Köy Enstitüleri 71. Yaşında

İlkokul öğretmeni yetiştirmek üzere 17 Nisan 1940 tarihli ve 3803 sayılı yasa ile açılmış okullar olan Köy Enstitüleri, 71 yaşını kutluyor.

Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel tarafından yönetilen ve tamamen Türkiye’ye özgü bir eğitim projesi olan Köy Enstitüleri, köylerden ilkokul mezunu çocukların bu okullarda yetiştirildikten sonra yeniden köylere giderek öğretmen olarak çalışmaları düşüncesiyle kuruldu. Uzun yıllar Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde amacına uygun olarak yüzlerce öğrenci yetiştiren Köy Enstitüleri’nin, 1946 yılında hükümetin yaklaşan seçimleri yitirme kaygısıyla CHP içinden muhalif milletvekillerinin başını çektiği örgütlü muhalefetin kampanyasıyla, müfredatında ve yapılanmasında kuruluş amaçlarından uzaklaşan değişiklikler yapıldı. İlerleyen yıllarda da, daha önceleri sıkı sıkıya bağlı olduğu “iş için iş içinde eğitim” ilkesinden uzaklaştırıldı. Önceleri yaratıcılığın ön plana çıktığı eğitim anlayışının yerine giderek geleneksel, ezberci eğitimin yerleştiği öğretmen okullarına dönüştürülerek 1954’te kapatıldılar.

İŞ İÇİNDE EĞİTİM

Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı Başkanı Erdal Atıcı, Köy Enstitülerinin kuruluş yıl dönümü ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Atıcı, 17 Nisan Köy Enstitüleri Bayramı’nı kutlayarak, “YGS’de yaşanan son gelişmeler, yurttaşlarımızda sınav sistemine ve eğitim sistemine karşı büyük bir güvensizlik duygusu yaratmıştır. Bu güvensizliğin giderilmesi için gerekenler derhal yapılmalıdır” dedi.

Köy Enstitüleri’nin kapatılmasından başlayarak ülkemizde uygulanan yanlış eğitim politikalarının sonucunda eğitimin bugün sorun çözme özelliğini yitirdiğini ve kendisinin çözülmesi gereken bir sorun haline geldiğini belirten Atıcı, “Köy enstitülerinin ilkelerini, amaçlarını, uygulamalarını araştıran, bu konuda temel yapıtlar ortaya koyan vakfımızın önerisi şudur; eğitim sistemimiz içinde bulunduğu sorunlardan, ancak Köy Enstitüleri eğitim ilkeleri ve aydınlığıyla çıkabilir. 21. yüzyılın eğitim ilkesi köy enstitülerinde uygulanan ‘iş içinde, iş aracılığı, iş için eğitim ilkesi olacaktır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.