» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?

A+  A- Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?

MEB tarafından öncelikle sınıfında yabancı uyruklu öğrenci bulunan öğretmenlere yönelik olarak Mahalli Hizmet İçi Eğitim kapsamında “Sınıfında Yabancı Uyruklu Öğrenci Bulunan Öğretmenlerin Eğitimi Kursu” düzenlenmesi planlanmıştır.

Söz konusu kursa katılımlarda kursiyerlerin isteğine bakılmamakta, katılım zorunlu tutulmaktadır.

Bir çok kişi hizmet içi eğitimlerin sağlayacağı katkıları reddetmese de uygulamada yaşanan sıkıntılarla öğretmenlerin mağdur edildiği dile getirilmekte.

Bu kurslar mesai saatleri içerisinde, genellikle de mesai saatlerini aşan saatlerde planlanmakta. Öğretmenler mesai saatleri dışında planlanan ve geç saatlere kadar süren kursların kendilerini sıkıntıya soktuğunu dile getirmekte.

Kursiyerlere Ek Ders Ödenecek mi?

Kursların mesai saatleri dışında kalan kısmıyla ilgili ek ders ücreti ödenip ödenmeyeceğine tebliğ yazılarında ve alınan olurlarda yer verilmemekte.

Ödemelerle ilgili açıklamanın yapılmamasından dolayı öğretmenlerin mesai saatlerini aşan sürelere ait ek ders ücreti alamayacakları öngörülmekte.

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünün 08.12.2016 tarih ve 13900436 sayılı “Tereddüt Edilen Husular” konulu yazısında ek ders ücretleriyle ilgili açıklama yapılmakta.

Yazıda “… söz konusu eğitimlere katılacak olan kursiyerler ile görevlendirilecek eğitim görevlilerine yolluk yevmiye tahakkuk etmesi durumunda bu ödeneklerin Milli Eğitim Müdürlüklerince ödenmesi, faaliyette görev alan eğitim görevlilerinin ek ders ücretlerinin ise UNİCEF tarafından gönderilen ödenekten karşılanacağından ekte yer alan çizelgenin faaliyet sonunda tanzim edilerek Genel müdürlüğümüze gönderilmesi gerekmektedir…” denmektedir.

Yazıdan da görüleceği üzere eğitimcilerin ücretlerinin UNİCEF bütçesinden, kursiyerlerin ücretlerinin Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından ödenmesi gerektiği belirtilmektedir.

Ayrıca ek ders ücreti ödenecek durumlar için ilgili yazı sonunda “Ek Ders Tahakkuk Çizelgesi” sunulmakta ve ek ders ödenmesine dair tahakkuk listesi faaliyet sonunda tanzim edilecektir denmektedir.

“Mesai Dışı Çalışma Ücret Gerektirir”

Çalışma/mesai saatleri dışında düzenlenen hizmet içi eğitim etkinlikleri için ek ders ücreti ödenmesi gerekmektedir. Çalışma saatleri dışında ücreti ödenmeden planlanan çalışmalar yasalarımıza göre “angarya” olarak tanımlanmakta ve yasaklanmaktadır.

14 sayılı ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü) Sözleşmesinde; çalışanların haftalık ve günlük çalışma sürelerinin tahdidi olarak belirtilmesi yoluyla, haftalık normal mesai süresini aşan çalışmalar “fazla mesai” kavramıyla tanımlanmıştır. Bu tanım uluslararası hukuka ve iç hukukumuza yerleşmiş ve fazla mesailerin ancak belli bir ücret karşılığında yapılacağı kabul edilmiştir.

Anayasanın “Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır.” hükmünü içeren 18. maddesi ile 657 sayılı Devlet Memurları Yasasının fazla çalışmanın saat başına ücretlendirilerek ödenmesini içeren 178. maddesi, yine aynı Yasanın 99. maddesi, haftalık çalışma süresinin sınırlarını ve fazla çalışmanın saat başı ücretlendirilmesini istisnasız kural olarak getirmiştir.

Tüm yasal mevzuat ve Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünün yazıları gereğince mesai dışı çalışmaların karşılığında kursiyerlere ek ders ödenmesi gerekecektir.

Ödeme Yapılmazsa?

Faaliyet sonunda mesai saatleri dışında planlanan sürelerle ilgili ücret ödenmediği durumlarda katılımcılar ilgili ücreti kurumlarından talep edebileceklerdir.

Ek ders ücreti talep dilekçesi için tıklayınız.

Ek ders talep Dilekçesi

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 25 Aralık 2016 tarihinde eklenmiştir. "Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. memurlarnet

  MEB'den idari izin ve ek ders ücreti açıklaması https://t.co/O5GQfdV2MG

 1. ErcanSerim

  RT @MuhammedRecep06: TCDD zamanında emekli olan emektarlarına köstekli saat hediye etmişti. MEB öğretmenlere ek ders ücreti vermişti..... P…

 1. ulgolemavah

  RT @burakercan86: ÜZÜLEREK BELİRTMEK İSTERİM Kİ “EK DERS MAĞDURİYETİ DEVAM EDEN ÖĞRETMENLER” @MevzuatMeb ✅HALK EĞİTİM’deki KADROLU ÖĞRET…

 1. Ferhat45282140

  RT @CENGIZHAN3781: Çoğu meslek evinde oturup maaşlarını tam alıp üstüne ek ders ödemelerini alırken sağlık çalışanları hayat kurtarıyordu d…

 1. NisanElif2

  RT @AyeKard99919239: @YetisgenM Rabbim sizden razı olsun.Sizlerin varlığı ve desteği bizleri ziyadesiyle bahtiyar etmektedir.İnşallah yılla…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5