KPSS Yerine Yeterlilik Sınavı

MEB öğretmenler için branş bazında bir yeterlilik sınavı yapmayı planlıyor. Ardı arkası kesilmeyen KPSS skandalları MEB yetkililerinin de 10 yıldır ifade edilen bazı gerçekleri görmelerini sağladı! MEB “Bazı alan öğretmenlerinin KPSS’yi geçmesi mümkün değil” açıklamasında bulundu.

Öğretmen adayları gelecek yıl başka bir sınava girebilir.

Ayrıntılar haberin devamında.

KPSS’deki kopya skandalının ardından Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenler için ayrı sınav yapılması yönünde çalışmalar başlattı.

Bakan Nimet Çubukçu, “Öğretmen yeterliliği sınavının MEB tarafından yapılması gerek. Çünkü beden öğretmeninin KPSS’yi geçmesi mümkün değil. Çünkü o alanla hiçbir eğitim almamış” dedi. Çubukçu, öğretmen yeterliliklerini belirleme konusunda KPSS’nin yeterli olmadığını ve öğretmenler için Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir sınav yapması gerektiğini söyledi.

KPSS DOĞRU SONUÇ VERMİYOR

Çubukçu katıldığı bir programda öğretmen adaylarının KPSS’ye girmesini çok doğru bulmadığını söyledi. Çubukçu, sözlerine şöyle devam etti: “KPSS 1999 yılından itibaren uygulanıyor. 11 yıl önce bu doğru bir uygulama olabilir ama bugün geldiğimiz noktada öğretmenlikte KPSS’nin yeteri kadar ölçme ve değerlendirme de doğru sonuçlar verdiğini düşünmüyorum. Açıkcası KPSS değil ama bir öğretmen yeterliliği belirlemek ve bu sınavın MEB tarafından yapılması daha doğru. Elbette objektif kurallara bağlı olarak bu sınav yapılmalı.” dedi.

DERSHANELERE GİDİYORLAR

Bir öğretmenin kendi alanında yeterliliğinin ölçülmesinin kafi olacağını söyleyen Çubukçu, “Bireysel öğretmenlik, fizik öğretmeni, beden öğretmeni gibi alanların KPSS’yi geçmesi mümkün değil. Çünkü o alanla hiçbir eğitim almamışlar. Ayrıca bunun için bir çaba sarfediyorlar, dersaneye gidiyorlar, mücadele ediyorlar. Doğrusunu isterseniz bir öğretmenin kendi alanında yeterliliğinin ölçülmesinin ben kafi olacağını düşünüyorum. Bu konuda da çalışmalarımız var” dedi.

HER BRANŞA AYRI SINAV

Milli Eğitim Bakanlığı kendi bünyesinde bulunan Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nün yapacağı sınavla öğretmen adayları alımında uygulanacak puanların belirlenmesini planlanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, her branş için alacağı öğretmenleri ayrı sınava tabi tutmayı planlıyor.

Kaynak: haberturk

Adaylar ise yapılacak değişiklikle hiç bir şeyin değişmeyeceğini, KPSS’de yaşanan skandalın benzerlerinin, kadrolaşmanın amaçlanacağı Bakanlık sınavında da yaşanacağını, yüzbinlerce öğretmen açığının ancak, sınavsız olarak tüm öğretmenlerin atanmasıyla aşılabileceğini belirtiyor.

Son gelişmeler, 11 yıldır KPSS’yi uygulayanların bugün bir bilinç açılmasıyla KPSS gerçeğini görmeleri hiç samimi değil. Bu MEB’in KPSS skandalından sıyrılmak için yaptığı bir taktik olarak değerlendirildi.

3 thoughts on “KPSS Yerine Yeterlilik Sınavı

  1. saçmalık…Özellikle doğu üniversitelerin de verdiğin eğitim ne ki 4yıl boyunca beden eğitimi okuturken yatırıyorsun. şimdide yeterlilik sınavna mı tabi tutacan. o zaman neden son yıllarda ÖZELLİKLE, üniversiteye girişte %60gibi ciddi boyutlarda össyi etkili yapıp asıl sporcuları almadın;’ akıllı sporcu istiyorum ‘diyordun.. şimdi öss ile gelenleri ne yapacan. bu seferde onlarımı bekletecen…

  2. kpss kalkmalı .1998 yılından beri atama bekliyorum sertifikalı fen edbiyat mezunuyum hakkımı istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.