KYK Borç Ödeme Sayfasını Açtı

KYK, Öğrenim ve Katkı Kredisi borcunu Torba Yasa kapsamında ödemek isteyenler için başvuru sayfasını açtı.

351 sayılı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanunu‘ nun geçici 4. maddesi hükümlerinden yararlanarak borcunu yapılandıranlardan borçlarını süresi içinde ödemeyenler ile ilgili başvuru sayfası üzerinden başvurular alınmaya başlandı.

İlgili başvuru sayfasından 2009 yılında yapılandırma yapan ve yapılandırmadan çıkanlar başvuru yapabilecek.

Öğrenim Kredisi borcu başvuru sayfası için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

Kredi Borcu Başvuru

Başvuruya dayanak olan 17. Madde aşağıda verilmiştir.

MADDE 17-
……..
(7)a) 16/8/1961 tarihli ve 351 sayılı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanununun geçici 4 üncü maddesi hükümlerinden yararlanmak üzere başvuruda bulunarak Kuruma olan borçlarını ödeme taahhüdünde bulunan borçlulardan, bu Kanunun yayımlandığı tarih itibarıyla taahhütlerini yerine getirmemeleri nedeniyle anılan madde hükmünden yararlanma hakkını kaybedenlerin; bu Kanunun yayımlandığı tarihi izleyen üçüncü ayın sonuna kadar Kuruma başvuruda bulunmaları ve ödeme süresi geçmiş borçlarının tamamını, anılan madde kapsamında belirlenen ilgili ödeme süresinin bitim tarihinden bu Kanunun yayımlandığı tarihe kadar gecikilen her ay ve kesri için 6183 sayılı Kanunun 51 inci maddesine göre belirlenen gecikme zammı oranında hesaplanacak fazla ile birlikte, bu fıkrada belirlenen başvuru süresinde, diğer taksitlerini ise 351 sayılı Kanunun geçici 4 üncü maddesine göre belirlenen sürede ödemeleri halinde 351 sayılı Kanunun geçici 4 üncü maddesi hükmünden yararlanılır.

b) Bu Kanunun yayımlandığı tarih itibarıyla taksit ödemelerini süresinde yapmış olan ve ödemeleri devam eden borçlular ile (a) bendinden yararlanan borçluların, bu Kanunun yayımlandığı tarihten sonra ödeyecekleri taksitlerin bir takvim yılında üç veya daha az taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde, ödenmeyen veya eksik ödenen taksit tutarlarının son taksit ödeme süresi sonuna kadar, gecikilen her ay ve kesri için 6183 sayılı Kanunun 51 inci maddesine göre belirlenen gecikme zammı oranında hesaplanacak fazlası ile birlikte ödenmesi şartıyla 351 sayılı Kanunun geçici 4 üncü maddesi hükmünden yararlanılır.
……

Ödeme sayfası ekran görüntüsü aşağıda verilmiştir.

2009 yılında yapılandırma yapan ve yapılandırmadan çıkanlar TC Kimlik numaralarını yazarak başvuru ekranına ulaşabileceklerdir.

53 thoughts on “KYK Borç Ödeme Sayfasını Açtı

 1. 2009 girişliyim 2011 de mezun olmam gerekirken okulum 1 yıl daha uzadı kyk dan burs almıştım daha sonra ögrenim kredisine dönüştü geri nereye ödeycegim ödeme tarihi 2013 te başlıyo ama erken tıoplu ödersem indirim oluyomu

 2. kyk ya olan katkı ve öğrenim kredisi borcumu daha önce taksitlendirmişdim sonra askerde ödeyemedim ve yasa dısı kaldım. asker dönüsü subat 2011 de vergi dairesine hem örenim hem katkı kredisini ödedim. ancak aradan gecen 8 aya rağmen kyk da borçlu gözüküyorum ve vergi dairesi bana boş verin takmayın kafanıza diye bir cvp veriyor. hergecen ay kyk nın sitesinde gözüken borcuma faiz ekleniyor kyk nın telefonlarındanda yeterli bilğiye erişemedim onlarda topu vergi dairesine atıyolar ne yapmam gerekir bilğilendirirseniz sevinirim.

