KPSS Soruları E-Posta İle Dağıtılmış

“KPSS soruları e-posta ile dağıtılmış.” 350 adayın 120 soruyu doğru cevaplaması ve 3 bine yakın adayın da 110’un üzerinde net çıkardığı 2010 yılı KPSS Eğitim Bilimleri testindeki kopya iddialarına ilişkin ilk ciddi belge Türk Eğitim Sen tarafından açıklandı. Türk Eğitim Sen Başkanı İsmail Koncuk, 116 sorunun 5 Temmuz’da Uludağ Üniversitesinden mezun bir öğretmen adayına mail yoluyla gönderildiğine dair belgeyi Savcılığa verdiğini açıkladı.

“Sızdırılan KPSS soruları sitemizde” başlıklı haberimiz için tıklayınız.

Türk Eğitim-Sen Başkanı İsmail Koncuk çok çarpıcı iddialarda bulundu. Türk Eğitim-Sen Başkanı İsmail Koncuk, soruların hangi e mail adresi ile servis edildiğini ortaya çıkardıklarını ve ellerinde tüm belgelerin bulunduğunu belirtti.

Koncuk açıklamalarında KPSS sınavının sorularının baskıya gitmeden e mail ile binlerce insana servis edildiğinin, servis edilen sorularla KPSS’nin sınavda dağıttığı kitapçıkta sadece bir kaç soruda bir kaç kelimenin farklı olduğunu gördüklerini belirtti.

116 KPSS sorusunun 5 Temmuz’da mail adresi ile gönderildiği yönündeki belgeleri savcılığa verdiklerini açıklayan Koncuk “KPSS’de kopya iddiası kesinleşmiştir” dedi.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, KPSS’den önce eğitim bilimleri sorularının ham halinin Uludağ Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği bölümünden 2007’de mezun olan bir kişinin e-mail adresine servis edildiğini öne sürdü.

Olayların ortaya çıkmasından adeta bir korku duyulduğunu iddia eden Koncuk, “Bu işi yapanların ortaya çıkmasından da korkuluyor. Belki bu olaylar, geçmiş yıllarda da yapıldı ancak, bu yıl ortaya çıktı. (Benim adamım yaparsa her şey mübahtır) anlayışı Türkiye’yi uçurumun kenarına sürükler, bu anlayıştan kurtulmak lazım. Ahlaksızlığı yapan ahlaksızdır, namussuzluğu yapan namussuzdur. Bunu tespit edemediğimiz sürece emin olun ülkenin geleceği hiç de iyi değildir” dedi.

“Şifre verilerek sorular dağıtıldı” iddiası

Koncuk, sözlerinin ardından KPSS eğitim bilimleri sorularını içeren “PDF” formatında bir dosyayı gazetecilere gösterdi.

Dosyanın 5 Temmuz 2010’da saat 14.22’de oluşturulduğunu anlatan Koncuk, dosya tarihinin değiştirilmediğini, orijinal dosya üzerinde değişiklik yapılmadığını da tespit ettiklerini söyledi.

Konucuk, sınavın 10 Temmuzda, eğitim bilimleri testinin de aynı gün öğleden sonra yapıldığını anımsatarak, şu iddialarda bulundu:

“Bu dosya 5 Temmuzda oluşturuldu. Bu dosyada ne var? Dosya, sınavdan beş gün önce oluşturulmuş. Bu dosya bizim tespit ettiğimiz bir e-mail adresine gönderiliyor. O e-mail adresini hukuken suç olduğu için söylemeyeceğim. Ama bu bilgiyi ve o e-mail adresinin sahibini biz tespit ettik. Bu sorular o e-mail adresine gönderilmiş. Bu yüzde yüz. Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden 2007’de sınıf öğretmenliği bölümünden mezun olmuş bir KPSS adayına ait hotmail uzantılı bir e-mail bu. Bu kişi erkek ve doğum yeri İç Akdeniz’e doğru bir ilimizin ilçesi. Ayrıca sınavda tam puan da alamamış. Bu sorular, muhtemelen her il merkezindeki onlarca kişiye gönderildi ve onların e-mail adresinin üzerinden başkaları bu soruları aldı.

