönelik önerilerinin dikkate alınmadığı belirterek, “Üzülerek gördük ki, hükümetin temel konularda hakları genişleten bir tavrı olmamıştır” dedi. “Uzlaştık” denilen 24 maddenin konunun esasına ilişkin olmadığın kaydeden Özgen, grevli toplusözleşme hakkı güvence altına alınmadan diğer maddelerin de hayata geçemeyeceğini söyledi. Özgen, Memur-Sen’in toplusözleşmede tek yetkili olma ısrarının, hükümetin toplusözleşmenin içini boşaltma niyetine hizmet ettiğini söyledi.

Ayrıca Özgen, isim vermeyerek Memur-Sen’i “grev hakkı için mücadele etmek yerine, yöneticilerine imtiyaz istemekle” suçladı.

‘GREV HAKKIMIZI KULLANIRIZ’

“Grevsiz toplusözleşme, toplusözleşmesiz sendika olmaz” diyen Özgen, hükümete grev uyarısında bulundu: “Kamu emekçileri geleceklerine sahip çıkmak için büyük bir coşku ve kararlılıkla tüm illerde işyerini terk etmeme, basın açıklamaları ve oturma eylemlerini gerçekleştirecektir. AKP hükümeti tüm bu uyarılarımızı dikkate almaz, taleplerimize yanıt vermezse, grev hakkımı kullanacağımız bilinmelidir”.

‘SADECE ADI DEĞİŞTİ’

KESK Genel Başkanı Lami Özgen, Bakanlar Kurulu’na sunulacak taslağa ilişkin hükümetin açıklamalarına tepki gösterdi. Özgen, şu soruları yöneltti:
* Grev hakkını engelledikten sonra, toplu görüşmelerin adını toplusözleşme olarak değiştirmenin ne anlamı var?
* Sendikal yapılanmaları bitirmeyi hedefleyen bir TİS sistemi getirdikten sonra, sendika yöneticilerine güvenceler getirildiğinin iddia edilmesinin bir anlamı var mı?
* Grev hakkının engellendiği, tek konfederasyona imza yetkisi tanındığı sistemde toplusözleşmenin kaç yıl için yapıldığının bir anlamı var mı?
* Sistemi yandaş örgütlerle götürme üzerine kurduktan sonra Kamu Personeli Danışma Kurulu kurmanın ne gibi bir faydası olacaktır.

Bu haber GÜNCEL, SENDİKA kategorisi altında 9 Ekim 2011 tarihinde eklenmiştir. "KESK: Grevsiz TİS Olmaz" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. haluklevent

  Allahım bu Kadir gecesinde dualarımı kabul et🙏 -daha özgür - daha adaletli - daha bağımsız - daha eğitimli -daha… https://t.co/UckQZc1JFX

 1. EcdatSevdalisi

  @CQN_06 Onların aclık grevini biliyoruz yerler de grev yaptık derler

 1. g_ecemozturk

  RT @feministgundem: Filiz Karakuş ve Gülnur Acar Savran ile “ “Feminist grevler, ulusötesi dayanışma ve patriyarkanın değişen biçimleri” 20…

 1. deryasirinkal

  RT @orhanuslu27: Bu evde grev vardır. https://t.co/S6eBMKy4iw

 1. bosveragaagaaga

  @politikaloji Polise grev hakkı gelmeli değeri 3 saat de anlaşılır bence... belki o zaman masum çocuklar diye savun… https://t.co/FCkAqVWsaa

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6