  1. KYK’nın sitesindeki borç bilgileri, ödemeleri dikkate almaksızın rutin şekilde programlandığı için güncel durumu göstermiyor. Eğer ödemelerinizi gösterir belgeleriniz mevcutsa, birer “örneğini” (orjinallerini saklayınız) bir dilekçe ekinde KYK’ya gönderip gerekli düzeltmenin yapılmasını ya da güncel borç durumunuzu gösterir resmi bir belgeyi talep edebilirsiniz.

 3. slm.
  katkı kredisini izmir dokuz eylül vergi dairesine yapılandırıp peşin ziraat bankasına ödedim.katkı kredisi borcum dokuz eylül vergi dairesinde görünüyordu kyk nın sitesinde . Ödemeyi yaptıktan 1hafta sonra izmir yamanlar vergi dairesinden aradılar katkı kredisi borcunuz bize bildirilmiştir diye. Şimdi borcum kyk nın sitesinde yamanlar vergi dairesinde görünüyor ve vergi dairesinden eve mektup geldi borcunuzu yapılandırın diye. Bu durumda ne yapmalıyım ziraat bankasından aldığım dekont elimde mevcut.

  1. Size borcunuzu yapılandırın diye belge gönderen, yani borcunuzun bildirildiği vergi dairesine borcunuzu ödediğiniz dekontların kopyasını ve durumunuzu belirten dilekçeyi yazabilirsiniz. Ya da KYK’dan borç bilginizi güncellemesini ve vergi dairesine göndermesini isteyebilirsiniz.

 4. mrb sayın admin ben 2011 de mezun oldum ama halen katkı kredisi borcumu yapılandırmadım, yapılandırma tarihlerini bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim
  şimdiden teşekkür ederim

  1. Borcunuzu herhangi bir şekilde yapılandıramazsınız. Borcunuzun ödeme tarihi geldikten sonra belirtildiği şekilde taksitlerinizi ödemeniz gerekecektir.

 5. sayın admin 2011 de mezun oldum ama halen katkı kredisi yapılandırmasını yapmadım, yapılandırma tarihlerine bilmiyorum, bilgilendirirseniz sevinirim. teşekkürler şimdiden.

 6. Yapılandırmaya bu sene başvurdum.kyk’da borcum ana para 210 faiziyle toplam 430 tl görünüyor.Borcumun bildirildiği vergi dairesini telefonla aradığımda onlarda ödemem gereken 25 tl görünüyor.Görüştüğüm kişi uğraşmasına rağmen bir sonuca varamadığını söyledi ne yapmam gerekir?

  1. Durumu KYK’ya bildirerek borç bilginizin güncellenmesini talep edebilirsiniz. Vergi dairesindeki görevli, KYK tarafından sistemlerine aktarılan miktarı görmektedir. KYK sisteminin çok sağlıklı çalıştığı söylenemez. Bu durumda yapılacak en iyi şey, durumu KYK’ya açıklamak ve çözüm bulmalarını talep etmek olacaktır.

 7. 2009 aralık sonunda 7.139 anapara borcum vardı hiç ödeme yapmadım şimdi yapılandırmaya başvurdum aps ile gönderdim dilekçeyi fakat tel de cvp vermiyorlar sonucunu bi belgede gelmedi vergi dairesinden başvurum 18 ay taksitlemesi aylık ödemelerim ne olur birde ödemeler ne zaman başlıyo yardımcı olabilirmisiniz

 8. merhaba arkadaşlar bilgisi olan lütfen cevaplasın.
  benim ana borcum 2800 tl iken faiziyle birlikte 5500 tl olmuş. Şimdi tamamını peşin ödersem kaç para öderim teşekkürler

   1. mrb benim ana borcum 3,200 iken suan 4.070 tl olmus ama ben maalesef 2 yil geciktirdim cunku yurtdisinda oldugum icin takipte etmek mumkun olmadi elimede bi belge gecmedi dogal olarak ama simdi 3 taksitle bitiricem acaba bi indirim olurmu yada bi kolaylik torba yasa falan onlardanda pek bi bilgim olmadi ne yapcagimi gercekten bilemiyorum ne bekliyo beni bana detayli bi bilgi verebilirseniz sevinirim

 9. adres değişikliğini yapmadım yapılandırmayıda.ödemem başlamış 3 aydan 3 aya.ödüyorumda ama toplu ödemek istiyorum ya da daha farklı yapılandırmak istiyorum. bu mümkün mü acaba.

