“Kızgın Kuşlar” Ajan mı?

Akıllı telefonların en popüler oyunlarından biri olan “Angry Birds” oyununun, kişisel verileri toplayan bir ajan uygulama olduğu iddia edildi. Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte, bir çok istihbarat kuruluşunun gözünü bu platformlara diktiği bilinmekteydi.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) ile İngiliz dijital istihbarat kurumu GCHQ‘nun, akıllı telefonlara yüklenen çeşitli uygulamalar aracılığıyla, kullanıcıların kişisel bilgilerine ulaştığı iddia edildi.

İngiliz The Guardian Gazetesi‘nin internet sitesinde yer verdiği ve NSA eski sistem analisti Edward Snowden‘ın sızdırdığı belgelere dayandırılan haberde, İngiliz ve Amerikan istihbarat kuruluşlarının harita, oyun ve sosyal paylaşım gibi akıllı telefonlara yüklenebilen çeşitli uygulamalar aracılığıyla kişisel bilgileri topladığı belirtildi.

Angry Birds ve Google Maps

Kullanılan uygulamalar arasında “Angry Birds” oyunun ve Google’ın harita uygulamasının da olduğu, toplanan kişisel bilgiler arasında yaş, cinsiyet ve bulunulan mekan gibi çeşitli bilgilerin yer aldığı kaydedildi.

android-izin-ekrani

Bilgilere Erişmek Çok Kolay

Akıllı telefonlardan uygulamalar aracılığıyla telefon rehberine, konum bilgisine, mesaj yazışmalarına, telefondaki dosyalara erişmek oldukça kolay.

Hatta bazı uygulamalar aracılığıyla ortam dinlemesi yapmak ve kameradan habersiz görüntü almak bile mümkün.

Nasıl Oluyor?

Aslında belirtilen olumsuzluklar telefon kullanıcısının izni doğrultusunda gerçekleşiyor.

Akıllı telefon kullanıcısı telefonuna bir uygulama yüklerken, uygulama, telefonun bazı özelliklerine erişimin için izin istiyor.

Kurulum öncesi gerçekleşen bu adım, genellikle kullanıcılar tarafından dikkat edilmeden “Kabul Et” denerek geçilen bir bölüm oluyor.

Telefonun rehberine, kamerasına, mikrofonuna, konum bilgisine, dosyalarına, mesajlara erişim hakkı verilen bir uygulamanın bu bilgileri edinmesi için herhangi bir engel bulunmuyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.