» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

KPSS’de Toptan İptal Yok

A+  A- KPSS’de Toptan İptal Yok

Bu yıl yapılan ve yüz binlerce memur adayının katıldığı Kamu Personeli  Seçme Sınavı’nın (KPSS) eğitim bilimleri testinde kopya çekildiğine ilişkin iddiaların ortaya çıkmasının ardından sınavın iptal edilip edilmeyeceği tartışması sürüyor.

Alınan bilgiye göre, incelemeyi sürdüren YÖK Denetleme Kurulu yetkilileri, iddiaları soruşturan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yetkilileriyle görüştü.
Üst düzey bir YÖK yetkilisi, KPSS’nin tümüyle iptal edilmesinin şu anda gümdemde olmadığını belirterek, “Sınavın iptali değil şüpheli olanların ayıklanması yönünde görüş var. Şüpheli olanlar ayıklanacak ona göre yeni sıralama yapılacak ki bunun da bir incelemeye dayanması lazım” dedi.

ÖSYM yetkilileri ise KPSS’nin iptal edilip yenilenmesinin “soruların adaylara sızdırılmasının kesin olarak tespit edilmesi” halinde olabileceğini söyledi.

Baki Saçı iddiası

Türk Eğitim-Sen’in önceki gün Uludağ Üniversitesi sınıf öğretmeniliği bölümünden mezun bir adaya soruların sızdırıldığı yönündeki iddasının ardından dün bu adayın Isparta Yalvaç’ta yaşayan Baki Saçı olduğu öne sürüldü.

KPSS sorularını hazırlayan sınav komisyonundaki bir tanıdığının Baki Saçı’ya soruları ilettiği iddia edilmişti. Yüzü aşkın öğretim üyesinden oluşan sınav komisyonundaki çalışanlar, soruları hazırlayarak ÖSYM’ye gönderiyor. ÖSYM, hazırlanan soruları değerlendirerek bazılarını sınavlarda kullanıyor.

Türk Eğitim-Sen, yarın Baki Saçı ile ilgili bilgileri Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na verecek. Öte yandan Devlet Denetleme Kurulu da sendikayı arayarak Baki Saçı ile ilgili belgeleri istedi.

3.227 Kişi Takipte

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Hürriyet’e yaptığı açıklamada birbirleriyle ilişkileri olan 3 bin 227 KPSS katılımcısını yakın takibe aldıklarını söyledi.

Yıllara Göre Başarı Durumu

İstatistik

Kaynak: Milliyet
Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 30 Ağustos 2010 tarihinde eklenmiştir. "KPSS’de Toptan İptal Yok" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
8