Yani bir e-mail adresine sorular geliyor. Ben arıyorum birilerini ve ‘benim e-mail adresime gir şifresi de şu. Bu şifreden soruları al’ diyorum. Şöyle de olabilir. Bunların eğitim bilimleri sınavına ait olduğu da söylenmemiş olabilir. ‘Al bundan faydalan’ da denilmiş olabilir. Yani kopya olduğu anlaşılmasın diye. Bu da mümkündür.”

Bu olayı tesadüfen yakaladıklarını dile getiren Koncuk, “İlleri aşmışız ilçelere kadar bu sorular servis edilmiş” dedi. Koncuk, bu bilgileri istendiği takdirde, savcılığa, YÖK Denetleme Kurulu’na ve Devlet Denetleme Kurulu’na vereceklerini söyledi.

“IP adreslerinden tespit edilsin”

Kimlerin söz konusu e-mail adresine girdiğinin IP adreslerinden tespit edilebileceğini belirten Koncuk, “eğitim.son” adıyla oluşturulmuş bu dosyanın başka hangi e-mail adreslerine gittiğinin de hotmail sağlayıcıları tarafından belirlenebileceğini söyledi.

İsmail Koncuk, bu kişinin bulunduğu ilçenin kopya işlerinin merkezi olduğunu düşünmediğini de dile getirerek, “O, e-mail adresine başka e-mail adreslerinden soruların gelmesi kuvvetle muhtemel. Yani yetkililer çok net olarak bu e-mailin nereden gönderildiğini ortaya çıkarabilir” dedi.

“Sorular ham haliyle servis edilmiş”

Tespit ettikleri dosyada yer alan soruların “ham” olduğunu, asıl sınavdakilerden ufak tefek farklılıklar gösterdiğini ve dosyada sınavdaki 4 sorunun bulunmadığını dile getiren Koncuk, “Bu durum, soruların daha baskıya girmeden, birilerinin eline geçtiğini, e-mail adreslerine servis edildiğini gösteriyor. Telefon trafiğiyle de belli gruplara servis edilmiş” dedi.

Bu grupların savcı tarafından belirlenmesi gerektiğini ifade eden Koncuk, “Bu, kesinlikle kendi mensuplarına, menfaat temin etmek isteyen, öncelik kazandırmak isteyen bir grubun işi. Bunu ortaya çıkarmak benim işim değil. Araştırmalarda bunların hangi gruplara ait olduğu da ortaya çıkacaktır” diye konuştu.

“Servis edilen sorularda, asıl sınavdaki sorularda bulunmayan bazı yazım ve ifade bozukluklarının bulunduğunu” iddia eden Koncuk, “Bu ham metin olduğu için birileri alelacele bu soruları bir yere göndermiş. Ama ÖSYM, bunları baskıdan önce düzeltmiş” dedi.

“Dost ve akrabalarına da vermişler”

Soruları ele geçirenlerin dost ve akrabalarına da bu soruları vermesinin mümkün olduğunu vurgulayan Koncuk, “Şunu çok net söyleyebiliriz. Bu sorular, yüzlerce değil, binlerce insana gönderilmiştir. Hatta sorular öylesine ortada gezmiş ki ayağa düşmüş” diye konuştu.

Bu tespitlerinin ardından savcılık, Devlet Denetleme Kurulu, YÖK Denetleme Kurulu’nun gerekeni yapması gerektiğini belirten Koncuk, “Bu işin üzerine gidilirse bu işe karışmış olan hemen herkes çorap söküğü gibi ortaya çıkacaktır. Bilgisayar aleminde yazdığınız her kelime attığınız her adım kayıt altına alınır” diye konuştu.

Koncuk, bunların ortaya çıkarılmaması halinde olayların arkasında başka konuların bulunduğunu düşüneceklerini söyledi.

“Sınav sistemi mercek altına alınmalı”

ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan’ın “düzgün bir adam” olduğuna inandığını dile getiren Koncuk, “Ama Yarımağan’ın altında yüzlerce insan var. Onun için ÖSYM sınav sisteminin de bir mercek altına alınması, sorgulanması gerektiğini olaylar gösteriyor” dedi.

