» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

KESK Neden Susuyor?

A+  A- KESK Neden Susuyor?

Pek dile gelmiyor, gündeme getirilmiyor. Kol kırılır, yen içinde kalır diye düşünülüyor muhtemelen. AKP’nin “Akîl İnsanlar” listesi yayımlanır yayımlanmaz listeye tepkiler gecikmedi. Liste genellikle AKP’ye yakınlığı ile bilinen isimler üzerine tartışılırken listede yer alan KESK Genel Başkanı Lami Özgen‘e gösterilen bazı tepkiler çok kişinin gözünden kaçtı.

KESK Başkanı Lami Özgen, -bir çok kişiye göre hükmü kalmayan- KCK davasından yargılanırken Akîl İnsan olmasıyla haber değeri kazandı.

Bir de işin fazla görülmeyen iç yüzü var.

KESK, Lami Özgen’in Akîl İnsan olmasından dolayı ciddi bir tepkiyle karşı karşıya. KESK‘e bağlı sendikaların üyeleri, muhtemel yöneticileri de bu beklenmeyen durum karşısında şaşırmış durumda.

Sendikalara üyeleri tarafından çeşitli sorular yöneltilmekte.

“Düne kadar toplu görüşme masasını orta oyunu diyerek terkeden KESK, bugün bir başka orta oyununa dahil mi oluyor?”
“AKP, sendikamdan elini çek diyen KESK, bugün aynı eli mi sıkıyor?”
“Geçtiğimiz günlerde hakaret düzeyine varan tartışmalar yaşanan Memur Sen’le hangi gerekçeyle bir araya gelinebiliyor?
“KESK, Akîl İnsanlar listesinin bu yapısıyla çözüm getireceğini mi düşünüyor?”
“KESK Başkanı Lami Özgen’in listeye girmesi KESK’in hangi kurullarında görüşülüp kararlaştırıldı?”

Adaylığın açıklanmasından “sonra” KESK elbette Lami Özgen’in durumunu toplantılarında tartışmış, bazı kararlar almıştır. Bu açıklanmadığı için henüz ne karar alındığını bilememekteyiz. Fakat Lami Özgen’in son açıklamaları “Ben KESK’i temsilen burada bulunmuyorum” yönündedir.

Daha önceki açıklamalarında, gelen teklif üzerine “Hem emek-meslek örgütleri temsilcileri hem de bir konfederasyon başkanı olarak yer alabileceğimi ifade ettim” (1) diyen Lami Özgen son açıklamalarında “Komisyonda, KESK’in kurumsal temsilcisi olarak bulunmadığını” (2) ifade etmekte.

Lami Özgen’in “KESK’i temsil etmiyorum” açıklaması yeterli ve inandırıcı değildir. AKP Hükümeti listeyi hazırlarken Lami Özgen’i sokaktaki “vatandaş” olarak değil, yaklaşık 250 bin üyesi bulunan KESK’in başkanı olarak tercih etmiştir.

KESK’siz bir Lami Özgen’in listede kendine yer bulması imkansızdır.

KESK, mücadele tarihinde her zaman iktidarların karşısında, çalışanların yanında olabilmiş bir konfederasyondur. KESK, yıllardır akan kanın durması için savaşa karşı olmuş, her açıklamasında mutlaka “önce barış” diyebilmiştir. KESK’in mücadeleci kimliğinden ve verdiği mücadeleden kimse şüphe duymamalıdır. KESK’in üyeleri her iktidar döneminde bedeller ödemiş, zorluklar karşısında yılmamış üyelerdir.

Bu durumda KESK’in üyelerine bir sorumluluğu bulunmaktadır. KESK, en kısa zamanda Lami Özgen’in kararıyla ilgili bir açıklama yapmalı, üyelerini bu karar konusunda açık bir dille aydınlatmalıdır.

Not: Yazı yazıldığında KESK’ten henüz resmi bir açıklama yapılmamıştı.

1- http://www.sabah.com.tr/Gundem/2013/04/03/akil-insanlar-konustu?paging=3
2- http://www.birgun.net/politics_index.php?news_code=1365322518&year=2013&month=04&day=07

 Mehmet KATRANCIOĞLU – Eğitimci/Editör

Bu haber GÜNCEL, KÖŞE YAZILARI, ÖZEL HABER, SENDİKA kategorisi altında 8 Nisan 2013 tarihinde eklenmiştir. "KESK Neden Susuyor?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. Ali Saim Demirci

    Konfederasyonu kişisel mülkü gibi gören bu anlayışı protesto edip sendikamdan ayrılıyorum.Hiç bir tepki göstermeyen sendika başkanlarınıda ayrıca kınıyorum.Kimsenin görüşü alınmadan yandaş durumuna düşürülmemiz utanç verici.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
8