» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

KISACA POP MÜZİK

A+  A- KISACA POP MÜZİK

Pop sözcüğü popüler kelimesinden gelir. Saklandığı yerden ortaya çıkıp şöyle bir uğramaya benzer. Günümüzde eğlence sektörünün en gözde araçlarından birisi de pop müziktir. Pop müzik için aşk, sevgi, nefret, dostluk gibi konular birer tüketim malzemesidir.

Pop müzik pazarlanan bir meta olduğundan, anlık para akışına ve satışa dönük yapılan müziktir. Star ya da hit kavramları da popüler müziğin içersinde yer alan önemli öğelerdir.Bunun için pop kavramında ABD egemenliği bulunduğundan bu düşünceyi yansıtmaktadır. Pop müziği gelişimi için anamalcı düzene ihtiyaç da duyuyor çünkü…

Tempo vuruşları da tekrar hızını belirleyerek öne sürme kendisinin reklamını yapma ön plana çıkma, sistemin doğasından kaynaklanan bir kaç cümleyi baştan sonuna kadar tekrarlayan sözlerle oluşmaktadır. Şarkı sözlerinde de benzerlik söz konusudur.

Kolay tanınması da akıllarda yer edinmesini sağlamaktadır. Her defasında farklı tarzda dinleme olanağı mümkündür. Her “top 10” listesi de dinleyicinin sevdiği şarkıları dinlemek istediği varsayımına dayanmaktadır.

Dinleyici göz önünde bulunan şarkılardan sıkılmaya başladığında listeye yeni şarkılar ekleniyor ve böylece dönüşümle sürekli yenilenmiş olmaktadır. “Kız hepsi senin mi” sorusuyla başlayıp da “Yakalarsam”la süren sözlerde apaçık olduğu gibi etkisiyse sıkça başvurulduğu gibi fizikselliğe de dayanmaktadır. Pop müzikte cinsellik başka bir dikkati çeken öğedir. Pop müzik imgeleri de kışkırtarak sunmaktadır.
————————

İletişim Uzmanı/Bursa

[ozgkara@hotmail.com]

Bu haber SERBEST KÜRSÜ kategorisi altında 30 Mart 2010 tarihinde eklenmiştir. "KISACA POP MÜZİK" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yoruma kapalı


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5