» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Kimse Sütüm Bozuk Demez

A+  A- Kimse Sütüm Bozuk Demez

Okul sütüne ait analizler yayımlandı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın dağıttığı sütlerden binlerce öğrenci hastanelik olmuşken, yayımlanan süt analiz sonuçları herkesi şaşırttı. Detaylı analizlere göre okul sütünde herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadığı belirtildi.

Analizin yayımlandığı gün içerisinde bile rahatsızlanan öğrenciler hastaneye kaldırılmaya devam edildi.

Öte yandan konuyla ilgili kişilerin yaptıkları açıklamalar ise kafa karıştırmaya devam ediyor. Bazı iddialara göre dağıtılan sütlerde maliyeti düşürmek amacıyla süt tozu kullanıldığı, kalitesiz ambalaj, UHT yönteminin olumsuzlukları dile getirilmekte.

Bakanlık ise süt konusunda “rahatsızlıklar azalıyor” diyerek süt dağıtımına son hızla devam edileceğini belirtiyor.

RAPORA GÖRE SÜTLER TEMİZ

Yaşanan rahatsızlıklardan sonra okul sütünden alınan numunelerin incelemesi, oluşturulan geniş bir kurul tarafından sürdürüldü ve sonuçlandırıldı. Kurulun raporuna göre sütte tüm değerler normal çıktı. Sadece Sivas‘ta dağıtılan sütte “hasta yapıcı olmayan” mikroorganizmalara rastlandı, ilgili firma dağıtım zincirinden çıkarıldı.

KİMSE YOĞURDUM EKŞİ, SÜTÜM BOZUK DEMEZ

Milli Eğitim Bakanlığı ise, daha analiz için süt örnekleri toplanmadan “resmi” açıklamayı yapmış, “sütte bir sorun yok, zehirlenen öğrenci yok” demişti. Sütte bir sorun olmadığını, bu durumun analiz sonucunda da görüleceğini belirten bakanlığın “öngörüsü” yayımlanan raporla da onaylanmış oldu.

Zehirlenmediği iddia edilen binlerce öğrencinin rahatsızlığıyla ilgili tatmin edici bir açıklama ise henüz yapılamadı.

ZEHİRLENMELER KADER Mİ?

UHT süt dağıtımı ile ortaya çıkan zehirlenme vakaları her ne kadar yetkililer tarafından kabul edilmese ve bilimsel bir dayanağa kavuşmuş olsa da veliler ve eğitimciler durumdan tedirgin.

Bakanlık her açıklamasında günden güne azalan rahatsızlıklara dikkat çekse de, durumun böyle olmadığı tahmin ediliyor. Süt dağıtımından önce velilere dağıtılan izin dilekçeleri bir çok veli tarafından geri çekildi ya da izin veriyorum bölümleri değiştirildi. Bazı veliler ise öğrencilerini dağıtılan sütleri içmemeleri yönünde sıkı sıkıya uyardı.

Ayrıca sütten rahatsızlanan binlerce öğrencinin diğer günlerde dağıtılan sütleri içmediği, belki de ömürleri boyunca bir daha süte el sürmeyecekleri düşünülüyor.

İZMİR ÖRNEĞİ İNCELENMELİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi‘nin 7 yıldır sürdürdüğü süt dağıtım projesi, bakanlık bu işe el atana kadar fazla duyulmadan devam etmekteydi.

Dağıtılan süt 2005’de 40 bin litre, 2006’da 2 milyon litre, 2007’de ise 2,5 milyon, 2008’de 3 milyon litreyi aştı. 2009’da 3,5 milyon litreye ulaşıldı. Süt dağıtımları 2010 yılında 164 okulda öğrenim gören 144 bin, 2011 yılında ise 246 okulda yaklaşık 208 bin öğrenciye süt dağıtımı yapıldı.

İzmir Belediyesi yetkilileri yaklaşık 7 yıldır sütten herhangi bir rahatsızlık yaşanmadığını belirtmekte.

İzmir’deki sütte karşılaşılan tek sorunun Sayıştay Denetçileri’nin süt dağıtımıyla ilgili olarak yaptıkları inceleme ve soruşturmalar olduğu belirtiliyor.

İZMİR’DEKİ DAĞITIMIN FARKI NE?

İzmir Belediyesi, şu anda dağıtılan UHT (uzun ömürlü) süt yerine, besleyici ve günlük süt olan pastörize süt dağıtımını tercih etmiş. Sütler çocuklara soğuk zincir yöntemiyle ulaştırılmış.

UHT – PASTÖRİZE SÜTÜN FARKI

Pastörize Süt: Pastörizasyon işlemi en az 72 derece 15 sn veya 63 derecede 30 dakika veya diğer eşdeğer şartlarda gerçekleştirilen ısıl işlemdir.

UHT Süt: UHT süt (Ultra High Temperature-Çok Yüksek Sıcaklık), oda sıcaklığında saklanabilen, en az 135 derecede 1-4 sn arası ısıl işlem ile elde edilen süttür.

Muhafaza süresi uygulanan işlemden dolayı;
* Pastörize sütte buzdolabı koşullarında 3 gün,
* UHT sütte oda sıcaklığında 4 aydır.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 9 Mayıs 2012 tarihinde eklenmiştir. "Kimse Sütüm Bozuk Demez" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. FikoSanFK

  @Aydinco_E @drfahrettinkoca Bilmeyen başına gelmeyen anlamıyor Sanıyor ki kağıt üzerinde ki gibi süt liman herşey B… https://t.co/yS7NFPFmhT

 1. bayankustas

  Mücbir sebep kaynaklı, tükenmişlik sendromu nedeniyle ruh ve sinir hastalıkları hastanesinden istirahat raporu alab… https://t.co/O6RYxEECaZ

 1. kzmoglm

  @haluklevent Haluk abi bende belediye 3 yaşındaki kızım için süt yardımı için başvurdum durumu belirtim evim kira b… https://t.co/4CKdhlcvep

 1. hanimzeral

  Tez raporu sunmak için fakülteye gidip fakülte önünde elimde süt bidonuyla bulmuştum kendimi... hocamız süt sipariş… https://t.co/U0SbBhE2bx

 1. hunter163462

  RT @tekgida: Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) “2019 Sektör Değerlendirme Raporu”na göre, 2018 yılında 55 bin 752 ton kırmızı et ithal eden Türkiy…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6