» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

KESK ve Eğitim Sen’den Boykota Destek Çağrısı

A+  A- KESK ve Eğitim Sen’den Boykota Destek Çağrısı

KESK, KPSS skandalından sonra YGS’deki şifre skandalıyla AKP’nin maskesinin bir kez daha düştüğünü ifade etti. KESK, lise ve dershane öğrencilerinin boykot yapacağı 15 Nisan’da alanlara çıkacak.

KESK Genel Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, AKP’nin şifresinin KPSS skandalından sonra YGS skandalında bir kez daha çözüldüğü kaydedildi. Açıklamada, skandalın ortaya çıkmasından hemen sonra ÖSYM Başkanlığı tarafından basıma gitmeden önceki soru kitapçıklarının kopyalarının basına dağıtılarak olayın atlatılmaya çalışıldığı kaydedildi. Cumhurbaşkanı’ndan Milli Eğitim Bakanı’na, Başbakan’dan YÖK Başkanı’na kadar değişik çevrelerden yapılan “ÖSYM Başkanının yaptığı açıklamalardan tatmin olduk” açıklamalarının gerekli incelemelerin önünü kestiğini belirtildi.

“İkna olma konusunda birbiriyle yarışan bu çevrelerin asıl unuttukları şey, ikna edilmesi gerekenin kendileri değil, bir milyon yedi yüz bin öğrenci olduğudur” denilen açıklamada, sayıları on binleri bulan gençlerin ise “biz tatmin olmadık” diyerek isyan ettiği vurgulandı.

Açıklamada, “YGS sınavında ortaya çıkan rezalet, kopya ya da şifreyi, sınava girenlerin çantasında, saatinde, yüzüğünde değil, yandaşlarına sınav öncesinde servis edenlerde aramak gerektiğini göstermiştir” denildi. YGS’nin iptal edilmesi ve sınavın sorumlularının istifa etmesi gerektiği kaydedilen açıklamada, geleceği çalınan gençlerin feryadına kulak verilmesi istendi. Açıklamada, “Bu skandalda sorumluluğu ve payı olan başta, ÖSYM Başkanı Ali Demir’i ve Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’yu istifaya çağırıyoruz” denildi.

KESK olarak, “eşit olmayan, adaletsiz sınav sistemine isyan eden, alanlara çıkan, geleceklerinin karartılmasına karşı seslerini yükselten gençlerin yanında oldukları” ifade edilen açıklamada, “Başta tüm öğretmenlerimizi, velilerimizi, sendikaları, meslek örgütlerini ve demokratik kitle örgütlerini de, gençlerimizin yanında yer almaya; 15 Nisan’da alanlarda olmaya çağırıyoruz” denildi.

ÖĞRETMENLERDEN ÖĞRENCİ BOYKOTUNA DESTEK

Eğitim Sen, lise ve dershane öğrencilerinin YGS’deki şifre skandalıyla ilgili 15 Nisan’da yapacakları boykota destek verecek. 15 Nisan günü üyelerinin öğrenciler ve velilerle birlikte olacağını bildiren Zübeyde Kılıç, İdare Mahkemesi’nin kararı beklenmeden YGS’nin “yok sayılarak” LYS’nin tek sınav olarak değerlendirilmesini önerdi.

Lise ve dershane öğrencilerinin YGS’deki şifre iddalarına ilişkin tepkileri sokağa taşarken, öğretmenlerin örgütlü olduğu Eğitim Sen’den 15 Nisan’da yapılacak boykota destek açıklaması geldi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, üyelerinin 15 Nisan’da alanlarda olacaklarını duyurdu. Kılıç, 15 Nisan Cuma günü Türkiye’nin dört bir yanında öğrenciler ve velilerle alanlarda buluşacaklarını bildirdi.

Danıştay’ın konuyu İdare Mahkemesi’ne yönlendirmesini de değerlendiren Kılıç, İdare Mahkemesi’nin en hızlı şekilde davrandığı durumda bile savunmaya verilen süre nedeniyle kararın LYS’den önce açıklanmasının mümkün olmadığını söyledi. İdare Mahkemesi’nin kararı beklenmeden YGS’nin “yok” kabul edilerek, LYS’nin tek sınav olarak değerlendirilmesini öneren Kılıç, bunun dışında yapılacak tüm düzenlemelerin sorunu daha da içinden çıkılmaz hale getireceğini kaydetti. Kılıç, “Bu tür sorunların yaşanmaması için adaletsizlik üreten bu tür sınavlar ortadan kaldırılmalı. Her çocuğun yükseköğretime ulaşabileceği bir düzenleme yapılmalıdır” dedi.

Bu haber GÜNCEL, SENDİKA kategorisi altında 13 Nisan 2011 tarihinde eklenmiştir. "KESK ve Eğitim Sen’den Boykota Destek Çağrısı" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7