» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

KESK’in Mücadelesi Engellenemeyecek

A+  A- KESK’in Mücadelesi Engellenemeyecek

KCK operasyonları kapsamında 15 KESK üyesinin gözaltına alınmasına Türkiye genelinde tepki gösterildi.

KESK Ankara Şubeler Platformu, Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri, KESK ve bağlı sendikaların kadın sekreterlerinin de içinde olduğu kadın sendikacıların gözaltına alınmasını basın toplantısıyla kınadı. Toplantıda baskılara karşı ortak bir emek mücadelesinin artık zorunluluk olduğuna dikkat çekildi.

KESK Ankara Şubeler Platformu, Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri, Eğitim Sen Ankara 2 No’lu Şube de basın toplantısı düzenledi.

Ortak metni okuyan KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü İsmail Kaygusuz, operasyonların, 4688 sayılı yasada yapılacak değişikliklere karşı KESK’in mücadele ettiği bir süreçte gerçekleştirildiğine dikkat çekti. Kaygusuz, KESK kadın örgütlülüğünün 8 Mart’ın tatil edilmesi, kadın cinayetlerine, özelleştirmelere, taşeronlaştırılmaya ve savaşa karşı alanlara çıkma taleplerini açıkladıkları bir süreçte yapılan gözaltıları anlamakta güçlük çekmediklerini ifade etti.

“Bu anlamda biz Ankara Emek ve Demokrasi güçleri olarak KESK’e yapılan bu saldırıyı kendimize yapılmış olarak görüyoruz” diyen Kaygusuz, KESK’li kadınlar serbest bırakılana kadar bütün demokratik direnme haklarını kullanacaklarını, yapılan saldırılara karşı sessiz kalmayacaklarını söyledi.

ORTAK MÜCADELE ZORUNLULUK

TTB Merkez Konseyi Başkanı Eriş Bilaloğlu ise yapılan saldırıların anlaşılır ama kabul edilemez olduğunu ifade etti. Bilaloğlu, “Emekten, ezilenlerden ve emekçilerden yana olanların tarihte hep böylesi zor süreçlerle karşı karşıya kaldıklarını” söyledi. KESK’e yapılan haksızlıklara karşı dayanışmayı TTB’nin bir görev ve sorumluluk olarak gördüğünü belirten Bilaloğlu, bütün bu süreçte KESK’le ortak bir mücadele içerisinde bulunacaklarını belirtti. Bilaloğlu, emekten yana tüm kesimleri saldırılara karşı mücadele etmeye çağırdı. DİSK adına konuşan Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen ise AKP Hükümeti’nin saldırılarının, sınıf mücadelesi yürütenleri, emeği savunanları yıldırmaya yönelik olduğunu söyledi.

Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Samut Karabulut ise saldırılar karşısında sessiz kalmamak gerektiğini ifade etti. İHD Ankara Şube Başkanı Gökçe Otlu da saldırıları bertaraf etmenin tek yolunun birleşik mücadele çağrısına kulak verilmekten geçtiğini söyledi.

Emek Partisi Ankara İl Yöneticisi Onur Öztürk ise, AKP Hükümeti’nin bütün toplumsal kesimlere saldırdığını ve her fırsatta gözaltına alınan ve tutuklananları terörize ettiğini ifade etti.

BASKILAR SON BULSUN

KESK Adana Şubeler Platformu İnönü Parkında basın açıklaması düzenledi.

SES Adana Şube Başkanı Muzaffer Yüksel, 13 Şubatta KESK yöneticisi ve üyesi on beş kadın arkadaşlarının gözaltına alındığını hatırlatarak, “KESK’li kadınlar, 8 Mart eylem ve etkinlik programlarını açıkladıktan iki gün sonra gözaltına alındılar. Hiçbir baskı kadın mücadelesini yükseltmemizi engelleyemeyecektir” dedi. Grevli toplusözleşme hakkının önündeki tüm engellerin kaldırılması gerektiğini belirten Yüksel, sendikalara yönelik baskıların son bulmasını ve arkadaşlarının serbest bırakılmasını istedi.

