» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Küçük Öğrencilere Irkçı Soru

A+  A- Küçük Öğrencilere Irkçı Soru

İzmir Karşıyaka Emine Lahur İlköğretim Okulu’nda doldurulan ‘öğrenci bilgi çizelgesi’nde öğrencilere, anne ve babalarının sağ olup olmadığı ve eğitim durumları gibi soruların yanı sıra Roman olup olmadıkları da soruldu.

EDP İzmir İl Başkanı Arif Ali Cangı imzasıyla İzmir Valiliği’ne yapılan başvuruda da, Roman vatandaşların çizelgeyi ayrımcı olarak değerlendirdiği ve bu soru nedeniyle çocuklarının ayrımcılığa uğrayacağı kaygısını taşıdıkları ifade edildi.

Başvuruda, “Herkes din, dil, renk, köken, cinsiyet, ekonomik ve sosyal durumlarına bakılmaksızın eşit haklara sahiptir. Demokratik toplum düzeninin birinci koşulu eşitliğin yasal olarak güvence altına alınmasıdır. Devletin her alandaki uygulamaları hiçbir ayrımcılığa yol açmayacak nitelikte olmalı, ‘ayrımcılık uygulanıyor’ duygusu ve algısı dahi yaratılmamalıdır. Bu kapsamda, söz konusu bilgilerin neden toplandığının açıklanması ve Roman yurttaşlara yönelik ayrımcılık içeren uygulamanın önlenmesi için tarafınıza başvuruyoruz” denildi.

‘Uygulamayı durdurun’ talebi

Başvuruda, uygulamanın Romanların yaşadığı bölgelere mahsus bir uygulama mı olduğu, bilgilerin ne amaçla sorulduğu, öğrencinin Roman olup olmadığına ilişkin bilgiye neden ihtiyaç duyulduğu soruları yöneltildi. Bilgilerin toplanmasının ardından ayrımcı tavır ve girişimlerin yaşanabilme olasılığının değerlendirilip değerlendirilmediği sorusuna da yer verilen başvuruda, uygulamanın bir an önce durdurulması talep edildi.

Mynet

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 6 Mart 2011 tarihinde eklenmiştir. "Küçük Öğrencilere Irkçı Soru" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
3