» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Kopyacılar İçin Suç Aranıyor

A+  A- Kopyacılar İçin Suç Aranıyor

Öğretmenliğe aday yaklaşık 300 bin kişinin girdiği KPSS’nin iptaline yol açan kopya skandalıyla ilgili operasyon sürerken, savcılık kopyacılar için “suç” arayışında. Aralarında üniversite öğretim üyelerinin de bulunduğu gözaltındaki 72 kişi, “kopya” TCK’ya göre “suç” olmadığı için “parayla satış” kanıtı bulunamazsa serbest kalacak.

Kopya süreci resimli anlatımla haberin devamında.

Yetkililer “TCK’da kopya çekmeyi ve kopya vermeyi suç sayan bir madde yok. Biz suç arıyoruz” bilgisini verdi.

GÖREVİNDEN OLACAK

Yetkili, soruların parayla satıldığına ilişkin bir kanıt bulunması halinde zanlıların “Çete”den yargılanabileceğine dikkat çekerek, “Eğer parayla ilgili kanıt bulunamazsa soruların cevaplarını herhangi bir yöntemle kulağa fısıldamak suç değil. Kopyanın ancak idari bir yaptırımı olabilir. Bunun da savcılıkla ilgisi yok” dedi. Gözaltındakiler soruların parayla satıldığı kanıtlanırsa “suç işlemek için örgüt kurmak ve örgüte üye olmak”ı içeren TCK’nın 220. maddesi ile suçlanacak. Aksi halde serbest kalacak. Gözaltına alınan 72 şüpheli arasında 5 de öğretim görevlisi bulunuyor.

YÖK, 5 öğretim görevlisi için yarın hukuk müşavirliğine başvuracak ve disiplin soruşturması başlatacak. Yargının suçlu olduklarına kanaat getirmesi halinde bu kişilerin akademisyenlik hayatı, hatta memuriyetleri sona erecek.

Özcan: ÖSYM’ye yeni bir şekil vereceğiz

Kopya iddialarına ilişkin yalnızca eğitim bilimleri testinin iptal edildiğini hatırlatan YÖK Başkanı Özcan, “280 bin öğretmen için önümüzdeki ay yeni sınav yapacağız. Bir ay içinde Milli Eğitim Bakanlığı’na atamalar için gerekli olan puanları yollayabilecek durumda oluruz. Diğer branşlarda atamalar normal olarak yapılabilecek” dedi.

Kopya Nasıl Çekiliyordu?

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 19 Eylül 2010 tarihinde eklenmiştir. "Kopyacılar İçin Suç Aranıyor" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
8