» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

KESK’ten Konfederasyonlara Grev Çağrısı

A+  A- KESK’ten Konfederasyonlara Grev Çağrısı

KESK Merkez Yürütme Kurulu, devam eden toplusözleşme görüşmelerinde kamu emekçilerinin taleplerine uygun bir sonuç çıkmaması halinde grev hakkını kullanmak üzere diğer konfederasyonlara çağrı yaptı. Çağrıda, “14 Mayısta kendi teklifini sunacak olan hükümet taleplerimize kulaklarını tıkamaya devam ederse haklarımız için tarihi ve süresini birlikte belirleyeceğimiz grevi örgütleyelim” denildi.

“Hükümete, kamu emekçilerine ve konfederasyonlara çağrımızdır” başlıklı açıklamada, hükümetin 2012-2013 yılı toplusözleşmesine ilişkin teklifini 14 Mayısta sunacağını hatırlattı. Diğer yandan “bütçe kaynakları sıkıntılı” yönlü açıklamaların da sürdüğüne dikkat çekilen açıklamada, hükümet toplusözleşme görüşmelerini baskı altına almaya yönelik açıklamalardan kaçınmaya çağrıldı.

2012 yılı için en düşük kamu emekçisi maaşının 2 bin 145 TL’ye yükseltilmesi, sözleşmeli ve taşeron gibi farklı statülerdeki güvencesiz çalışmaya son verilmesi, ek ödeme adaletsizliğinin giderilmesi, ödemelerin emekliliğe yansıtılması talep edilen açıklamada, hükümete “kamu emekçilerinin bu asgari taleplerine kulak verin. KESK olarak bu asgari taleplerin yer bulmadığı bir toplusözleşmenin altına imza atmamızı kimse bizden beklemesin” diye seslenildi.

Bu taleplerin sadece KESK’in değil, tüm kamu emekçilerinin talepleri olduğu vurgulanan açıklamada, hükümetin kamu emekçilerinin bu taleplerine kulak vermemesi halinde Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna başvuru tarihi olan 25 Mayıs 2012 gününe kadar olan süre içerisinde KESK’in grev hakkını kullanacağı ifade edildi.

‘TARİHİNİ VE SÜRESİNİ BİRLİKTE BELİRLEYELİM’

Açıklamada, Kamu-Sen ve Memur-Sen’e şöyle seslenildi: “Biz kamu emekçileri olarak yıllardır fazlasıyla fedakarlıkta bulunduk zaten. Yoksulluk sınırına uzak açlık sınırına yakın bir yaşam mücadelesi sürdürmeye terk edilen kamu emekçileri ve emekliler olarak hükümetten fedakarlık değil, hakkımızı istiyoruz. Her fırsatta ülkemizin ekonomik büyüme rakamları ile övünenlerin bu büyümede en çok katkısı olan kamu emekçilerini kapı kulu olarak görmelerine birlikte dur diyelim. Gelin insanca bir yaşam için taleplerimize sahip çıkalım ve bu talepler için mücadeleyi birlikte yükseltelim. 14 Mayısta kendi teklifini sunacak olan hükümet taleplerimize kulaklarını tıkamaya devam ederse haklarımız için tarihi ve süresini birlikte belirleyeceğimiz grevi örgütleyelim.”


Bu haber GÜNCEL, SENDİKA kategorisi altında 10 Mayıs 2012 tarihinde eklenmiştir. "KESK’ten Konfederasyonlara Grev Çağrısı" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5