KPSS’ye Üstü Çıplak Girmiş

YÖK Başkanı’na kızan Abbas Melih Altıncı, İzmir’de KPSS’ye tişörtsüz girmeyi başardı. Çıkışta polisler, Altıncı’ya ceza kesti.

Celal Bayar Üniversitesi Fizik Bölümü son sınıf öğrencisi Abbas Melih Altıncı, 28 Kasım 2010’da düzenlenen KPSS’ye tişörtünü çıkararak girdi. Çünkü ÖSYM’nin sınavlarında türban yasağının kaldırılması sonrası YÖK Başkanı Özcan’ın yaptığı, “Güvence veriyorum, nasıl başörtülü öğrencilerimizin girmesini sağlıyorsak, başörtüsüz öğrenciler de baskı görmeyecek. Onlar bizim güvencemiz altındadır” sözlerini samimi bulmuyordu.

Görevlilerin engel olamadığı Altıncı’ya daha sonra polis tarafından ceza kesildi.

Radikal gazetesinden İsmail Saymaz’ın haberine göre Altıncı, o gün de arama noktasında sıkı sıkıya aranınca, kendi deyimiyle tepesi attı: “Normal kıyafetimle gitmiştim. Bu kadar arama olunca canıma tak etti. Bilekliğinizi çıkarın, cüzdanınızdaki bozuk paraları da emanetçiye bırakın, dediler. Ona sinirlendim. Emanetçiye gidip tişörtümü ve montumu da bıraktım. Üzerimde pantolonum kaldı.

‘Sınava giremezsin’, dedi bir polis. ‘YÖK Başkanı, ‘İstediğiniz kıyafetle girebilirsiniz’ demişti. Sokmuyorsanız tutanak tutun’ dedim.. Sınıfta 20 kişi vardı. Biraz garipsediler, hafif gülüşme oldu. Normal şekilde sınava devam ettim. Sınav sonuna kadar kaldım.”

Altıncı, sınav çıkışında yarı tişört ve montunu almak üzere emanetçiye giderken polis durdurdu.

Bornova İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polis memurları H.Ü. ve İ.B Altıncı’ya Kabahatler Kanunu’nun 36. maddesi gereği, genelde sarhoşlara uygulanan “Başkalarının huzur ve sükûnunu bozacak şekilde davranışlarda bulunmak” iddiasıyla 70 TL para cezası kesti.

Altıncı tutanağa,  “Toplum huzurunu bozmadığımı düşündüğümden imzamı atmıyorum” diye not düştü. Altıncı, hak etmediğini düşündüğü para cezasını yargıya taşıyor.

akşam

2 thoughts on “KPSS’ye Üstü Çıplak Girmiş

  1. Esselamün aleyküm.hayırlı akşamlar.
    Sevgili arkadaşlar.
    Nedeni bilinmez ama neden toplumun huzurunu nasıl bozarım diye düşünenler olabilir.
    Tşörtünü çıkaran arkadaşın fikrinin ne oldugunu o andaki piskolojisini bilemiyorum,ama ne olursa olsun bunu bir inanç gereği başını örten insanlarla eşdeger gösterilmesi yanlış olur.ak parti hükümeti kadar acaba hiçbir hükümet egitime katkı yapmışmıdır.lütfen saygılı olalım. Hükümeti eleştirenlerin arkalarında mutlaka siyasi görüşü başka partileri desdekleyenlerdir.
    Lütfen saygılı olalım…allaha emanet olun……

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.