KPSS İçin Suç Duyurusu İddiası

2010 KPSS’de yaşanan  ve skandal olarak nitelendirilen sonuçların yargıya taşındığı iddia edildi. Bilindiği gibi yüzlerce aday özellikle eğitim bilimlerinden tam puan almıştı. Bu adayların önceki yıllardaki KPSS sonuçları ile bu seneki sonuçları karşılaştırıldığında ortaya çıkan durum  diğer adaylar tarafından “şüpheli” olarak nitelendirilmişti.

İnternette buldukları TC Kimlik numaraları üzerinden adeta bir dedektif gibi iz süren adaylar, şaibeli olduğunu iddia ettikleri sonuçlara, söz konusu kişilerin adres bilgilerine, hatta kapatıldığını iddia ettikleri Facebook hesaplarına kadar erişmeyi başardılar.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken, ortaya çıkan “eşlerin aldıkları yüksek puanlı, az yanlışlı” eğitim bilimleri sonuçları, çok düşük netli adayların bu sene tam puan alabilmeleri, bu kişilerin genellikle ikamet ettikleri yerden başka illerde sınava girmiş oldukları iddiaları ortalığı karıştırdı.

Yaşananlar üzerine ÖSYM Başkanı Yarımağan’ın “gayet sakin” davranışları ve “3-5 kişi soruları aldıysa bilemem” açıklaması adayları çileden çıkarmaya yetti. Açıklamaları gayri ciddi, yakışıksız ve şaibeli bulan bir çok aday konuyu yargıya taşıyacaklarını belirtiyor.

İlginç noktalardan birinin de, günlerdir tüm yazılı ve görsel basında yer alan bu isimlerin henüz herhangi bir açıklama yapmış olmaması, internet üzerindeki kişisel bilgilerini içeren bazı üyelik ve hesaplarını kapatmaları olduğu belirtiliyor.

İnternet sitelerinde ve eğitim forumlarında dolaşan bir iddiaya göre ise konu suç duyurusu şeklinde yargıya taşındı.

Suç duyurusuna konu olan yazılı açıklama ve bulunulduğu iddia edilen suç duyurusu metni haberin devamında, diğer sayfada verilmiştir.

Not: Söz konusu yazı internet üzerindeki kaynaklardan alınmıştır. İddiaların ya da metnin sahibi sitemiz değildir. Yazıda adı geçen ve bilgileri bulunan kişilerle ilgili oluşacak her türlü yasal durumdan egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.