KESK’li Sendikacılar Tahliye Oldu

KESK’li sendikacılar tahliye oldu. 25 Haziran 2012’de Ankara, İstanbul, Diyarbakır, Adana, Eskişehir, Bitlis, Siirt ve Ağrı’da düzenlenen operasyonlar sonucu 72 KESK üyesi ve yöneticisi gözaltına alınmış bunlardan 28’i tutuklanmıştı.

Tutuklanması istenen KESK Genel Başkanı Lami Özgen ise mahkemece serbest bırakılmış ve hakkında yurt dışı çıkış yasağı konulmuştu.

KESK ve bağlı sendikaların 72 üye ve yöneticisinin yargılandığı davada tüm tutuklu KESK üyeleri tahliye oldu.

Sendikal faaliyetlerin delil olmaksızın yargılandığını söyleyen KESK Genel Başkanı Lami Özgen savunmasında; “Bizi gizlice izleyip dinlediniz. Düşünce ve eylemlerimizi sorsanız açıklardık. 20 yıldır sendikal mücadeledeyiz. Faaliyetlerimiz açıktır” dedi.

Cumhuriyet Savcısı Yıldırım Bayyurt‘un hazırladığı ve sanıkların 7 yıl 6’şar aydan 15’er yıla kadar hapsi istenen iddianamede, “memurların organize edilmesi, bulundukları sivil toplum örgütü yapılanmalarında örgütsel tavır ve işleyiş sağlanması, grev gibi önemli bir sosyal ve ekonomik eylem gücü bulunan sendikaların terör örgütü kontrolüne alınması” amacıyla Kürdistan Halklar Topluluğu/Türkiye Meclisi (KCK/TM) içinde bir yapı oluşturulduğu, şüphelilerin de KESK’e bağlı sendikaların iş kollarında, bu yapılanması içinde faaliyet gösterdikleri iddia ediliyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.