» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

KPSS’de Ortalık Durulmuyor

A+  A- KPSS’de Ortalık Durulmuyor

KPSS’de kopya çekildi, sorular sızdırıldı iddialarının ardından ortalık durulmuyor. Yüzbinlerce adayın kafasında hep aynı soru var; “KPSS iptal edilir mi?”

KPSS’ye girip iyi puan alabilmiş bazı adaylar ise yapılan açıklama ve haberlere tepkili. Sınavın iptal edilmesi durumunda, hakkıyla iyi puan alanların mağdur olacağı belirtiliyor. Sendikalar da devreye girdi. Sendikaların açıklamaları haberin devamında.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç:

“Öğretmen atamalarından önce iddialara mutlaka bir netlik getirilmesi gerekiyor” dedi.

Kılıç’a göre bu yıl soruların kolay olduğu iddiası doğru değil: “Sorular kolay olsaydı en azından 320 kişinin dışındaki adayların da tam yapmasalar bile yüksek puanlar almaları gerekirdi. Biz birkaç akademisyen üyemizle görüştük, onlar da müfredat değiştiği için soruların kolay değil daha zor olduğunu söylüyorlar. ÖSYM ile görüştük. Kendilerine bu iddialarla ilgili bir çalışma yapılması gerektiğini ilettik. Olay giderek büyüdüğü için girişimleri olacağını düşündük ama yapmayacak olurlarsa birkaç gün daha, biz de hukuksal olarak adım atacağız.”

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk:

“Avukatlarımızla konuşuyoruz ne yapabileceğiz diye. Ama hukuken yapabileceğimiz çok birşey görünmüyor. Suç duyurusunda bulunacağız. Çok acayip pis bir iş. ÖSYM Başkanı peşin hükümlü. Çünkü kendisi daha baştan ‘böyle bir şey’ yoktur diyor. Soruları okudum, ben de 29 senelik öğretmenim. Sorular geçen yılki ile aynıydı. Kime göre kolay. Kolaylık kilo ile mi ölçülüyor? Bu işin içinde başka şeyler dönüyor olabilir. ÖSYM Başkanı’nın da haberi olmayabilir. Soruların parayla öncesinde satıldığı iddia ediliyor, ama bilmiyoruz. Ateş olmayan yerder duman çıkmaz. Bunu çok ciddi bir kurum araştırmalı, ÖSYM değil.”

Hangi Sendika Açıklama Yapmadı?

Daha çok Anayasa referandumu ve “evet” üzerine yoğunlaşan Eğitim Bir Sen’den ise, öğretmen olsun olmasın ülkenin tüm kesimlerinden tepki alan bu önemli olay için henüz herhangi bir açıklama yapılmadı.

Eğitimciler arasında Eğitim Bir Sen’in hâlâ neden bir açıklama yapmadığı merak konusu oldu.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 20 Ağustos 2010 tarihinde eklenmiştir. "KPSS’de Ortalık Durulmuyor" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. ŞEREF KALE

  Kpss iptal edilmesin, Hakkıyla kazananlar mağdur olmasın. Onların suçu, günahı bir yıl boyunca durmadan çalışmak mı. Kopya çekenler, çekilmesine vesile olanlar en ağır şekilde cezalandırılsın. Haklı olanların hakkı verilsin.

 2. kutbettin

  ya anlamadığım bizim sınav niçin ipptal olacak tamam cekenler cezasını alsın.ben 9ay ailemle görüşmedim ağrıdan kalkıp ankaraYA geldim çalıştim durdum borc harc içinde yüzüyorum.peki sınav iptal olsa ben aldığım puanı alamasam tekrar bu hakkımı kim ödeyecek ya çünki sınav stresi başka bunu kimseye anlatamasın kopya cekenlerin sınavı iptal olsun ve puanlar yeniden hesplansın adalet olsun

 3. ömer uzundal

  ya bu nasıl bir düzen ben hakkımla aldığım puanı iptal ederlerse adalet yerini bulacakmı kim kopya çekmiş ise onun sınavı iptal olsun ben 10 temuzdan itibaren çalışamayı bırakmışım bazı adi insanlar bir daha girer alırsınız diyorlar be adam senin sınav pskolojisinden haberin varmı bu kadar kolaymı bir daha sınava girmek.
  Ama şuna inanıyorum adalet yerini bulacaktır.birde bazı az puan alan insanların sınav zordu demelerine gıcık oluyorum…..

 4. ali

  geçen yıl bu devlete 250 lira karşılığında ücretli öğretmenlik yaparak hizmet ettim.dersaneye gidecek param yoktu.aldığım parayıda kpss kitaplarına verdim zaten.şimdi bu yıl kpss den 71.887 aldım ve atanma ihtimalim var.ne emeklerle ve zorluklarla bu puanı aldım.benim gibi hak eden bir çok insan var.şimdi 300 kişinin aldığı iddia edilen kopya yüzünden sınav iptal olursa ben ve bu kadar insan neden bu durumda mağdur oluyoruz.benim hakkımı kim arayacak.varsa öyle bişey onların neden iptal olmuyorda hakkıyla atanacak puanı alan 30000 aday neden mağdur ediliyor.bu psikolojiyle ben bu puanı bir daha alabilirmiyim.adalet hak edenin hakkını iptal etmekle mi sağlanıyor.lütfen yardım edin ve müdahele edin teşekkürler.

 5. özlem

  Herşey ortada işte neden eğitim birsenin yorum yapmadığı.Yeter artık ya biz adalet istiyoruz.Az önce bir öğretmen arkadaşımızın intihar haberini duydum.Daha ne bekliyosunuz araştırın ilk 500 girenleri sonuç nasıl da ortaya çıkacak.Bizi bu duruma düşürenler gün yüzü görmesin

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
8