  1. Yapılandırma yaptıysanız, borcunuzu vadesinden önce ödemeniz mümkün olacaktır. Bu durumda borcunuz bir miktar azalacaktır. Yapılandırma yapmadıysanız ve yapılandırmayla birlikte toplu ödeme yapmak istiyorsanız, borcunuzun yapılandırma kapsamına girip girmediğine bakmalısınız. Bu bilgiyi borcunuz vergi dairesine bildirilmişse başvuru sayfasından ya da ben yakın vergi dairesinden alabilirsiniz.

 10. merhaba,
  ilgili vergi dairesine öğrenim ve katkı kredisi için yapılandırmamı yaptım.
  internet sitesinde başvurularım kısmında yapılandırmamı göremiyorum.
  herhangi bir sorun olabilirmi. bana vergi dairesinden yapılandırmayla ilgili
  ödeme tablosunuda verdiler.

 11. ben borçumu yaplandırdım yapılandırmam bozuldu ve ben borcu bankaya ödedim herhangi yapmam gereken bir şey varmi? teşşekkürlerr..

  1. Borcunuzu kapattıysanız ve “0” lira borcunuzun kaldığına eminseniz ödeme makbuzlarını saklayınız, herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur.

 12. Merhaba ben şimdi başvurumu yaptım 2009 da yapılandırmıştm. ama yapılandırmadan cıktım. başvurunca yapılandırma listem yeniden aktif hale geldi ve daha once ödediğim 8 ayı gorebiliyorum odemediğim 4 ayıda goruyorum. odemediğim 4 ayın vade tarihlerinde 2010 yazıyo şimdi ben 9. taksiti bu ay odesem taksitlendirmeye devam edicekmi yoksa kalan 4 ayı tek seferde yatırmam gerekiyomu? Bilgisi olan varsa lütven bilgilendirimi. teşekkürler.

 13. şimdi ben 2009 yapılandırmasından yararlandım aralık ayında odemediğim için yapılandırmadan cıktım şuan siteden başvurdum şubat ayına kadar olan ödenmeyen bocların ödenmesi halinde yararlanacağım söyleniyor peki bu ödemeyi yaptıkdan sonra kalan parayı yine taksitle hangi aydan itibaren ödeyeceğim bu konu hakkında bilgisi olan varmı

 14. yeni yapılandırmanın eskisinden hiç bir farkı yok . faizinde bile ek kuruş inmemiş bunasıl oluyor.

 15. merhabalar. bu torba yasada 120 liranın altındaki borçlar silinecek denildiç ama benim 92 ve eşimin 48 liralık yapılandırılmamış katkı borçları hala görünüyor sistemde. bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?

 16. ben şu ana kadar hiçbir başvuru yapmadım yani 2009 da başvurum yok ben bu aftan yararlamayacakmıyım.

 17. lütfen yardımcı olun
  sayfaya giriyorum tc no ve güvenlik kodunu yazıp ara dememe rağmen sayfa hiçbirşeyi algılamıyor borcum daha önce yapılandırmıştım ödeyemedim ve şu anda da vergi dairesine gitmiş durumda neden yapıyor olabilir

  1. arda arda denemen lazım aynı problem bendede olmuştu ve kayıt yaptırdım tekrardan,

 18. 2009 yapılandırmasından yararlandım, aksatmadan ödüyorum. bize de bir faydası olacak mı

  1. Bu yasayı bir faiz affı gibi değerlendirdiğimizde borcunu düzenli ödeyenlere herhangi bir faiz işletilmediği düşünülürse maalesef herhangi bir faydası olacağını sanmıyorum. Fakat şunu da belirtmek gerekir ki, yasanın uygulanmasına yönelik anlaşılmayan noktalar mevcut. Yanlış bir yönlendirmeye sebebiyet vermemek adına resmi kurumlara danışmanızı öneririz.

