KESK ve Eğitim Sen’den Boykota Destek Çağrısı

KESK, KPSS skandalından sonra YGS’deki şifre skandalıyla AKP’nin maskesinin bir kez daha düştüğünü ifade etti. KESK, lise ve dershane öğrencilerinin boykot yapacağı 15 Nisan’da alanlara çıkacak.

KESK Genel Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, AKP’nin şifresinin KPSS skandalından sonra YGS skandalında bir kez daha çözüldüğü kaydedildi. Açıklamada, skandalın ortaya çıkmasından hemen sonra ÖSYM Başkanlığı tarafından basıma gitmeden önceki soru kitapçıklarının kopyalarının basına dağıtılarak olayın atlatılmaya çalışıldığı kaydedildi. Cumhurbaşkanı’ndan Milli Eğitim Bakanı’na, Başbakan’dan YÖK Başkanı’na kadar değişik çevrelerden yapılan “ÖSYM Başkanının yaptığı açıklamalardan tatmin olduk” açıklamalarının gerekli incelemelerin önünü kestiğini belirtildi.

“İkna olma konusunda birbiriyle yarışan bu çevrelerin asıl unuttukları şey, ikna edilmesi gerekenin kendileri değil, bir milyon yedi yüz bin öğrenci olduğudur” denilen açıklamada, sayıları on binleri bulan gençlerin ise “biz tatmin olmadık” diyerek isyan ettiği vurgulandı.

Açıklamada, “YGS sınavında ortaya çıkan rezalet, kopya ya da şifreyi, sınava girenlerin çantasında, saatinde, yüzüğünde değil, yandaşlarına sınav öncesinde servis edenlerde aramak gerektiğini göstermiştir” denildi. YGS’nin iptal edilmesi ve sınavın sorumlularının istifa etmesi gerektiği kaydedilen açıklamada, geleceği çalınan gençlerin feryadına kulak verilmesi istendi. Açıklamada, “Bu skandalda sorumluluğu ve payı olan başta, ÖSYM Başkanı Ali Demir’i ve Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’yu istifaya çağırıyoruz” denildi.

KESK olarak, “eşit olmayan, adaletsiz sınav sistemine isyan eden, alanlara çıkan, geleceklerinin karartılmasına karşı seslerini yükselten gençlerin yanında oldukları” ifade edilen açıklamada, “Başta tüm öğretmenlerimizi, velilerimizi, sendikaları, meslek örgütlerini ve demokratik kitle örgütlerini de, gençlerimizin yanında yer almaya; 15 Nisan’da alanlarda olmaya çağırıyoruz” denildi.

ÖĞRETMENLERDEN ÖĞRENCİ BOYKOTUNA DESTEK

Eğitim Sen, lise ve dershane öğrencilerinin YGS’deki şifre skandalıyla ilgili 15 Nisan’da yapacakları boykota destek verecek. 15 Nisan günü üyelerinin öğrenciler ve velilerle birlikte olacağını bildiren Zübeyde Kılıç, İdare Mahkemesi’nin kararı beklenmeden YGS’nin “yok sayılarak” LYS’nin tek sınav olarak değerlendirilmesini önerdi.

Lise ve dershane öğrencilerinin YGS’deki şifre iddalarına ilişkin tepkileri sokağa taşarken, öğretmenlerin örgütlü olduğu Eğitim Sen’den 15 Nisan’da yapılacak boykota destek açıklaması geldi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, üyelerinin 15 Nisan’da alanlarda olacaklarını duyurdu. Kılıç, 15 Nisan Cuma günü Türkiye’nin dört bir yanında öğrenciler ve velilerle alanlarda buluşacaklarını bildirdi.

Danıştay’ın konuyu İdare Mahkemesi’ne yönlendirmesini de değerlendiren Kılıç, İdare Mahkemesi’nin en hızlı şekilde davrandığı durumda bile savunmaya verilen süre nedeniyle kararın LYS’den önce açıklanmasının mümkün olmadığını söyledi. İdare Mahkemesi’nin kararı beklenmeden YGS’nin “yok” kabul edilerek, LYS’nin tek sınav olarak değerlendirilmesini öneren Kılıç, bunun dışında yapılacak tüm düzenlemelerin sorunu daha da içinden çıkılmaz hale getireceğini kaydetti. Kılıç, “Bu tür sorunların yaşanmaması için adaletsizlik üreten bu tür sınavlar ortadan kaldırılmalı. Her çocuğun yükseköğretime ulaşabileceği bir düzenleme yapılmalıdır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.