» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Kıyafet Serbestisine Karşı Çıkmak

A+  A- Kıyafet Serbestisine Karşı Çıkmak

Abdullah Damar / Eğitimci-Yazar

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, ilk ve orta öğretimde tek tip kıyafet zorunluluğunu kaldıran yönetmeliği, toplumun her kesiminde geniş tartışma yarattı.

Bu konu ile ilgili yaklaşık 4 ay önce “Kılık-Kıyafet Yönetmeliği Esnetilmelidir” başlıklı bir yazı yazmıştım. Dolayısıyla Hükümetin böyle bir adım atacağını bekliyordum.

İki nedenle bekliyordum böyle bir adımı.

Birincisi, Hükümetin demokratikleşme adımları diye adlandırdığı askeri vesayetin izlerini silme operasyonunun, tek tip kıyafet konusunu da kapsaması sürpriz sayılmazdı. Üstelik 4+4+4 eğitim yasasıyla bütün ortaokul ve liselere getirilen seçmeli din paketi derslerinde, kız öğrencilerin bu derslere başlarını örterek girmesi gayet normal ve olması gereken bir davranıştır.

Yeni yönetmelikle bu sağlandı.

Eksik olan, öğrencilerin giyecekleri kıyafetlere kimi kısıtlamaların getirilmesi ve bütün öğretmenlere kılık-kıyafet serbestisinin sağlanmamasıdır.

Öğrencilere kılık-kıyafet serbestisi getirilmesinin ikinci ve asıl önemli nedeninin de, Anadolu sermayesinin kilit sektörlerinden biri olan tekstil sektörünün 5-17 yaş grubunda bulunan çocuk ve gençlerin kıyafet piyasasına girme isteği olduğunu düşünüyorum. Bu yaş grubunun kıyafet ihtiyacı, uzun süredir tekstil sektörünün iştahını kabartıyordu.

Yönetmelik çıktıktan sonra yapılan değerlendirmelere bakıldığında, bu durum açıkça görülecektir.

Örneğin; LCW Yönetim Kurulu Başkanı Vahap küçük, “Karar yıllardır ha çıktı ha çıkacak şeklinde bekliyordu. Sonunda resmiyete kavuştu. Elbette ki yeni bir pazar oluşacaktır…” diye konuşmuş.

Collezione Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Akyiğit, Bakanlığın aldığı kararın çocuk ve genç ürünleri kategorisinde en az yüzde 20’lik artışa neden olacağını belirterek, “Özellikle liselerde okuyan öğrencilerin ciddi bir alışveriş alışkanlığı ortaya çıkacak… Karar tüm sektörü çok sevindirdi. Birinci sınıftan beşinci sınıfa kadar olan çocuklara yönelik satış yapanlar çok daha şanslı. Onlar satışlarını katlayacak” demiş.

Koton Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmaz ise “Bu yönetmeliğin çıkması gelir eşitsizliği nedeniyle bazı kesimleri rahatsız ediyor ama bizler için olumlu bir gelişme. Çocukların serbest kıyafet giyecek olması sektörü heyecanlandırdı. Satışlar muhakkak artacak.”diye konuşmuş.

Panço Yönetici Ortağı Hayri Levi, kararı duyar duymaz üretim ile ilgili yeniden planlama yaptıklarını belirterek, “Biraz erken haber almamız iyi oldu, üretim için vaktimiz var. Uygulamanın ayrıntılarına bakacağız. Çocuk giyim sektörü şu anda yaklaşık 2.5-3 milyar dolar seviyesinde. Önümüzdeki yıl sektörün 5 milyar dolara yaklaşacağını düşünüyoruz. Karar, özellikle çocuk giyim sektörünü uçuracak.”demiş.
Bu iki neden göz önüne alındığında, kılık-kıyafet düzenlemesi yapılmasının sürpriz olmadığı ortadadır. Çağdaş ve demokratik ülkelere de bakıldığında, hiçbirinde tek tip kıyafet uygulamasının olmadığı açık ve net olarak görülecektir.

Kılık-kıyafet konusunda anlaşılmayan tavır ise öğrencilere sağlanan kılık-kıyafet serbestisinin hem demokratik bir hakkın, hem toplumsal bir talebin yerine getirilmesi, hem de ekonominin canlanması anlamına geldiğini anlamayarak ya da anlamamazlıktan gelerek, cumhuriyetin kazanımları elden gidiyor, öğrenciler arasında giyim-kuşam farkı olur, zengin-fakir uçurumu ortaya çıkar diye, tek tip kıyafetin kaldırılmasına karşı çıkmaktır.

Öğrencilere kıyafet serbestisine karşı çıkarak cepheden eleştiren kimi siyasi parti ve eğitim sendikaları bu politikalarının, toplumsal yapıda olumlu karşılık bulmasını beklememelidir. Hatta bu karşı çıkma politikasının, siyasi parti ve sendikaların kendi üyeleri arasında bile karşılık bulması olanaksızdır.

Siyasi partiler ve sendikalar, öğrencilere kılık-kıyafet serbestisine olanak sağlayan bu yönetmelik değişikliğine karşı çıkmak yerine, kılık –kıyafet serbestisinin, başta öğretmenler olmak üzere, bütün kamu çalışanlarına sağlanmasını sağlamak için mücadele etmelidirler.

Bu haber GÜNCEL, KÖŞE YAZILARI, ÖZEL HABER kategorisi altında 5 Aralık 2012 tarihinde eklenmiştir. "Kıyafet Serbestisine Karşı Çıkmak" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. yüksel eker

  benim kızım lise 1.ci sınıfa gidiyor okuldan gelirgelmez vaktinin çogunu yarın giyeceklerini düşünmekle geçiriyor oda okul kıyafetini istiyor çunkü ozaman daha mutlu oluyor lütfen çok rica ediyorum eskisi gibi olsun ve bütün arkadaşlarım aynı düşüncedeyiz Milli egitim bakanına duyurulur saygılarımla

 1. sezenSuzen

  @Malikejder47 Komünizmi çağrıştırıyor bu uygulama bana, uygulamanın kendisi problem. Okul formasını da sevmiyorum,… https://t.co/KVpiAPDXCK

 1. tahaa133

  #ANDIMIZ bence okul yönetimine bırakılmalı serbest kıyafet uygulamasında olduğu gibi

 1. KaRaeLMaSLy

  RT @AnatoliaLia: And gelince yeminini tutmaz.. Ezan Türkçe okunununca namazını kılmaz.. Kamuda serbest kiyafet yasaklansın der..serbestte…

 1. kemal_turan_

  RT @DamdakiCocuk: "Dingo'nun ahırı mı burası?" diyen okul müdürünün Dingo'nun ahırına gider gibi okula gitmesine kimse ses etmiyor mu? Tama…

 1. AnatoliaLia

  And gelince yeminini tutmaz.. Ezan Türkçe okunununca namazını kılmaz.. Kamuda serbest kiyafet yasaklansın der..se… https://t.co/NWVW2Z0OJB

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7