» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

KPSS’de ‘KCK’ İddiası Boş mu Çıktı?

A+  A- KPSS’de ‘KCK’ İddiası Boş mu Çıktı?

KPSS‘de KCK adına sınava başka kişilerin sokulması iddiaları gündemden düşmedi. Bugün yaşanan gelişmeler ise soruşturmanın seyrinin değiştiği yönünde. Soruşturma kapsamında adayların yerine sınava girdikleri iddiasıyla gözaltına alınan 34 kişiden 19‘u çıkarıldıkları mahkeme tarafından “Çıkar amaçlı suç örgütü kurma” gerekçesiyle tutuklandı.

Tutuklananların savcılık tarafından medyada yer aldığı şekliyle KCK üyeliği nedeniyle değil, “Suç amaçlı örgüt kurma”, “Resmi belgede sahtecilik”, “6114 Sayılı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’a muhalefet” gibi gerekçelerle tutuklandığı belirtildi.

19 KİŞİ TUTUKLANDI

KPSS’nin yapıldığı Cumartesi günü İzmir merkezli başlatılan ve 8 ilde yürütülen operasyon sonucunda gözaltına alınan 34 kişiden 19’u çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı. Dün akşam saatlerinde savcılığa sevk edilen 34 kişiden 5’i savcılık tarafından serbest bırakılırken 29 kişi tutuklanma talebi ile mahkemeye sevk edildi.

Hakim karşısına çıkarılan 29 kişiden 19’u, “Suç amaçlı örgüt kurma”, “Resmi belgede sahtecilik”, “6114 Sayılı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’a muhalefet” gibi gerekçelerle tutuklanarak Buca Cezaevi’ne gönderildi. Dosyaya ise gizlilik kararı kondu.

Yapılan savcılık sorgulamalarının ardından dikkat çekici bilgilere ulaşıldı.

SORUŞTURMADA KCK GÜNDEME ALINMADI

Soruşturmaya katılan avukatların açıklaması ise şöyle oldu: “Günlerdir yaygın medya tarafından gözaltında bulunan 34 kişinin “KCK” adına sınava başka kişileri soktuğu ve bu şekilde örgüt elemanlarını devlet kadrolarına yerleştirdiği iddiası boş çıktı. Tutuklulara ne savcılık ne de mahkeme aşamasında bu yönde sorular soruldu. Savcı polisin KCK ile ilgili fezlekesini dikkate almadı.”

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 11 Temmuz 2012 tarihinde eklenmiştir. "KPSS’de ‘KCK’ İddiası Boş mu Çıktı?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7