Kopyacılar İçin Suç Aranıyor

Öğretmenliğe aday yaklaşık 300 bin kişinin girdiği KPSS’nin iptaline yol açan kopya skandalıyla ilgili operasyon sürerken, savcılık kopyacılar için “suç” arayışında. Aralarında üniversite öğretim üyelerinin de bulunduğu gözaltındaki 72 kişi, “kopya” TCK’ya göre “suç” olmadığı için “parayla satış” kanıtı bulunamazsa serbest kalacak.

Kopya süreci resimli anlatımla haberin devamında.

Yetkililer “TCK’da kopya çekmeyi ve kopya vermeyi suç sayan bir madde yok. Biz suç arıyoruz” bilgisini verdi.

GÖREVİNDEN OLACAK

Yetkili, soruların parayla satıldığına ilişkin bir kanıt bulunması halinde zanlıların “Çete”den yargılanabileceğine dikkat çekerek, “Eğer parayla ilgili kanıt bulunamazsa soruların cevaplarını herhangi bir yöntemle kulağa fısıldamak suç değil. Kopyanın ancak idari bir yaptırımı olabilir. Bunun da savcılıkla ilgisi yok” dedi. Gözaltındakiler soruların parayla satıldığı kanıtlanırsa “suç işlemek için örgüt kurmak ve örgüte üye olmak”ı içeren TCK’nın 220. maddesi ile suçlanacak. Aksi halde serbest kalacak. Gözaltına alınan 72 şüpheli arasında 5 de öğretim görevlisi bulunuyor.

YÖK, 5 öğretim görevlisi için yarın hukuk müşavirliğine başvuracak ve disiplin soruşturması başlatacak. Yargının suçlu olduklarına kanaat getirmesi halinde bu kişilerin akademisyenlik hayatı, hatta memuriyetleri sona erecek.

Özcan: ÖSYM’ye yeni bir şekil vereceğiz

Kopya iddialarına ilişkin yalnızca eğitim bilimleri testinin iptal edildiğini hatırlatan YÖK Başkanı Özcan, “280 bin öğretmen için önümüzdeki ay yeni sınav yapacağız. Bir ay içinde Milli Eğitim Bakanlığı’na atamalar için gerekli olan puanları yollayabilecek durumda oluruz. Diğer branşlarda atamalar normal olarak yapılabilecek” dedi.

Kopya Nasıl Çekiliyordu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.