Koncuk, soruları hakkıyla yapanları korumak istediklerini dile getirerek sözlerini şöyle tamamladı:

“Elimizde yarım bardak su var. İçerisine yüzde 10 kadar lağım suyu karışmış. (Şu tarafı temiz kalmış şu tarafını içeyim) deme hakkını kendimizde bulabilir miyiz? Bu kadar olaydan sonra (ben hakkımla yaptım) diyen insanlara güven kalır mı? Tüm derdimiz haksızlığa uğrayanlara hakkını teslim etmeye çalışmak. Ama artık bu kadar geniş boyut kazanmış olaylar yaşandıktan sonra (ben hakkımla almıştım, benim durumum ne olacak?) sorusu bayat kalıyor.”

“Sızdırılan KPSS soruları sitemizde” başlıklı haberimiz için tıklayınız.

Kaynak: memurlar.net

3 thoughts on “KPSS Soruları E-Posta İle Dağıtılmış

 1. Merhaba arkadaşlar ben de hakkı yenilen binlerce öğretmenden biriyim.

  Aslında 2003 yılından beri kpss sınavlarında bu tür sahtekarlıklar, adam kayırmacılıklar, el altından kadro vermecilikler oluyordu. Ne dönme dolapların döndüğünü hepimiz hissedebiliyorduk. Ama pisliğin kokusu hemen referandum öncesinde açığa çıkarıldı. Neden şimdiye kadar bu haksızlıklara göz yumuldu. Biz aptalmıydık dönen dolapları anlamıyor muyduk???

  Biz yıllardır takoz gibi kitaplara çalışıp, bi tarafımızı yırtalım. Dersanelere paralar dökelim. Bankalara sınav katkı payları
  yatıralım. Bir grubun yandaşları çıksın soruları kendi grubunun çocuklarına dağıtsın. Onlar alsın yürüsün biz seyredelim onları.

  Medem ki yine eskisi gibi adam kayırmacılık, el altından kadro vermecilik yapılacaktı, neden biz takoz gibi kitaplara para verip, bu kitaplara bir sene çalışıp, kazık kadar adam dersanelere gidip, bankalar, ösym’ler önünde kuyruklar olup, sınav katkı paraları yatırıp, yazın ortasında kanter içinde anlımızdan şıp-şıp terler damlarken toplam 5 saat boyunca branşımızla alakası olmayan 240 adet soruyu çözüp, sınav boyunca ortalam 3 kilo kaybediyoruz. Ben yazarken yoruldum siz düşünün artık. Neden bu saçma sınav hala devam ediyor?

  Ben cevabını vereyim mi? Çünkü bunlar örtü meraklısı. Herşeyin üzerini örtmeyi çok seviyorlar. Sahtekarlığın ve torpilin de üzerini bir sınavla örtüveriyorlar. Bu nedenle Ecevit iktidarının getirdiği bu saçma sınavı kaldırmak gibi bir niyetleri yok.

  Artık hiçbirşey eskisi gibi olmayacak. Kimse bu haksızlıklar iyice açığa vurulduktan ve yandaş kayırmacılık iddiaları ayyuka çıktıktan sonra bir sene boyunca bu sınava çalışıp hazırlanmak, emek harcayıp nafile ter dökmek istemeyecek. Çünkü hiçbirimiz aptal yerine konma meraklısı değiliz. Bu garip ve anlamsız sınav öyle veya böyle kaldırılacak. ÖSYM başkanının istifası da bunun sinyallerini verdi bence. Sıra Milli Eğitim
  Bakanında.

  Bu 300, 500, 1000 ya da her kaç kişiyse, haklarını gaspettikleri yaklaşık 295 bin kişinin kapısını tek tek çalıp helallik isteseler ve içlerinden sadece bir kişi hakkını helal etmese, o sahtekarlığı yapanlar ahirette yanmıştır nitekim!

  Ama haram veya helal kavramı, bir numaralı müslüman geçinen bazı zatların ilk önceliği olmayabilir. Peki iyi bir müslümanın ilk önceliği nedir? Tabi ki kul hakkı yememektir. Bazı 1 numaralı müslüman geçinenlere hatırlatılır.

  Çalışıp alınteri döküp bunun karşılığında hakkı yenen ve yine de büyüklük gösterip bu haksızlıklara sabreden tüm (öğretmen adayı demiyorum zaten öğretmeniz.) öğretmen kardeşlerime selam ve sevgiler sunarım.

 2. Bu sene yapılan KPSS sınavına gölge düşmüştür. Önlisansa hazırlanıyorum ama malesef şu ortamda hazırlanmak da fazla mantıklı gelmiyor :/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.