   1. arkadaşlar 2009 yapılandıranlar için bu yasa hiç katkı yapmıyor. ben 2009 da yapılandırdım. ocak 2011 taksidini ödemedim o nedenle yapılandırılmadan çıkarıldım. şimdi bu yasa ile yeniden aynı taksit tutarlarına geri döndürüldüm. o nedenle hiç bişey kazandırmıyor…

 19. Başvuruyu yaptık ama kafam hala soru işaretleri ile dolu. Toplam ödenmemiş taksit miktarım 800 küsür. Bundan sonra bir de ödemem gereken şubat ve mart (2011) taksitleri var. KYK’yı iki defa aradım, bu iki taksit ve ödenmemiş toplamı aynı anda mı ödeyeceğiz diye sordum; biri şubat ve mart’ı önce ödersin sonra mayıs’ın sonuna kadar toplam ödemeyi yaparsın dedi. ikinci aramamda üçünü birden yatırmak zorundasın denildi. Ayrıca mart’ın sonuna kadar şubat+mart taksitlerini yatırmam gerekiyormuş, yatırmazsam yapılandırılmadan çıkarılacakmışım. Yani aramasam hiç haberim olmadan, daha yeni yapılandırılmaya başlamadan çıkarılacakmışım. Arkadaş, bu nasıl kurumdur? Vallahi 5000 lira toplu param olsa götürüp KYK müdürünün masasına 3000+2000 şeklinde fırlatacam: al bu 3000 lira borcum, bu 2000 liraya da düzgün bir sistem yapın kendinize diyecem. Şimdi gidecem bankaya, şubat ve mart taksitlerini yatıracam, bunların muhteşem sistemleri toptan ödemem gereken miktardan düşecek, beni yine yapılandırmadan çıkaracaklar. İnsanın aklına türlü türlü senaryolar geliyor ama bir tanesi de hayırlı değil! Benzer problemi düşünen, bilgisi olan varsa lütfen cevap versin bana da.

  1. ha, bu arada; ödeme emri gelmeden evvel yani ödeme emrinin çıkış tarihinden önce bankaya 400 küsür lira
   yatırmıştım. vergi dairesini arıyorum, bizde görünmüyor, kyk ile görüşeceksin diyorlar. kyk’yı arıyorum,
   bizde görünüyor beyefendi, probleminiz vergi dairesiyle diyorlar.
   yahu, ödeme emrini vergi dairesine bildiren sizsiniz. borcu vergi dairesine bildiren de sizsiniz.
   vergi dairesi, kyk’dan bize bildirilen miktarı size gönderiyoruz diyor. kyk ise vergi dairesi bizim sistemden borcu görüyor diyor.
   şimdi ödeme için vergi dairesine başvursam o 400 lira yanacak. nasıl iş arkadaş, biri bana izah etsin.
   bu nasıl kurum, bu nasıl sistem, nerede bu devlet? nerede benim pijamalarım!? gidip şubat ve mart’ı yatıracam bankadan. ondan sonra
   ödenmemiş taksitleri de toptan yatıracam. ama inadına 31 mayıs’ta yatıracam onu. ondan sonra bana yapılandırılmadan çıkarıldınız diye uyarı versinler diye dua edecem. öyle desinler ki ben iyice çıldırayım. böyle yarı çıldırmışlık da iyi değil.

 20. Arkadaslar merak ettim 2002 de mezun olmus ve ögrenim ile katki kredisi almis olup simdiye kadar ödemeyipte bu yeni aftan yararlanmak isteyen ve bu nedenle borcunu yeniden vergi dairesinde yapilandiran var mi ? Varsa eger gercektende sadece ana parayi mi tahsil ediyorlar ? Yoksa yine su bu diyerek birseyler kopariyorlar mi ?

 21. nereye başvuracağımı bilmiyorum. 2009 yılında yapılandırmaya netten başvurdum fakat imzalayıp yurtkura göndermemiştim.tarihindede yatırmadığım için yapılandırmadan çıkmışım.ç ayrıca borcum tahsil edilmek üzere vergi daireisnede bildirilmiş. şimdi yapılandırmaya girdiğimde bu aydan sonraki ödemelerim görünüyor 2009 yılındaki yapılandırmaya göre. peki daha önceki borçlarım ne olacak. gecikme zammı silinecekmii. ben nettenmi başvuracağım yoksa ilgili vergi dairesine dilekçemi göndereceğim..yardımcı olursanız sevinirim

 22. Sayın admin
  bu sayfada taksitlendirme yokki, yapılandırdım fakat toplam boç görünüyor, ve 31/05/2011 tarihine kadar ödemeniz gerekiyor,bu tarihten sonraki ödemeler geçersiz deniyor,başvur butonuna tıkladığımda sözlemeyi oku ,kaydet dedikten sonra hiçbir çıkmadı,kaç aya böleceksin felan,şimdi bu tarihe kadar mevcur borcu ödememmi gerekiyor acaba.birde geri ödeme bilgileri sayfasında önceden ödemiş olduğum tutarlar ve taksitlendirme aktif olmuş tekrardan , ama tarihleri 2009 yılına ait,ne yapmam gerekiyor.

