» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Konfederasyonların Masayla Sınavı

A+  A- Konfederasyonların Masayla Sınavı

(GÜNCELLENDİ!) [Memur-Sen Yönetim Kurulu, sendika genel merkezinde toplandı ve Kamu Görevlileri Hakem Kurulu toplantısına katılma kararı alındığı açıkladı.]

Konfederasyonlar bugün üyelerinin önünde ciddi bir sınav verecek. Hangi konfederasyonun üyesinin haklarını gözettiği konfederasyonların bugün takınacağı tavırla ortaya çıkacak. Hükümetin getirdiği zam teklifini kabul etmeyen sendikalar 1 günlük greve gitmişti. Yasal olarak son söz Kamu Görevlileri Hakem Heyeti‘nde.

Hakem Heyeti’nin, Kamu İşveren Kurulunun sendikalara önerdiği mevcut zam oranlarının fazla üstüne çıkmayacağı, teklife benzer oranlarda karar vereceği düşünülüyor.

Sendikalar, Kamu Görevlileri Hakem Heyeti’nin yapısına itiraz etmekte, Kurul’dan kamu çalışanlarının lehine bir kararın çıkmasının zor göründüğünü belirtmekteydi.

Sendikaların Planı Ne?

Sendikaların bu aşamadaki planı kurulun karar almasını engellemek.

4688 sayılı Kanunu’nun 34. maddesi “Kurul kararları kesindir ve toplu sözleşme hükmündedir” demekte.

Kurulun karar alma süreci ise 34. maddede “Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, Başkan dahil en az sekiz üyenin katılımı ile toplanır.” şeklinde tanımlanmakta. Sendikalar masadan çekilerek kurulun toplanmasını / karar almasını engellemeyi planlıyor.

Sendikaların “ortak” karar alarak çekilmesi halinde kurulun yeter üye sayısı sağlanamayacak ve Kurul’un çalışması engellenecek.

Kurul Karar Alamazsa…

Sendikaların çekilmesi ve Kurul’un karar alamaması durumunda “Bakanlar Kurulu” devreye girecek.

Bakanlar Kurulu’nun devreye girmesiyle hükümetin sendikalarla bir kez daha pazarlık etmesi gerekecek.

Bu süreç sendikaların da planladığı duruma karşılık geliyor. Memurlara verilecek sosyal haklar ve zam oranları bu durumda tamamen hükümeti bağlayacak. Dolayısıyla hükümetin “Hakem Heyetinin Kararıdır, bu karardan biz sorumlu değiliz” demesi mümkün olmayacak.

KAMUSEN VE KESK ÇEKİLELİM DİYOR

Kamu Sen ve KESK kuruldan bu haliyle olumlu bir karar çıkmasını mümkün görmediğini ve kurulun çalışmasını engellemek için çekilmeyi uygun gördüklerini açıkladı.

Memur Sen ise bu konudaki tavrını henüz açıklamadı.

KESK ve Kamu Sen’in kuruldan çekilmesi birşey ifade etmiyor. Çünkü sendika tarafında temsil çoğunluğunu elinde bulunduran Memur Sen’in de çekilmesi gerekiyor.

Memur Sen eğer masadan kalkmazsa kurulun açıklayacağı karar kesinleşecek ve kurul bundan sonraki yıllarda da aynı işleyişle kamu çalışanlarının haklarını belirlemeye devam edecek.

MEMUR SEN ÜYELERİ TEPKİLİ

Memur Sen üyeleri ise konfederasyonun KESK ve Kamu Sen gibi henüz bir fikir açıklamamış olmasına tepkili. Tepkilerini sosyal medyada dile getiren Memur Sen üyeleri sendikalarını olumsuz bir karar almaları durumunda istifa etmekle uyarıyor.

Bazı Memur Sen üyelerinin ise “verilene razı olmak gerek, bunu da bulamayan var, masadan kalkılmamalı” diyerek konfederasyonlarının masada kalmasını destekliyor.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 29 Mayıs 2012 tarihinde eklenmiştir. "Konfederasyonların Masayla Sınavı" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. BTaksonomisi

  @EremSenturk Hala zam yağmuru devam etmekte , bknz benzine motorine geliyor ( yaz ayında karpuzun kg su 1 tl domate… https://t.co/BmQYTWG6sH

 1. lalenaci

  RT @postacomtr: Milyonlarca emekli ve memur emeklisi zamlı maaşlarını yarından itibaren almaya başlayacak https://t.co/A8TTlNeW5h https://t…

 1. HaberVakti

  Emekli zammı yarın hesaplarda Milyonlarca emekli ve memur emeklisi zamlı maaşlarını yarından itibaren almaya başlay… https://t.co/S0kjGDawGI

 1. tarihfg

  RT @postacomtr: Milyonlarca emekli ve memur emeklisi zamlı maaşlarını yarından itibaren almaya başlayacak https://t.co/A8TTlNeW5h https://t…

 1. postacomtr

  Milyonlarca emekli ve memur emeklisi zamlı maaşlarını yarından itibaren almaya başlayacak https://t.co/A8TTlNeW5h https://t.co/uyuZmmAXJp

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
3