KPSS’de ‘KCK’ İddiası Boş mu Çıktı?

KPSS‘de KCK adına sınava başka kişilerin sokulması iddiaları gündemden düşmedi. Bugün yaşanan gelişmeler ise soruşturmanın seyrinin değiştiği yönünde. Soruşturma kapsamında adayların yerine sınava girdikleri iddiasıyla gözaltına alınan 34 kişiden 19‘u çıkarıldıkları mahkeme tarafından “Çıkar amaçlı suç örgütü kurma” gerekçesiyle tutuklandı.

Tutuklananların savcılık tarafından medyada yer aldığı şekliyle KCK üyeliği nedeniyle değil, “Suç amaçlı örgüt kurma”, “Resmi belgede sahtecilik”, “6114 Sayılı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’a muhalefet” gibi gerekçelerle tutuklandığı belirtildi.

19 KİŞİ TUTUKLANDI

KPSS’nin yapıldığı Cumartesi günü İzmir merkezli başlatılan ve 8 ilde yürütülen operasyon sonucunda gözaltına alınan 34 kişiden 19’u çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı. Dün akşam saatlerinde savcılığa sevk edilen 34 kişiden 5’i savcılık tarafından serbest bırakılırken 29 kişi tutuklanma talebi ile mahkemeye sevk edildi.

Hakim karşısına çıkarılan 29 kişiden 19’u, “Suç amaçlı örgüt kurma”, “Resmi belgede sahtecilik”, “6114 Sayılı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’a muhalefet” gibi gerekçelerle tutuklanarak Buca Cezaevi’ne gönderildi. Dosyaya ise gizlilik kararı kondu.

Yapılan savcılık sorgulamalarının ardından dikkat çekici bilgilere ulaşıldı.

SORUŞTURMADA KCK GÜNDEME ALINMADI

Soruşturmaya katılan avukatların açıklaması ise şöyle oldu: “Günlerdir yaygın medya tarafından gözaltında bulunan 34 kişinin “KCK” adına sınava başka kişileri soktuğu ve bu şekilde örgüt elemanlarını devlet kadrolarına yerleştirdiği iddiası boş çıktı. Tutuklulara ne savcılık ne de mahkeme aşamasında bu yönde sorular soruldu. Savcı polisin KCK ile ilgili fezlekesini dikkate almadı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.