Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?

Geçtiğimiz yıl, 100. yılı olması münasebetiyle yeniden gündeme gelen Kût’ül-Amâre Zaferi, unutturulan zafer olarak ifade edilmekte.

Peki Kût’ül-Amâre Zaferi’ni kim yasakladı, kim tarih kitaplarından çıkardı, kim ifade edildiği şekliyle “unutturmaya çalıştı?”

Kût’ül-Amâre Zaferi’nin Türkiye’de 1952 yılına kadar Kut Bayramı olarak kutlandığı belirtilmekte.

İngilizler “Rica” Etti

Kût’ül-Amâre Zaferi’nin kaldırılmasını İngilizler’in rica ettiği ve 1952 yılından itibaren de kutlamaların kaldırdığı, hatta tarih kitaplarından bile çıkarıldığı ifade edilmekte.

Bazı tarihçiler Kût’ül-Amâre Zaferi’nin, Türkiye’nin 1952 yılında NATO’ya üye olmasıyla birlikte, İngilizlerin baskısıyla kaldırıldığı konusunda hemfikir.

Kût’ül-Amâre Zaferi’ni Hangi Hükümet Kaldırdı?

Kût’ül-Amâre Zaferi hangi hükümet tarafından kaldırdı? Yanıtı aşağıda…

Kût’ül-Amâre Zaferi kutlamaları rafa kaldırıldığında Adnan Menderes‘in Başbakan olduğu 20. Hükümet iktidardaydı.

20. Hükümet, 9 Mart 1951 – 17 Mayıs 1954 tarihleri arasında görev yaptı.

Adnan Menderes yönetimindeki 20. hükümetin aldığı karar kapsamında, Kût’ül-Amâre kutlamalarına son verildi, bu zafer tarih kitaplarında yer almadı.

Kût’ül-Amâre Kuşatması I. Dünya Savaşı’nın Irak Cephesi’nde, İtilaf Devletleri ile İttifak Devletleri arasında gerçekleşmiş bir kuşatma muharebesidir. İngiliz kuvvetleri 23.000 ölü ve yaralı, Osmanlı kuvvetleri 10.000 ölü ve yaralı vermiş, 13.000 İngiliz ve Hint askeri esir alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.