  1. aynı şeyi bende yaptım fakat,güven arkadaşın dediği gibi sadece toplam borç yazıyor,yapılandırma falan yok,bu noktadan sonra ne yapmamız gerekiyor???

 23. arkadaşlar ben nette dolaşırken ( vergi portalı.com ) bu sayfayı gördüm.sayfanın vergi borcu tutarı kısmında hesaplama bölümü var oraya bakabilirsiniz yüzde yüz deil ama fikir vermesi açısından.

 24. benim sorum çok basit ama bi türlü yanıt alamıyorum ben yapılandırma yapmadım öğrenim kredimi ödedim ama katkı kredimi ödemedim vergi dairesine mi gitmem gerekiyor. vergi dairesi başka bir ilde telefon etmöeme rağmen kimse telefonlara bakmıyor
  yada cevap vermiyor lar yaşadığım şehir deki kyk ya yadavergi dairesine başvurmam yeterli mi şimdidemn teşekürler

  1. Vergi dairesi sadece ödemesi takibata uğramış kişiler için geçerlidir. Eğer borçla ilgili bir takibat yoksa vergi dairesiyle bir işiniz yok demektir. Borç takibattaysa da, borç sorgu sayfasında kırmızıyla belirtilen vergi dairesine başvurmanız gerekecektir. En yakın KYK’dan bilgi alabilirsiniz.

 25. Ben 2009 yılı yapılandırmasından yararlanmıştım(sorgu sayfamda yapılandırmadan çıktınız yazıyor) sanırım ama bu sorgu ekranından başvuru yapamıyorum. Sadece katkı kredimin bir kısmını ödememiştim ama bu karmşada ne olduğunu anlayamadığımdan yine ödeyemeceğim sanırım. Yapılan duyurular hukukçu olmadan anlaşılmayacak nitelikte. Bir vergi dairesine başvurma meselesi var. Onun için posta ile birşeyler yollayacağım. Yok tekrar netten başvuru yapmam gerekiyor. Bunu sade anlaşılır bir dille anlatan biri yok mu?
  Yada borç sorgulama ekranı gibi Tc girerek yapılandırılmış borcumuzu görebileceğimiz bir sorgulama ekranı neden oluşturulmaz anlamıyorum. Devlet borçlarını tahsil etmek istemiyor mu yoksa??

  Saygılar

  1. Belirttiğiniz sıkıntılara ben de katılıyorum. 2009 yapılandırması bozulanların ilgili başvuru sayfasından başvuru yapabilmesi gerekiyor. Daha önce aynı sorunu yaşayanların belirttiğine göre bir kaç denemeden sonra başvuru ekranı açılmıştır, bilginize.

 26. Sayın admin, ben baş vuruda bulunmak istiyorum ama kimlik no ve güvenlik metnini girince sayfa açılmıyor acaba yoğunluktan dolayımı yoksa bu yapılandırmadan herkes faydalanamıyormu, ben yapılandırmamı 29 ekim 2010 da aksattım 28 ekimi resmi tatil yapınca ödeyemedim, ve yaklaşık 5 ay oldu belli bir ay ödeyemeyenlermi faydalanacaktır çözemedim gitti,

  1. Sayın admin sayfa açıldı ard arda girmek lazımmış sayfayı zorlayınca açıldı saolun tekrardan

  2. Sayfada sorun olabilir. İlgili başvuruyu, sayfada da belirtildiği üzere, 2009 yapılandırması bozulanlar yapabilecektir.

 27. 2009 da yapılandırmadan faydalanıpta borcunu zamanında ödeyenler için,kalan borcunun faizinin affı için bir düzenleme var mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.