Sinop KESK Şubeler Platformu üyeleri de gözaltılara tepki gösterdi. Basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen yönetim kurulu üyesi Derya Kırmızıtoprak, “Son yıllarda emek ve demokrasi güçleri olarak hiçbir dönemle kıyaslanmayacak düzeyde bir kuşatma altına alınıyoruz. Hemen her gün yapılan operasyon ve baskınlarla demokrasinin olmazsa olmaz kurumlarından sendikalarımızın, konfederasyonumuzun mücadelesi engellenmek isteniyor” diye konuştu. Eyleme EMEP, ÖDP, TKP, CHP ve Genel-İş üyeleri de destek verdi.

15 KESK üye ve yöneticisinin gözaltına alınmasına Adıyaman Emek ve Demokrasi güçleri de tepki gösterdi. Adıyaman Demokrasi Parkı önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına KESK’e bağlı sendikaların üyelerinin yanı sıra Demokrasi Platformu bileşenleri ve BDP ile EMEP üyeleri de destek verdi. Basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen Adıyaman Şubesi Kadın Sekreteri Gülizar Varol, gözaltına alınanların sayısının daha da artmasından kaygı duyduklarını söyleyerek, “KESK’in mücadelesini engellemeye yönelik bu operasyonu kınıyoruz” dedi.

KESK’LİLERDER ÇADIRLI EYLEM

KESK üyesi memurlar, 4688 sayılı yasa tasarısını ve KESK üyelerinin gözaltına alınmasını, Mecidiyeköy’de bulunan Cevahir Alışveriş Merkezi’nde kurdukları çadır ile protesto etti.

KESK İstanbul Şubeler Platformu, Sahte Sendika Yasasına karşı çadır eylemleri yapmaya devam ediyor. İlk çadırı dün Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda kuran KESK’liler, bugün de Mecidiyeköy’de bulunan Cevahir Alışveriş Merkezi’nde, 4688 sayılı yasa tasarısına ve KESK üyelerinin gözaltına alınmasına karşı çadır kurdu. KESK’liler adına açıklamayı Tüm Bel-Sen 4 No’lu Şube Başkanı Saadet Özsoy yaptı. KESK’li kadınların 8 Mart öncesinde açıklamış oldukları mücadele planı nedeni ile gözaltına alındıklarını belirten Özsoy, “Buradan bir kez daha belirtmek isteriz ki, daha önce defalarca karşılaştığımız bu yöntemler bizleri mücadelemizden bir adım dahi geri adım attıramamıştır, bundan sonra da attırmayacaktır” dedi.

Bu haber GÜNCEL, SENDİKA kategorisi altında 16 Şubat 2012 tarihinde eklenmiştir. "KESK’in Mücadelesi Engellenemeyecek" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. Leyla78605982

  RT @MAturkce: Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve KESK Van Şubeler Platformu 25 kişinin gözaltına alınmasını protesto etti. https://t.co/…

 1. ferurian

  RT @MAturkce: Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve KESK Van Şubeler Platformu 25 kişinin gözaltına alınmasını protesto etti. https://t.co/…

 1. MAturkce

  Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve KESK Van Şubeler Platformu 25 kişinin gözaltına alınmasını protesto etti.… https://t.co/PaoIwR4Rb6

 1. GunlukArsiv

  RT @GunlukArsiv: 19Mart1998: Ankara'da Zafer Anıtı önünde toplanan KESK'liler grev ve toplu sözleşme hakkını içermeyen kamu görevlileri yas…

 1. GunlukArsiv

  RT @GunlukArsiv: 18Mart2011: DİSK, KESK, TMMOB ve TTB üyeleri, Ergenekon soruşturması kapsamında gazetecilerin tutuklanmasını 4 büyük ilde…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6