» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?

A+  A- Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?

Geçtiğimiz yıl, 100. yılı olması münasebetiyle yeniden gündeme gelen Kût’ül-Amâre Zaferi, unutturulan zafer olarak ifade edilmekte.

Peki Kût’ül-Amâre Zaferi’ni kim yasakladı, kim tarih kitaplarından çıkardı, kim ifade edildiği şekliyle “unutturmaya çalıştı?”

Kût’ül-Amâre Zaferi’nin Türkiye’de 1952 yılına kadar Kut Bayramı olarak kutlandığı belirtilmekte.

İngilizler “Rica” Etti

Kût’ül-Amâre Zaferi’nin kaldırılmasını İngilizler’in rica ettiği ve 1952 yılından itibaren de kutlamaların kaldırdığı, hatta tarih kitaplarından bile çıkarıldığı ifade edilmekte.

Bazı tarihçiler Kût’ül-Amâre Zaferi’nin, Türkiye’nin 1952 yılında NATO’ya üye olmasıyla birlikte, İngilizlerin baskısıyla kaldırıldığı konusunda hemfikir.

Kût’ül-Amâre Zaferi’ni Hangi Hükümet Kaldırdı?

Kût’ül-Amâre Zaferi hangi hükümet tarafından kaldırdı? Yanıtı aşağıda…

Kût’ül-Amâre Zaferi kutlamaları rafa kaldırıldığında Adnan Menderes‘in Başbakan olduğu 20. Hükümet iktidardaydı.

20. Hükümet, 9 Mart 1951 – 17 Mayıs 1954 tarihleri arasında görev yaptı.

Adnan Menderes yönetimindeki 20. hükümetin aldığı karar kapsamında, Kût’ül-Amâre kutlamalarına son verildi, bu zafer tarih kitaplarında yer almadı.

Kût’ül-Amâre Kuşatması I. Dünya Savaşı’nın Irak Cephesi’nde, İtilaf Devletleri ile İttifak Devletleri arasında gerçekleşmiş bir kuşatma muharebesidir. İngiliz kuvvetleri 23.000 ölü ve yaralı, Osmanlı kuvvetleri 10.000 ölü ve yaralı vermiş, 13.000 İngiliz ve Hint askeri esir alınmıştır.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 8 Mayıs 2017 tarihinde eklenmiştir. "Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. Tarihiraf1

  Ordumuzun (🇹🇷) Kûtül-Amâre zaferini tasfir eden Alman propaganda afişi https://t.co/tN4IbBujL8

 1. emiirdota

  Ermeni tehciri kararına imza atan, Şeyh Sait’i,Seyit Rıza’yı, Koçgiri’yi,Delibaş’ı,Çapanoğlu’nu,Kutül Amare’deki ha… https://t.co/pgzZTDNSxs

 1. mustinuri

  @postMustafa Sana Cumhuriyet gazetesi arşivinden gösterdim. Kut bayramı, kutül Amare, Kut-ül Amare arattım, hiçbir… https://t.co/CnKraHCEwo

 1. Kpss202014

  ✔️Osmanlı, 1.Dünya Savaşı’nda “Selmanpak” ve “Kutül Amare” de başarılı olsa da cephenin genelinde başarısız olmuştur.

 1. gensiyaset1

  RT @abdullahtarsan: Kutül Amare Zaferi'nin 103. yıldönümü kutlu olsun. Aziz şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Yenilmez ordu denen Birleşik K…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5