» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

“Kızgın Kuşlar” Ajan mı?

A+  A- “Kızgın Kuşlar” Ajan mı?

Akıllı telefonların en popüler oyunlarından biri olan “Angry Birds” oyununun, kişisel verileri toplayan bir ajan uygulama olduğu iddia edildi. Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte, bir çok istihbarat kuruluşunun gözünü bu platformlara diktiği bilinmekteydi.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) ile İngiliz dijital istihbarat kurumu GCHQ‘nun, akıllı telefonlara yüklenen çeşitli uygulamalar aracılığıyla, kullanıcıların kişisel bilgilerine ulaştığı iddia edildi.

İngiliz The Guardian Gazetesi‘nin internet sitesinde yer verdiği ve NSA eski sistem analisti Edward Snowden‘ın sızdırdığı belgelere dayandırılan haberde, İngiliz ve Amerikan istihbarat kuruluşlarının harita, oyun ve sosyal paylaşım gibi akıllı telefonlara yüklenebilen çeşitli uygulamalar aracılığıyla kişisel bilgileri topladığı belirtildi.

Angry Birds ve Google Maps

Kullanılan uygulamalar arasında “Angry Birds” oyunun ve Google’ın harita uygulamasının da olduğu, toplanan kişisel bilgiler arasında yaş, cinsiyet ve bulunulan mekan gibi çeşitli bilgilerin yer aldığı kaydedildi.

android-izin-ekrani

Bilgilere Erişmek Çok Kolay

Akıllı telefonlardan uygulamalar aracılığıyla telefon rehberine, konum bilgisine, mesaj yazışmalarına, telefondaki dosyalara erişmek oldukça kolay.

Hatta bazı uygulamalar aracılığıyla ortam dinlemesi yapmak ve kameradan habersiz görüntü almak bile mümkün.

Nasıl Oluyor?

Aslında belirtilen olumsuzluklar telefon kullanıcısının izni doğrultusunda gerçekleşiyor.

Akıllı telefon kullanıcısı telefonuna bir uygulama yüklerken, uygulama, telefonun bazı özelliklerine erişimin için izin istiyor.

Kurulum öncesi gerçekleşen bu adım, genellikle kullanıcılar tarafından dikkat edilmeden “Kabul Et” denerek geçilen bir bölüm oluyor.

Telefonun rehberine, kamerasına, mikrofonuna, konum bilgisine, dosyalarına, mesajlara erişim hakkı verilen bir uygulamanın bu bilgileri edinmesi için herhangi bir engel bulunmuyor.

 

 

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER, TEKNOLOJİ kategorisi altında 28 Ocak 2014 tarihinde eklenmiştir. "“Kızgın Kuşlar” Ajan mı?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
3